Mienie Przesiedlenia – co to takiego … ?
Mienie Przesiedlenia to nic innego rodzaj zwolnienia z płacenia należności celno-podatkowych, przewidziany dla osób zmieniających miejsce swojego zamieszkania. Historia ludzkości to historia przemieszczania się i migracji. Nasi praprzodkowie wywędrowali z Afryki i zasiedlili wszystkie poza Antarktydą kontynenty. Współczesny świat czyni podróżowanie coraz bardziej powszechnym i dostępnym. Podróżujemy z różnych powodów i to nie tylko w celach turystycznych, ale również w związku ze zmianą miejsca zamieszkania czy pracy. Wtedy oczywiście zabieramy ze sobą rzeczy i dobytek osobisty, które mają nam służyć w nowym miejscu. I o ile nie ograniczają nas już fizyczne granice państwowe o tyle dość skutecznie robią to przepisy stosowane w poszczególnych krajach. Co do zasady bowiem, przywóz jakichkolwiek rzeczy do kraju docelowego obarczony jest obowiązkiem sporządzenia zgłoszenia celnego i uiszczenia stosownych, często dość wysokich należności. Zasada ta nie dotyczy jednak tzw. mienia przesiedlenia / przesiedleńczego. Są to używane rzeczy osobiste, meble, rowery, motocykle, samochody osobowe, przyczepy, prywatne samoloty, zwierzęta domowe, przenośne instrumenty czy sprzęt potrzebny do wykonywania zawodu. Przewożąc je trzeba zawsze pamiętać, że to na osobie przesiedlającej się spoczywa ciężar udowodnienia prawa do zwolnienia a organ celny każdorazowo oceni czy przedłożone dokumenty potwierdzają spełnienie przesłanek do zastosowania zwolnienia z należności celnych. Gąszcz przepisów i obowiązków celnych sprawia, że sporadycznie spotykając się ze służbami celnymi warto sprawę oddać fachowcom, takim jak agencje celne, które w imieniu swoich mocodawców potrafią złożyć skuteczne zgłoszenie celne zwalniające osoby przesiedlające się z obowiązku zapłaty należności celnych.
Warunki jakie muszą zostać spełnione aby nasze rzeczy zostały uznane za mienie przesiedlenia
Podstawowy warunek jaki zostanie sprawdzony to wymóg posiadania i używania przewożonych rzeczy przez co najmniej 6 miesięcy przed datą, po której osoba przestała mieszkać w państwie z którego wyjeżdża. Okres ten należy udowodnić, przedstawiając chociażby dowody zakupu a w odniesieniu do pojazdu samochodowego dowód rejestracyjny wystawiony na nazwisko osoby zmieniającej swoje miejsce zamieszkania, wystawiony co najmniej sześć miesięcy przed przesiedleniem się. Pojazd powinien być dopuszczony do ruchu w państwie, z którego go przywozimy.
Drugi niezbędny do uzyskania zwolnienia warunek to wymóg udowodnienia, że miejsce zamieszkania znajdowało się w państwie trzecim przez okres co najmniej 12 miesięcy. Dla ustalenia miejsca zamieszkania nie jest wystarczające samo zamieszkiwanie tam w sensie fizycznym, ale bez zamiaru stałego pobytu. Niewystarczający jest też zamiar stałego pobytu w danym kraju, niepołączony z fizycznym przebywaniem w nim. Dokumentami potwierdzającymi spełnienie tego warunku mogą być np. umowa o pracę, zaświadczenie z urzędu skarbowego o uiszczaniu podatków, czy comiesięczne rachunki telefoniczne opłacane przez nieprzerwany okres minimum 12 miesięcy.
Jak udokumentować mienie przesiedlenia ?
Niestety ustawodawca nie określił katalogu konkretnych dokumentów jakie należało by przedstawić przy wnioskowaniu o zwolnienie z należności celnych jako mienie przesiedlenia. Wszystko zależy od interpretacji urzędnika ale poniżej przedstawiamy katalog dokumentów które są zazwyczaj wymagane:
- Lista mienia przesiedlenia – na liście mienia przesiedlenia trzeba umieścić wszystkie rzeczy, które zostaną przywiezione w okresie najbliższego roku od dnia rozpoczęcia przesiedlania się. Każda z wymienionych rzeczy musi posiadać wartość. Na liście wszystkie pojazdy muszą mieć wpisany numer nadwozia. – szablon do pobrania tutaj…
- Dowód rejestracyjny pojazdu
- Ubezpieczenie pojazdu
- Dokumenty potwierdzające pobyt – potwierdzeniem pobytu w mogą być np. rachunki za telefon, prąd, wynajem, rozliczenia podatkowe itp. za ostatnie 12 miesięcy
- Zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce
- Dowód osobisty
- Faktury zakupu przywożonych rzeczy
- Bilet lotniczy, kart pokładowa, bilet z promu itp. – każdy dokument który pozwoli określić datę faktycznego przesiedlenia, od tej właśnie daty bedzie liczony dwunastomiesięczny termin o którym jest mowa w przepisach
- Paszport
Odprawa Celna nie kończy sprawy
Sama odprawa celna nie kończy formalności związanych ze zwolnieniem z należności celnych. Przywożone rzeczy muszą być przeznaczone do użytku w takim samym celu w nowym miejscu zamieszkania, w jakim były wykorzystywane w starym. Dodatkowo na osobę przesiedlającą się nałożony zostaje zakaz odstępowania przywiezionych rzeczy przez 12 miesięcy od dnia dopuszczenia go do obrotu w Polsce. Odstąpienie nawet czasowe innej osobie na przykład pojazdu zwolnionego z cła skutkuje powstaniem obowiązek uiszczenia tych należności według stawek obowiązujących w dniu tego odstąpienia. Właściwy organ celny w tym okresie może wszcząć postępowanie celne zmierzające do pobrania należności.
Mienie Przesiedlenia – czego nie można zwolnić z należności
Mienie przesiedleńcze możemy przywozić w kilku oddzielnych partiach w ciągu 12 miesięcy od daty ustalenia nowego miejsca zamieszkania, ale zwolnienia z cła nie uzyskamy od rzeczy nowych, napojów alkoholowych, tytoniu i wyrobów tytoniowych, środków transportu przeznaczonych do działalności gospodarczej, czy towarów wykorzystywanych w działalności zarobkowej lub zawodowej.
Mienie Przesiedlenia a Brexit
W wyniku Brexit-u Wielka Brytania stała się tzw. państwem trzecim a więc od 01.01.2021 wszystkie opisane powyżej przepisy dotyczą również przeprowadzki z z tego kierunku. Warto się do tego dobrze przygotować ponieważ w przeciwnym wypadku może się okazać że mniej więcej 30 % wartości własnego majątku trzeba będzie oddać państwu w formie podatków.
#UpraszczamyPrzepisy – Agencja Celna Proste Cło
Agencja Celna Proste Cło, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie chętnie zajmuje się kompleksowym przygotowaniem zgłoszeń celnych mienia przesiedlenia i pomaga uzyskać zwolnienie z należności celnych. Dla osób fizycznych, nie prowadzących na co dzień obrotu towarowego z zagranicą skorzystanie z naszych profesjonalnych usług to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie – zwłaszcza, że zgłoszenia składamy zdalnie we wszystkich oddziałach celnych na terenie całego kraju.
Trackback URL: https://prosteclo.pl/mienie-przesiedlenia/trackback/
0 Comments
Leave a comment