Towary Powracające
Unia Europejska jest obecnie największym graczem na światowej scenie handlowej. Każdego dnia wysyłamy i przywozimy towary warte setki milionów euro. Jesteśmy dzięki temu największym na świecie eksporterem towarów i usług, oraz głównym rynkiem eksportowym dla około 80 krajów tzw. „trzecich” (kraje, które nie należą do UE). Naturalne i zrozumiałe są w związku z tym sytuacje, kiedy z różnych powodów jakaś część wyeksportowanych wcześniej towarów wraca na teren Wspólnoty. W świetle przepisów celnych są to tzw. towary powracające, czyli towary nieunijne, posiadające pierwotnie status towaru unijnego. Status ten towary utraciły w związku z ich wyprowadzeniem zgodnie z właściwą procedurą celną poza unijny obszar celny. Towary te są następnie powrotnie przywozimy na terytorium celne UE i obejmujemy procedurą dopuszczenia do obrotu. Znajomość warunków na jakich odbywa się powrotny przywóz jest ważna o tyle, że..
Towary powracające…
…do Wspólnoty zwalniane są z należności celnych przywozowych. Regulują to przepisy art. 203 Unijnego Kodeksu Celnego (UKS) oraz art. 253 Rozporządzenia Wykonawczego do UKC (RW). Wspominane przepisy obejmują szczegółowe zasady dotyczące postępowania z towarami powracającymi. Określają też sposób weryfikacji, że spełnione zostały warunki zwolnienia z należności celnych. Przepis art. 203 UKC mówi nam, że:
Art. 203 ust. 1. Towary nieunijne, które pierwotnie zostały wywiezione jako towary unijne poza obszar celny Unii i są powrotnie wprowadzane na ten obszar w terminie trzech lat i zgłaszane do dopuszczenia do obrotu, na wniosek osoby zainteresowanej, zostają zwolnione z należności celnych przywozowych…
ust. 5. Zwolnienia z należności celnych przywozowych udziela się jedynie w przypadku, gdy towary powracają w takim stanie, w jakim zostały wywiezione.
Już na pierwszy rzut oka widać…
…że mamy do czynienia z dwiema żelaznymi zasadami zwolnienia z należności celnych towarów powracających. Towary te muszą:
- Powrócić na obszar celny Wspólnoty nie później niż 3 lata od daty ich wywozu.
- Przywozimy je powrotnie w stanie, w którym zostały wywiezione.
Przyjrzyjmy się teraz obu warunkom…
Towary powracające – powrót na obszar celny Wspólnoty nie później niż 3 lata od daty ich wywozu.
Aby skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 203 UKC, musimy udowodnić, że towary opuściły obszar celny Unii Europejskiej nie wcześniej niż 3 lata przed ich powrotnym przywozem. To zasada generalna, od której istnieje wyjątek zapisany już w następnym ustępie –
art. 203 ust. 2 UKC: Termin trzech lat, o którym mowa w ust. 1, może zostać przekroczony ze względu na szczególne okoliczności.
Należy oczywiście zdawać sobie sprawę, że termin „szczególne okoliczności” jest dość elastyczny i uznaniowy. W przypadku towarów powracających odnosi się on do bliżej niesprecyzowanych, nietypowych warunków, faktów, lub sytuacji wymagających specjalnej uwagi, które mogą wpłynąć na decyzje organu celnego. Życie codzienne agenta celnego pełne jest szczególnych okoliczności i nietrudno wyobrazić sobie konkretną sytuację. Nawet taką z naszego doświadczenia…
Ten konkretny przypadek dotyka pośrednio drugiego warunku zwolnienia z należności celnych, czyli…
Towary powracające – przywóz powrotny w stanie, w którym zostały wywiezione
Drugim warunkiem dotyczącym towaru powracającego jest pełna możliwość jego identyfikacji, co do zasady powinny być to bowiem towary w stanie niezmienionym. Pomijamy przy tym jego naturalne zużycie. Nie może zatem zostać np. naprawiony, czy przetworzony (uszlachetnianie bierne). Co za tym idzie, organ celny musi mieć możliwość jego pełnej identyfikacji. Jest to względnie proste, jeśli towar posiada niepowtarzalne cechy (takie jak numer nadwozia w przypadku samochodu osobowego czy numer znamionowy maszyny) a agent celny dysponuje zgłoszeniem celnym do procedury wywozu (najlepiej wraz z komunikatem IE 599), w którym cechy te zostały odpowiednio opisane. Wtedy sprawa jest prosta. Życie jednak uczy nas, że sprawy proste zdarzają się dość rzadko, tak więc..
W pozostałych przypadkach…
… w celu zwolnienia z należności towaru powracającego istnieją inne dowody oraz informacje, z których wynika, że warunki zwolnienia z należności celnych zostały spełnione. Mówi o tym przepis art. 253 ust.2 Rozporządzenia Wykonawczego do UKC– otóż informacja może zostać przedstawiona na jeden z poniższych sposobów:
- poprzez udostępnienie odpowiednich danych zawartych w zgłoszeniu celnym, na podstawie którego towar powracający został pierwotnie wywieziony z obszaru celnego UE;
- za pomocą wydruku, uwierzytelnionego przez właściwy organ celny, zgłoszenia celnego na podstawie którego towar powracający został pierwotnie wywieziony z obszaru celnego UE;
- dokumentu wydanego przez właściwy organ celny, zawierającego istotne dane zawarte w danym zgłoszeniu celnym;
- za pomocą dokumentu wydanego przez właściwy organ celny, poświadczającego, że warunki zwolnienia z należności celnych przywozowych zostały spełnione (arkusz informacyjny INF3).
