Ogólnoeuropejskie oznakowanie CE (Conformité Européenne) umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że towar spełnia wymogi bezpieczeństwa i jakości stawiane przez Unię Europejską. Wielka Brytania opuszczając Wspólnotę zrezygnowała ze wspólnego znaku bezpieczeństwa CE i zastąpiła go własnym oznaczeniem produktowym UKCA (ang. United Kingdom Conformity Assessment). Rząd brytyjski przedłużył termin wejścia tej zmiany w życie do 1 stycznia 2023.
oficjalna informacja strony brytyjskiej
Nie może to uśpić czujności eksporterów. Dla nich bowiem ta sytuacja wiąże się z konieczność przeprowadzenia na nowo weryfikacji procesu produkcyjnego w zgodzie z ustawodawstwem brytyjskim. Nie warto z tym czekać na ostatni moment. Im szybciej eksporterzy unijni rozpoczną czynności adaptacyjne, tym sprawniej będą mogli kontynuować biznesowe relacje z partnerami z Wielkiej Brytanii.
BREXIT
1 lutego 2020 roku Wielka Brytania opuściła rodzinę krajów UE. BREXIT spowodował potężne zamieszanie handlowe pomiędzy wyspami a państwami członkowskimi UE. Jedną z konsekwencji tego kroku jest wymóg dostosowania oznaczeń części towarów do przepisów brytyjskich. Nowy system norm i przepisów nawiązuje wprost do prawa krajowego Wielkiej Brytanii a nie dyrektyw i rozporządzeń UE. Tak więc od 1 stycznia 2023 roku, dla firm chcących wprowadzać towary na rynek brytyjski konieczne będzie posiadanie oznaczenia UKCA. Znak CE przestanie być wtedy oficjalnie uznawany na terenie Zjednoczonego Królestwa.
Pamiętać należy, że opisywane reguły dotyczą obszarów na głównej Wyspie, tzn. Anglii, Walii oraz Szkocji. Inne zasady dotyczą Irlandii Północnej.
UKCA / CE
Nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu przyszłych regulacji. Na dziś wiemy jednak, że ustawodawca brytyjski zastosuje je właściwie do wszystkich wyrobów, do których dziś stosujemy znak CE, czyli m.in. zabawek, urządzeń pomiarowych, elektroniki i sprzętu elektrycznego, maszyn, wyrobów aerozolowych, wyrobów medycznych, budowlanych i wielu innych. Podobnie jak w przypadku CE znak brytyjski UKCA będziemy umieszczali na produkcie, jego opakowaniu, a w niektórych przypadkach także w instrukcji obsługi. Do końca 2022 roku obowiązuje okres przejściowy. W tym czasie władze brytyjskie będą nadal akceptowały znak CE jako alternatywę dla znaku UKCA. UE z kolei nie będzie akceptowała znaku UKCA.
Gdzie szukać pomocy?
Od samego początku BREXITowego zamieszania staramy się informować na bieżąco o najważniejszych zmianach dotykających bezpośrednio naszych Partnerów. Publikujemy artykuły i porady zarówno w specjalnej zakładce na naszej stronie zakładka BREXIT jak i na naszym blogu blog proste cło. Zamierzamy to oczywiście kontynuować w nadchodzącym roku 🙂
BREXIT i jego konsekwencje dla wymiany handlowej to temat niezwykle żywy i dynamiczny. Przekonujemy się o tym każdego dnia, dlatego stale rozwijamy nasze kompetencje i możliwości. Chcemy działać nowocześnie i skutecznie dlatego pracujemy nad dalszymi krokami usprawniającymi codzienny kontakt z naszymi Partnerami i jakości naszych usług na terenie Wielkiej Brytanii – o szczegółach będziemy informowali na bieżąco 🙂
Zapraszamy do współpracy – kontakt