Miejsce uznane do odpraw celnych, co to takiego ?
Pojęcie miejsce uznane do odpraw celnych wiąże się bezpośrednio z pojęciem przedstawienia towarów do odprawy celnej. Zgodnie z art. 139 ust. 1 UKC, towary wprowadzane na obszar celny Unii Europejskiej powinny być przedstawione organom celnym. Przedstawienie oznacza powiadomienie organów celnych o przybyciu towarów do urzędu celnego lub
innego miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organy celne oraz o dostępności tych towarów do kontroli celnych.
Przepis art. 139 ust. 1 UKC wymienia, że przedstawienie towarów może nastąpić w:
- urzędzie celnym,
- miejscu uznanym przez organ celny,
- miejscu wyznaczonym przez organ celny,
- wolnym obszarze celnym.
Podsumowując miejsce uznane do odpraw celnych jest to miejsce które organy celne uznały za odpowiednie do przedstawienia towaru do odprawy celnej.
Instytucja „dostawy bezpośredniej”
Kolejnym pojęciem ściśle związanym z pojęciem miejsce uznane do odpraw celnych jest pojęcie tzw. dostawy bezpośredniej. Instytucja „dostawy bezpośredniej” to ważny element koncepcji uelastyczniania odpraw celnych realizowanej przez Służbę Celną w ramach chociażby projektu e–Cło. Jej istota sprowadza się do przedstawienia importowanego / eksportowanego towaru organom celnym w miejscu dogodnym dla podmiotu gospodarczego z pominięciem jego wcześniejszego okazania w urzędzie celnym. Można w takim miejscu wygodnie dopełnić wymaganych formalności przewidzianych przepisami prawa celnego na zasadach ogólnych wynikających z założeń danej procedury, czy przeznaczenia celnego. Co ważne – nie dotyczy to jedynie towarów nietypowych jak towary ponadgabarytowe czy niespodziewanych sytuacji typu awaria lub zdarzenie wynikające z działania siły wyższej. Praktycznie każdy towar może być przedstawiony organom celnym w ramach „dostawy bezpośredniej”.
Warunki jakie musi spełnić miejsce uznane do odpraw celnych
Miejsca, w których okazujemy towar nazywamy miejscami uznanymi lub wyznaczonymi a zasady ich ustanawiania, jak również przesłanki uzasadniające uznanie i wyznaczenie określane są w unijnym prawie celnym. W polskim porządku prawnym miejsca te rozumiane są więc jako formalnie zatwierdzone przez organy celne (na podstawie wniosku podmiotu) i tylko do takich miejsc (poza urzędem celnym) są dostarczane towary w celu przedstawienia organom celnym. Warunkiem skorzystania z tego ułatwienia jest wcześniejsze uznanie miejsca przez organ celny na wniosek podmiotu oraz korzystanie z niego w sposób umożliwiający prawidłową realizację operacji celnych.
Przedsiębiorca może uzyskać zgodę na korzystanie z tego ułatwienia jednorazowo bądź bezterminowo. Termin przechowywania towarów w miejscu uznanym nie powinien przekraczać 3 dni lub 6 dni w przypadku podmiotów mających status upoważnionego odbiorcy AEO.
Korzyści wynikające z dokonania odprawy celnej w miejscu uznanym
Oczywistymi korzyściami tych rozwiązań jest:
- usprawnienie odpraw celnych towarów przez skrócenie ich czasu,
- ograniczenie transportu przewożonych towarów w cyklu miejskim.
- zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia towarów
- wykluczenie konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń na przewóz
W przypadku podmiotów posiadających świadectwo AEO korzystanie z miejsc uznanych powinno być w zasadzie stuprocentowe. Podmioty takie spełniają bowiem niejako z założenia wszystkie warunki dla ubiegania się o wspomniane miejsce w tym również w odniesieniu do towarów niebezpiecznych, akcyzowych czy wrażliwych.
Jeżeli potrzebujecie Państwo więcej informacji na temat miejsc uznanych i warunków jakie należy spełnić do ich uzyskania zapraszamy do kontaktu.