Arkusz informacyjny INF3
Formularz INF3 to podstawowy dokument wykorzystywany w celu ustalenia tożsamości powrotnie przywożonych towarów. Możemy wystawić INF3 w chwili eksportu i uwierzytelnić go przez załączenie do zgłoszenia celnego do procedury wywozu. Dzięki temu organ celny wie, że towar może wrócić na terytorium UE.
Należy w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że posiadanie i przedłożenie dokumentu INF3 nie jest warunkiem niezbędnym do uzyskania zwolnienia z należności przywozowych (!!!) Oczywiście znacząco ułatwia identyfikację towaru w przypadku jego powrotnego przywozu. Jego brak jednak nie powoduje automatycznego braku możliwości zwolnienia z należności celnych.
Rozwiewając inne niejasności…
…związane z tematem towarów powracających i kwestą zwolnienia ich z należności celnych, dodatkowo zaznaczyć trzeba, że:
- Zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu nie musimy dokonać w tym samym urzędzie celnym, w którym towar został objęty procedurą wywozu. Zgłoszenia celnego możemy dokonać w każdym urzędzie celnym, w którym można objąć procedurą dopuszczenia do obrotu jakikolwiek inny towar.
- Zwolnienie z należności celnych dotyczy towaru a nie osoby. Przepisy nie ograniczają się wyłącznie do eksportera i może je uzyskać dowolna osoba. Trzeba w tym miejscu jednak zaznaczyć, że…
Zwolnienie z podatku VAT …
przysługuje wyłącznie eksporterowi (!!!) Mówi o tym wprost art. 45 ustawy o podatku od towarów i usług:
Art. 45. 1. Zwalnia się od podatku import towarów powracających z terytorium państwa trzeciego, zwolnionych od cła towarów, dokonywany przez podatnika, który wcześniej wywiózł te towary;
Towary powracające – powody dla których towary wracają na terytorium UE
- Przetwarzanie towaru – towary, które wyeksportowaliśmy z UE do kraju trzeciego w celu przetworzenia, naprawy lub modyfikacji. Następnie towary przywozimy z powrotem do UE. Zazwyczaj stosujemy w takim przypadku procedurą uszlachetniana biernego i nie stosujemy wtedy zasad zwolnienia dla towarów powracających.
- Towary po targach i wystawach – to z kolei towary, które zostały wyeksportowane do kraju trzeciego w celu wystawienia na targach lub innych wydarzeniach, a po ich zakończeniu są zwracane do UE. W takiej sytuacji najczęściej stosujemy Karnet ATA wydawany przez Krajową Izbę Gospodarczą.
- Zwroty i reklamacje – towary, które wyeksportowaliśmy z UE, ale nabywca zwraca je z powodu uszkodzeń, wad lub innych problemów.
- Nieodebranie towaru – towary, które wyeksportowaliśmy z UE, ale z jakiegoś powodu nabywca ich nie odebrał.
Dokumentowanie statusu towarów powracających…
…oraz uzyskanie zwolnienia z opłaty cła nierzadko bywa zadaniem bardziej skomplikowanym niż zwykłe dopuszczenia do obrotu. Podczas gdy np. zarejestrowany eksporter z Wielkiej Brytanii (czy innego kraju z którym UE podpisała umowę o wolnym handlu) umieszcza na fakturze handlowej odpowiednią formułę co kończy sprawę, to import towarów powracających wymaga dużo większej uwagi. Może w związku z tym rodzić się pokusa zastąpienia dokumentowania faktu powrotnego przywozu zapisem zarejestrowanego eksportera. Nie jest to jednak droga zgodna z przepisami, gdyż eksporter z kraju trzeciego nie może składać deklaracji pochodzenia dla towarów UE.
Towary powracające – ograniczenia pozataryfowe i kontrole organów nadzoru
W UE nad importem towarów oprócz urzędów celnych czuwają tzw. organy nadzoru rynku. W Polsce jest ich kilkanaście, m.in. UOKiK, GIS, czy IJHARS. Z litery prawa sprawują one kontrolę nad bezpieczeństwem i spełnianiem wymagań określonych w unijnych aktach zharmonizowanych. Co może być dla niektórych zaskakujące, kontrolom organów nadzoru rynku podlegają również towary powracające. Fakt wcześniejszego wywozu takich towarów z obszaru celnego UE nie oznacza bowiem, że automatycznie zwalniamy je z obowiązków związanych z importem towarów z krajów trzecich. Jeśli np. wywieziemy z UE urządzenie, na które nie posiadamy deklaracji zgodności CE to organy celne nie dopuszczą jej do obrotu w przypadku, gdy będzie przedmiotem powrotnego przywozu.
Agencja celna Proste Cło
Uzyskanie zwolnienia z opłat od towarów powracających bywa zadaniem trudnym i wymagającym. Można tu nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to jedno z tych zadań, które powinno być wykonywane wyłącznie przez najbardziej doświadczonych agentów celnych. Na szczęście w Prostym Cle żadnych wyznań się nie boimy i żadnych nie unikamy. Chętnie podejmiemy się przeprowadzenia całej procedury zwolnienia z należności celnych towarów powracających. Skutecznie przy tym doradzimy i to nie tylko w kwestii zwolnień celnych 😉 Jesteśmy w końcu Zespołem profesjonalnym, doświadczonym i kreatywnym a nowe doświadczenia, które zdobywamy każdego dnia, potrafimy wykorzystać w codziennej pracy. Zapraszamy do kontaktu i współpracy.
Trackback URL: https://prosteclo.pl/towary-powracajace/trackback/
0 Comments
Leave a comment