Magazyn Czasowego Składowania
Handel zagraniczny należy do najstarszych form współpracy gospodarczej między krajami i jako taki determinuje przepływ towarów związany z przekraczaniem granic. We współczesnym, zglobalizowanym świecie przepływ ten następuje w coraz to nowych formach i zmieniających się szybko warunkach. W efekcie niesie to ze sobą wiele nieoczekiwanych i trudnych dla importerów sytuacji. Łatwo wyobrazić sobie chociażby przypadek, kiedy sprowadzony towar nie posiada wszystkich niezbędnych dokumentów, lub oznaczeń umożliwiających dokonanie skutecznej odprawy celnej. Na szczęcie, w takich sytuacjach posiadamy cały szereg dostępnych, dobrych rozwiązań a jedno z nich to magazyn czasowego składowania. Często mylony jest ze składem celnym, w którym realizujemy celną procedurę specjalną – składowanie celne. Obie instytucje pełnią przecież podobną funkcję – służą po prostu do przechowywania różnego rodzaju towarów. Ich specyfika jest jednak zupełnie inna i bezwzględnie warto te różnice znać. Chcemy je niniejszym wpisem wyraźnie zaakcentować, ale najpierw kilka słów o samym magazynie czasowego składowania…
Magazyn czasowego składowania…
…w unijnym systemie prawnym funkcjonuje na podstawie:
- art. 144-152 Unijnego Kodeksu Celnego (UKC),
- 115 i 116 Rozporządzenia Delegowanego (RD), oraz:
- 345 ust. 1 Rozporządzenia Wykonawczego (RW).
Stanowią one, że towary mogą być czasowo składowane wyłącznie w magazynach czasowego składowania albo – w uzasadnionych przypadkach – w innych miejscach wyznaczonych lub uznanych przez organy celne – art. 147 ust. 1 UKC. W skrócie rzec można, że…
Magazyn czasowego składowania…
…to rodzaj magazynu znajdującego się pod dozorem celnym, umożliwiający odłożenie w czasie odprawy celnej złożonego w nim towaru. Sytuacja taka może zajść w przypadku braku możliwości dokonania skutecznego zgłoszenia celnego i dopełnienia ciążących na importerze zobowiązań, np. przez braki w dokumentacji, czy przez potrzebę przeprowadzenia dodatkowych badań. Magazyn czasowego składowania może być również wykorzystany w nowoczesnym procesie logistycznym, jako miejsce gdzie towary czekają na przeładunek lub odbiór zaplanowany w późniejszym terminie. W trakcie czasowego składowania towarów importer ma do nich dostęp, ale do czasu odprawy ostatecznej lub przeniesienia go do składu celnego nie może dokonywać żadnych zmian i działań na towarze, takich jak np. zmiana wglądu, właściwości czy nawet opakowania. Importer nie ma też możliwości przeprowadzania żadnych operacji naprawczych (!!!)
W magazynie czasowego składowania…
…towar można złożyć na czas dopełniania niezbędnych formalności. Okres czasowego składowania nie może jednak przekroczyć 90 dni. W tym czasie należy uzyskać wszelkie pozwolenia, po czym dokonać skutecznego zgłoszenia celnego lub przenieść towar do składu celnego. Aby złożyć towar w magazynie czasowego składowania niezbędne jest oczywiście odpowiednie zgłoszenie towarów. Dokonujemy go na podstawie deklaracji czasowego składowania DSK. W wyjątkowych sytuacjach deklaracja DSK może być zastąpiona przez:
- przywozową deklarację skróconą PDS,
- manifest ładunkowy,
- inny dokument przewozowy,
- dokumenty handlowe, portowe lub transportowe.
