Kontyngent taryfowy, zwany też kontyngentem celnym funkcjonuje w UE w oparciu o art. 31 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Obok taryfy celnej określającej stawki celne, plafonów taryfowych, zawieszeń i ceł dodatkowych, kontyngenty należą do tzw. taryfowych instrumentów handlowych regulujących obrót towarowy UE z krajami trzecimi.
Najprościej rzecz ujmując…
…kontyngent taryfowy to ograniczona ilość lub wartość towaru, która w określonym okresie (okres kontyngentowym) może zostać przywieziona do UE i dopuszczona do obrotu przy zastosowaniu preferencyjnych stawek celnych. Preferencyjne stawki celne mogą być niższe od stawek konwencyjnych lub zerowe. Po upływie okresu kontyngentowego, lub po przekroczeniu określonej kontyngentem ilości towaru, stosuje się stawki celne zgodnie z taryfą celną.
Podstawową metodą sprawdzenia, czy dany towar został objęty kontyngentem taryfowym…
…to wyszukanie go w systemie ISZTAR (lub TARIC). W tym celu należy znać kod celny CN. lub wykorzystać drzewko nomenklatury, aby odnaleźć konkretnie interesujący nas produkt. Jeśli znamy numer identyfikacyjny kontyngentu, można również użyć opcji „Wyszukiwanie kontyngentu”. W bazie ISZTAR (TARIC) znajdziemy bieżące salda, wartości, okres obowiązywania i pozostałe, istotne informacje o danym kontyngencie.
Z kontyngentu taryfowego może skorzystać każdy przedsiębiorca…
…który posiada siedzibę w Unii i jest w Unii zarejestrowany do celów podatku VAT. Przedsiębiorca musi w określony przepisami sposób składa wniosek o otrzymanie pozwolenia na skorzystanie z kontyngentu taryfowego w czasie, gdy limit kontyngentu nie został jeszcze wyczerpany. Istnieją dwa sposoby rozdysponowania kontyngentów taryfowych…
(1) System bezpośredni rozdysponowania kontyngentów taryfowych…
… to nic innego, jak zgłoszenie celne na dokumencie SAD. Przydzielenie kontyngentu odbywa się w tym przypadku zgodnie z zasadą kto pierwszy, ten lepszy. W praktyce wygląda to tak, że importer (agencja celna w jego imieniu), podczas odprawy celnej podaje w jednolitym dokumencie administracyjnym SAD numer kontyngentu, o który się ubiega. Następnie, w razie udzielenia zgody, informację o przydzieleniu kontyngentu otrzymujemy automatycznie w systemie elektronicznym. Ta metoda ma zastosowanie w przypadku towarów przemysłowych. Kontyngentami taryfowymi udzielanymi w systemie bezpośrednim zarządza Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej Komisji Europejskiej.
Przykład kontyngentu rozdysponowanego systemem bezpośrednim – stal i wyroby stalowe z Chin.
(2) System licencyjny rozdysponowania kontyngentów taryfowych…
…to z kolei system pozwoleń na import. Wnioski o udzielenie kontyngentu w tym przypadku należy składać do Ministra Gospodarki lub Prezesa Agencji Rynku Rolnego na podstawie rozporządzenia MG. Kontyngentami taryfowymi udzielanymi w systemie licencyjnym zarządza Dyrekcja Generalna Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich EU. Metoda licencyjna ma zastosowanie głównie w przypadku towarów rolno-spożywczych.
Przykład kontyngentu rozdysponowanego systemem licencyjnym- pszenica z USA.
Handel zagraniczny…
… jest siłą napędową rozwoju gospodarczego w każdym państwie. Bez wątpienia wpływa na rozmiar PKB oraz jego strukturę, umożliwia postęp technologiczny i prowadzi do korzyści osiąganych dzięki konkurencji. Właśnie taryfowe instrumenty handlowe stosowane w UE mają za zadanie wspierać rozwój handlu zagranicznego. Kontyngenty w tym rozumieniu umożliwiają sprowadzanie komponentów niedostępnych na rynku europejskim, lub dostępnych w stopniu niewystarczającym i stanowią ważne narzędzie rozwoju handlu zagranicznego.
Agencja Celna Proste Cło…
…na bieżąco zarządza kontyngentami w imieniu swoich klientów. W związku z tym aktywnie monitorujemy stan wykorzystania kontyngentów interesujących naszych klientów. Śledzimy bieżące postępowania, w tym plany kontyngentowe na zbliżający się rok 2023. Zapraszamy do współpracy- kontakt
0 Comments
Leave a comment