Koniec okresu przejściowego BREXITu to również koniec swobody transgranicznego świadczenie usług
Jednym z filarów Unii Europejskiej jest swoboda przedsiębiorczości, w tym możliwość świadczenia usług w każdym z państw członkowskich. Unia Europejska to wspólne środowisko regulacyjne i nadzorcze, to zharmonizowane normy i przepisy, dzięki którym pozwolenia wydane w jednym z krajów UE oznaczają automatyczny dostęp do całego jednolitego rynku UE. Odczuwamy to szczególnie w dziedzinie finansów, usług audiowizualnych i transportu. Członkostwo w Unii Europejskiej to również wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych. Wszystkie te zasady przestaną obowiązywać od dnia 1 stycznia 2021 r. co dotknie tak osoby fizyczne i przedsiębiorstwa ze Zjednoczonego Królestwa działające w Unii Europejskiej jak i osoby fizyczne i przedsiębiorstwa z UE działające w Zjednoczonym Królestwie.
Usługi finansowe
Od dnia 1 stycznia 2021 r. w całej UE nie będą już ważne dotychczasowe pozwolenia na świadczenie usług finansowych z obszaru Zjednoczonego Królestwa. Dotknie to unijne przedsiębiorstwa, banki, firmy ubezpieczeniowe oraz inwestorów, którzy obecnie korzystają z takich usług. Z kolei dostawcy usług finansowych z UE prowadzący działalność w Zjednoczonym Królestwie muszą przygotować się do przestrzegania przepisów Zjednoczonego Królestwa. Nieduża część usług finansowych może okazać się analogiczna ale większość obszarów takich jak ubezpieczenia, udzielanie kredytów lub przyjmowanie depozytów nie pozwoli przedsiębiorstwom z państw trzecich na świadczenie usług w UE.
Usługi transportowe
Jednolity rynek transportowy w UE to swobodne usługi kolejowe, usługi transportu lotniczego i usługi związane z transportem drogowym towarów. Obecnie w ramach jednej licencji, wydanej w jednym kraju mogą one być wykonywane w całej Unii Europejskiej. Koniec okresu przejściowego zmienia ten stan rzeczy zasadniczo. Przedsiębiorstwa ze Zjednoczonego Królestwa nie będą już mogły świadczyć usług transportowych w Unii w ramach jednolitego rynku. Możliwości i warunki świadczenia takich usług pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem zależą od trwających ciągle negocjacji. W przypadku braku porozumienia zapewne wprowadzony zostanie mechanizm reglamentowania ilości usług dostępnych dla przewoźników z UE na potrzeby przejazdów do Zjednoczonego Królestwa, a dla przewoźników ze Zjednoczonego Królestwa – na potrzeby przejazdów do UE.
Pojawiające się po 01/01/2021 formalności na granicach z pewnością wpłyną nie tylko na przewoźników i przedsiębiorstwa zajmujące się logistyką, ale także na pasażerów i pracowników przygranicznych. Odprawa graniczna osób związana z weryfikacją wymogów dotyczących wjazdu i pobytu, stemplowaniem paszportów i nierzadko obowiązkami wizowymi, w miejscach gdzie do tej pory nie było żadnej kontroli z pewnością przytłoczy infrastrukturę portową i personel po obu stronach Kanału La Manche.
Usługi audiowizualne
Również jednolity rynek usług audiowizualnych będzie się musiał od 01/01/2021 zmierzyć z nową rzeczywistością. Koniec okresu przejściowego to dla przedsiębiorstw mających siedzibę w Zjednoczonym Królestwie koniec swobodnego odbioru i nadawania wszelkich treści do wszystkich państw członkowskich UE bez konieczności ubiegania się o zgodę tych państw członkowskich. Dostawcy audiowizualnych usług medialnych z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie będą musieli stosować się do przepisów każdego państwa członkowskiego, w którym chcieliby świadczyć swoje usługi.
Uznawanie kwalifikacji zawodowych
Jednolity rynek UE to również oczywista swoboda przedsiębiorczości, swobodny przepływu osób i swobodne świadczenie usług. Obecnie obywatele Zjednoczonego Królestwa i obywatele UE posiadający kwalifikacje w Zjednoczonym Królestwie korzystają z automatycznego ich uznawania w innych państwach UE. Lekarze, pielęgniarki, dentyści, farmaceuci, weterynarze, prawnicy, architekci czy inżynierowie muszą być świadomi, że od dnia 1 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo nie będzie już objęte przepisami unijnymi w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych. Zainteresowane osoby powinny więc starać się o uznanie w Unii Europejskiej kwalifikacji nabytych w Wielkiej Brytanii.
Kilka słów od Autora 🙂
Rozmowy o BREXIT toczą się z trudem a do końca okresu przejściowego czasu jest coraz mniej. Niby wszystkim zależy na wzajemnej umowie i nikt nie odszedł od negocjacyjnych stołów ale obszarów niezgody i nieporozumień jest tak dużo, że albo rok 2021 rozpocznie się trzęsieniem ziemi i następującym po nim tsunami albo nadal będziemy świadkami żenujących maratonów negocjacyjnych i „bexitowania” – wychodzę ale jeszcze posiedzę. Co by się nie wydarzyło trzeba być czujnym i gotowym na najczarniejsze scenariusze. Zapraszamy do śledzenia bieżącej sytuacji na naszym forum i do współpracy w zakresie organizacji łańcucha dostaw i odpraw celnych.
Trackback URL: https://prosteclo.pl/uslugi-po-brexit/trackback/
0 Comments
Leave a comment