Formalności celne po BREXIT, odprawy i kontrole celne
Formalności celne po BREXIT to nowa rzeczywistość jaka już od 01/01/2021 czekać będzie na towary przekraczających granicę Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Formalności te oczywiście dotyczyć będą zarówno towarów wprowadzanych na obszar UE jak i wywożonych do Zjednoczonego Królestwa. Stan negocjacji na dziś (19/10/2020) nie pozwala określić jakiej wysokości cła będą płacone we wzajemnym handlu, czy ustanowione zostaną np. kontyngenty i jak dokładnie wyglądała będzie współpraca celna. Nie zmienia to jednak faktu, że formalności oraz kontrole się pojawią i dotkną wszystkich bez wyjątku – importerów, eksporterów, przewoźników, firmy logistyczne i administrację celną po obu stronach Kanału La Manche.
Co wiemy na pewno?
Po stronie UE organy celne będą prowadzić kontrole na podstawie obowiązującego obecnie unijnego kodeksu celnego, stosowanego do wszystkich innych granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Wielka Brytania będzie więc traktowana jako „państwo trzecie” co pozwoli na skuteczną kontrolę nad przemieszczaniem się towarów nawet w przypadku rozwiązań twardych, czyli BREXITU bez wypracowanego porozumienia. Administracje celne państw członkowskich UE zapewniają, że przygotowały i wyposażyły w tym celu główne przejścia graniczne i wdrożyły w życie rozwiązania mające zapewnić przestrzeganie obowiązujących przepisów. Takie informacje cieszą całą branżę TSL ale najważniejsze zadanie spoczywa nadal na przedsiębiorstwach z UE, ponieważ sama administracja celna nie zapewni płynności ruchu. Dlatego tak ważne jest w naszej ocenie szerokie przygotowanie i wdrożenie najważniejszych zmian dotyczących BREXITu.
Numer EORI – klucz do sytemu
Należy bezwzględnie pamiętać, że aby dopełnić jakichkolwiek formalności celnych po 31/12/2020, przedsiębiorstwa UE muszą posiadać unijny numer rejestracyjny i identyfikacyjny przedsiębiorcy (EORI) – Numer taki pozwala identyfikować firmę we wszystkich procedurach i formalnościach celnych oraz w celu wymiany informacji z administracją celną. Co ważne – numery EORI wydane przez Zjednoczone Królestwo nie będą już w Unii akceptowane. Przedsiębiorstwa mające swoją siedzibę w Zjednoczonym Królestwie i zamierzające prowadzić przywóz do Unii będą musiały uzyskać unijny numer EORI lub wyznaczyć przedstawiciela podatkowego.
Formalności celne po BREXIT – pozwolenia
Druga niezmiernie ważna sprawa dla ciągłości pracy w roku 2021 to kwestia wydanych dotychczas pozwoleń celnych. Otóż na terenie UE tracą ważność pozwolenia dla upoważnionych przedsiębiorców i inne pozwolenia wydane przez Zjednoczone Królestwo. W przypadku gdy firmy chcą uzyskać zezwolenie unijne, muszą ubiegać się o nie w państwie członkowskim UE i z pewnością trzeba o tym myśleć już teraz.
Gdzie szukać pomocy … 🛃
Agencja Celna Proste Cło na bieżąco monitoruje sytuację i śledzi postęp przygotowań do ostatniej fazy BREXITU. Wszystkim naszym Klientom przypominamy o czekających ich w niedalekiej przyszłości podstawowych formalnościach i procedurach. Prowadzenie wymiany handlowej ze Zjednoczonym Królestwem po 01/01/2021 skomplikuje się ale odpowiedzialne i sprawne działanie pozwoli uniknąć większości kłopotów oraz w oczywisty sposób oszczędzi czas. Ze swojej strony proponujemy indywidualne rozwiązania i porady zmieniające w razie potrzeby organizację łańcucha dostaw. Proponujemy również pomoc w uzyskaniu prawidłowych numerów EORI w UE dla firm z Wielkiej Brytanii i weryfikację oraz pomoc w przedłużeniu wszelkich pozwoleń wydanych na podstawie unijnych przepisów celnych.
Trackback URL: https://prosteclo.pl/formalnosci-celne-po-brexit/trackback/
0 Comments
Leave a comment