Brak potwierdzenia wywozu (komunikatu IE599)
Najpierw pandemia COVID19, potem BREXIT i związane z nim perturbacje – nienajlepszy czas dla polskich eksporterów przeciąga się na kolejne miesiące. Jakby tego było mało, nasi Partnerzy wysyłający towar poza granice UE coraz częściej zgłaszają kolejny poważny problem. Jest nim brak urzędowego potwierdzenia wywozu towaru poza granicę UE, czyli brak komunikatu IE599. Idzie za tym brak prawa do zastosowania zerowej stawki VAT, przewidzianej dla eksportu, czyli kłopoty przez duże K. O ile na pandemię koronawirusa i BREXIT nie mamy wpływu, o tyle w komunikatach „ZC” czy „IE” jesteśmy specjalistami 🙂 Chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem oraz wiedzą.
Zrozumieć eksport
O eksporcie możemy mówić jedynie wtedy, jeśli wywóz poza terytorium UE zostanie potwierdzony przez właściwy organ celny – tak mówi art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Z kolei Art. 41 ust. 6 tej samej ustawy stanowi, że stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Dokument, o którym tu mówimy to w szczególności „dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez właściwy organ celny wydruk tego dokumentu”.
Ten „dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych” to właśnie nasz komunikat IE 599. Każdy eksporter akurat tę kombinację literek i cyfr zna doskonale. Od niej bowiem zależy jego prawo do zastosowania zerowej stawki VAT, przewidzianej dla eksportu.
W jaki sposób generuje się komunikat IE599
Urząd celny wyprowadzenia (przeważnie jest to urząd celny graniczny, przez który towar opuszcza terytorium UE) wysyła do urzędu wywozu (czyli urzędu, w którym zostało złożone zgłoszenie celne) komunikat IE 518. Po otrzymaniu przez urząd wywozu komunikatu IE 518, system AES generuje automatycznie komunikat IE 599. Następnie przesyła go na adres e-mail zgłaszającego towar do procedury wywozu (czyli zwykle do agencji celnej). Komunikat IE 599 tworzony jest zatem w systemie AES przez urząd celny, w którym towary zostały zgłoszone do procedury wywozu, po otrzymaniu informacji z urzędu wyprowadzenia.
Brak potwierdzenia wywozu (komunikatu IE599)
Brak komunikatu IE 599 wskazuje na to, że albo towary nie opuściły obszaru celnego Unii Europejskiej, albo też fakt ten nie został odpowiednio odnotowany w systemach celnych. Efekt jest taki, że eksporter nie ma w tym przypadku podstaw do zastosowania zerowej stawki VAT.
Brak potwierdzenia wywozu – czy wszystko jest już stracone?
Na szczęście nie – istnieje bowiem możliwość udowodnienia faktu wywozu towaru poza granicę UE metodą alternatywną, o której mowa w art. 335 Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego Unijny Kodeks Celny – treść rozporządzenia
Zgłaszający (agencja celna) może z własnej inicjatywy poinformować urząd celny wywozu o dacie i urzędzie celnym wyprowadzenia towaru. Informację taką należy złożyć wraz z wnioskiem o potwierdzenie wywozu. Urząd celny wywozu zwraca się o potwierdzenie tych informacji do urzędu celnego wyprowadzenia, który ma 10 dni na odpowiedź. Jeśli w tym terminie urząd celny wywozu nie udzieli odpowiedzi – zgłaszający powinien niezwłocznie przedstawić urzędowi celnemu wywozu dowody świadczące o tym, że towary opuściły obszar celny Unii.
Dowody te może w szczególności stanowić jeden z następujących dokumentów lub kilka z nich:
a) kopia potwierdzenia dostawy podpisana lub uwierzytelniona przez odbiorcę spoza obszaru celnego Unii;
b) dowód zapłaty;
c) faktura;
d) potwierdzenie dostawy;
e) dokument podpisany lub uwierzytelniony przez przedsiębiorcę, który wyprowadził towary poza obszar celny Unii;
f) dokument przetworzony przez organ celny państwa członkowskiego lub państwa trzeciego zgodnie z zasadami i procedurami mającymi zastosowanie w danym państwie;
g) prowadzony przez przedsiębiorców rejestr towarów dostarczonych na statki morskie, statki powietrzne lub instalacje morskie.
Tak – w dzisiejszych czasach zgłoszenie eksportowe to wymiana elektronicznych komunikatów (informacji) pomiędzy zgłaszającym a systemami informatycznymi organów celnych. Gdy jednak elektronika zawodzi, to do gry wkraczają wiedza i doświadczenie – trzeba więc postawić na odpowiedniego Partnera. Agencja Celna Proste Cło zdejmuje z głowy swoich klientów kłopoty związane z brakiem komunikatów IE599. Podejmując się odprawy celnej eksportowej robimy to od początku do końca. Od zgłoszenia do procedury, aż do uzyskania potwierdzenia wywozu, bo u nas nie ma, że się nie da 🙂 Jeśli sytuacja tego wymaga to trybie standardowym występujemy do organów celnych z wnioskami o potwierdzenie wywozu. Oczywiście możemy również pomóc w uzyskaniu samego potwierdzenia na towar już wywieziony i zgłoszony w innej agencji.
Zapraszamy do kontaktu i współpracy.
Szczególnie polecamy usługę szybkiego uzyskanie numeru EORI 🙂
dla firm nie posiadających jeszcze tego numeru wypełnij formularz EORI
0 Comments
Leave a comment