Braki w dokumentacji…
…czy też konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań, mogą przybrać formy tak różne, jak różnorodny jest międzynarodowy handel. Do sytuacji z którymi mieliśmy do czynienia osobiście możemy zaliczyć np:
- dodatkowe badania stacji sanitarno-epidemiologicznej (SANEPID), w zakresie importu środków spożywczych (pochodzenia niezwierzęcego) oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością,
- konieczność uzupełnienia dokumentacji do zgłoszenia celnego o przedstawienie prawidłowo sporządzonego dokumentu pochodzenia towaru,
- pobranie próbek przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS), chodziło o artykuły rolno-spożywcze przywożone z państw niebędących członkami Unii Europejskiej,
- opinie wydawane przez organy nadzoru rynku, jak Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) w zakresie środków ochrony osobistej, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w zakresie urządzeń telekomunikacyjnych, czy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w zakresie wyrobów budowlanych.
Pozwolenie na prowadzenie magazynu czasowego składowania…
… udzielane jest na podstawie art. 148 ust. 2-3 Unijnego Kodeks Celnego (UKC), podmiotom które:
- ma siedzibę na obszarze celnym Unii,
- zapewnia prawidłową realizację operacji;
- składa zabezpieczenie;
…pod warunkiem, że organy celne mogą sprawować dozór celny bez konieczności stosowania środków administracyjnych niewspółmiernych do istniejącej potrzeby gospodarczej.
Różnice pomiędzy magazynem czasowego składowania a…
…składem celnym dałoby się więc sprowadzić do trzech zasadniczych (!!!)
- Przeznaczenie – towary umieszczamy w magazynie czasowego składowania, gdy występują problemy formalne, jak brak odpowiedniej dokumentacji. W składzie celnym natomiast przechowujemy towary, kiedy chcemy odroczyć płatności cła i podatków, związanych z importem towarów. Dodatkowo skład celny daje możliwość dopuszczania do obrotu towaru częściami i ułatwia reeksport.
- Czas przechowywania – w magazynie czasowego składowania nie może być dłuższy niż 90 dni, podczas gdy okres przechowywania towarów w składzie celnym jest nieograniczony. Jedynym warunkiem są tu ewentualne zagrożenia dla zdrowia ludzi i/lub dla środowiska.
- Zmiany na towarze – w magazynie czasowego składowania ładunek nie może być w żaden sposób naruszony. Nie można więc zmieniać jego składu, konfekcjonować go czy też w jakikolwiek sposób wpływać na jego strukturę. Takie czynności możliwe są jedynie składzie celnym.
Na koniec trzeba jeszcze koniecznie wspomnieć o możliwości, jaką daje…
Miejsce inne niż magazyn czasowego składowania…
…to przewidziane art. 147 ust.1 UKC, bardzo wygodne i korzystne dla importera, choć przyznać trzeba – mało znane rozwiązanie. Umożliwia ono krótkotrwałe opóźnienie odprawy celnej, bez konieczności złożenia towaru w fizycznym magazynie czasowego składowania (!!!) Miejsce takie znajduje się przeważnie u importera, a zatwierdzają je organy celne, pod warunkiem m.in, złożenia zabezpieczenia zgodnie z art. 89 UKC. Towary w miejscu wyznaczonym lub uznanym przez urząd mogą być składowane przez czas nie dłuższy niż 3 dni, lub 6 dni, gdy osoba wnioskująca (np. upoważniona agencja celna) posiada status upoważnionego przedsiębiorcy AEO.
Proste Cło…
…mamy na uwadze to, co powiedział David Ricardo, że „Wymiana międzynarodowa umożliwia bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów świata jako całości”. Świadomi tego globalnego wyzwania, wspieramy każde działanie, które czyni handel międzynarodowy łatwiejszym i bardziej dostępnym. W całym tym rozbudowanym systemie magazyny czasowego składowania pełnią swoja ważną, choć nie zawsze docenianą role. Trochę jak gitarzysta w zespole rockowym – może nie jest na pierwszym planie, ale bez niego nie ma dobrego utworu. My w naszej pracy na co dzień wykorzystujemy magazyny i miejsca czasowego składowania z korzyścią dla swoich Klientów. Jeśli więc powyższy wpis nie wyjaśnił jakiejś kwestii, albo sprowokował do przemyślenia jakiejś sytuacji zawodowej, to zapraszamy do kontaktu i współpracy.
0 Comments
Leave a comment