Jakie BREXITowe wstrząsy mogą nas zaskoczyć w ostatniej chwili – świadectwa i zezwolenia, wymogi dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, etykietowanie i oznaczanie towarów, kontrola graniczna

Jak jest obecnie

Chociaż Wielka Brytania formalnie opuściła już Unię Europejską, to do końca roku 2020 obowiązuje jeszcze tzw. okres przejściowy. W tym czasie, dzięki istnieniu jednolitych unijnych ram regulacyjnych dotyczących wprowadzania towarów do obrotu Zjednoczone Królestwo uczestniczy w jednolitym rynku UE, w tym w jednolitym rynku towarów.

Jak będzie w roku 2021

Dzień 01/01/2021 to ostateczny koniec swobodnej wymiany handlowej pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. We wzajemnym handlu przestaną obowiązywać dotychczasowe regulacje dotyczące wprowadzania towarów do obrotu. Oznacza to, że wszystkie produkty wywożone z Unii lub do niej przywożone będą musiały być zgodne z uregulowaniami kraju przywozu, dotyczącymi przepisów technicznych, norm bezpieczeństwa, norm środowiskowych oraz wzajemnego uznawania.

Świadectwa i zezwolenia

Ważność na terenie UE stracą świadectwa lub zezwolenia wydawane w Wielkiej Brytanii a produkty, które posiadają certyfikację organów z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie nie będą dopuszczane do obrotu na rynku Unii. Ma to duże znaczenie dla takich branż jak motoryzacja, wyroby medyczne, maszyny, środki ochrony indywidualnej czy wyroby budowlane. Z wzajemnością od dnia 1 stycznia 2021 r. unijne przedsiębiorstwa wprowadzające towary na rynek Zjednoczonego Królestwa będą musiały zapewnić ich zgodność ze wszystkimi właściwymi przepisami tam obwiązującymi.

Rejestracja towarów

W przypadku gdy na podstawie przepisów unijnych wymaga się rejestracji produktów w bazach danych, takiej rejestracji będzie mógł dokonać importer w Unii lub upoważniony przedstawiciel producenta ze Zjednoczonego Królestwa.

Działalność gospodarcza

Unijne firmy, które obecnie prowadzą wymianę towarową ze Zjednoczonym Królestwem, od 01/01/2021 zostaną eksporterami lub importerami swoich produktów. Co za tym idzie przedsiębiorstwa te będą musiały wypełniać obowiązki eksportera lub importera zgodnie z przepisami unijnymi. I tak w przypadku gdy przepisy te przewidują w stosunku do niektórych podmiotów gospodarczych wymóg posiadania siedziby w Unii, siedziba w Zjednoczonym Królestwie nie będzie już wystarczająca. Oznaczać będzie to konieczność przeniesienie upoważnionego przedstawiciela ze Zjednoczonego Królestwa do Unii lub wyznaczenie nowego upoważnionego przedstawiciela z siedzibą w Unii Europejskiej.

Oznaczanie i etykietowanie produktów

Zmiany dotyczyć będą również oznaczania i etykietowania produktów przywożonych na rynek Unii ze Zjednoczonego Królestwa. Ta część z nich, która nie będzie zgodna z unijnymi przepisami dotyczącymi etykietowania zostanie dopuszczona do swobodnego obrotu dopiero po spełnieniu odpowiednich, często rygorystycznych norm i przepisów.

Kontrola celna na granicy UE / Wielka Brytania

Brytyjskie towary transportowane do Unii od 01/01/2020 będą przechodziły kontrolę celną. Oznaczać to będzie konieczność dokonywania zgłoszeń celnych, oraz wypełniania dodatkowych dokumentów a większość tej biurokracji obciąży podmioty gospodarcze dokonujące obrotu towarowego. Unijne towary, które wjeżdżają do Wielkiej Brytanii przez pierwsze pół roku nie będą przechodzić pełnej procedury celnej, ale między styczniem a lipcem 2021 r. wymagania będą się stopniowo zwiększać.

Infrastruktura portowa i personel po brytyjskiej stronie będą z pewnością przytłoczone masą nowych procedur, co w oczywisty sposób może prowadzić do zakłóceń. Dotknie to również kierowców ciężarówek, którzy będą musieli dopełnić nieistniejących obecnie formalności przed udaniem się na granicę. Istnieje obawa, że zakłócenia mogą spowodować sytuację, w której kolejka na granicy będzie liczyła kilka tysięcy pojazdów a czas oczekiwania na odprawę celną wynosić będzie nawet dwa, trzy dni.

Ze swojej strony z lekko słabnącą nadzieją czekamy na umowę o wolnym handlu pomiędzy Wielką Brytanią a UE. Staramy się też ograniczyć skutki czekającego nas wstrząsu poprzez akcję informacyjną i pomoc w uzyskaniu wszelkich rejestracji i zezwoleń.