Numer EORI
Numer EORI jest numerem identyfikacyjnym, który wykorzystywany jest przez przedsiębiorców oraz inne osoby w ich działalności gospodarczej, związanej z handlem międzynarodowym. W istocie, administracje celne państw członkowskich Unii Europejskiej przyznają ten unikatowy numer. Co więcej, aby móc uczestniczyć w działalności gospodarczej związanej z przemieszczaniem towarów między UE a krajami trzecimi, wymaga się posiadania tego numeru.
Jak uzyskać numer EORI ?
To proste ☺ – kliknij przycisk poniżej „Numer EORI” i wprowadź NIP firmy.
Sprawdzimy czy firma ma nadany numer EORI i pokierujemy jak go uzyskać a wszystko online, bez wychodzenia z biura i zbędnych formalności.
lub zadzwoń tel. +48 693 807 806.
Co to za numer ?
Numer EORI (Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych, ang. Economic Operators’ Registration and Identification) jest to główny element identyfikacyjny element programu e-Customs czyli elektronicznego środowiska dla administracji celnych państw UE. Na podstawie tego numeru firma jest identyfikowana przez systemy celne UE a co za tym idzie podmiot bez niego nie istnieje dla administracji celnej.
Numer EORI to numer identyfikacyjny przedsiębiorcy, który jest ważny na terenie całej Unii Europejskiej. Od 1 lipca 2009 r. weszło w życie rozporządzenie (WE) nr 312/2009 zmieniające przepisy wykonawcze do Kodeksu Celnego, i od tego momentu numer ten jest warunkiem koniecznym do odprawy celnej w Unii Europejskiej.
Na pytanie postawione w nagłówku najprościej można odpowiedzieć porównując go do numeru NIP. Tak jak bez NIP nie załatwimy żadnej sprawy w Urzędzie Skarbowym, tak bez EORI nie załatwimy żadnej sprawy w Urzędzie Celno-Skarbowym.
Wniosek o numer EORI
Wniosek o nadanie numeru EORI składa się w formie elektronicznej, a mianowicie poprzez portal służby celnej PUESC. Następnie, złożone w ten sposób wnioski są systematycznie rozpatrywane przez Izbę Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Do złożenia wniosku konieczne jest posiadanie
- podpisu elektronicznego
- konta na portalu PUESC
- upoważnienia do reprezentowania podmiotu
Jak znaleźć EORI ?
Najprościej będzie sprawdzić po NIP. Struktura numeru jest zróżnicowana w zależności od kraju UE w którym został nadany, ale zazwyczaj opiera się on na numerze identyfikacji podatkowej danego podmiotu lub jest z nim tożsamy. W Polsce jest to numer NIP firmy poprzedzony oznaczeniem kraju tj. PL oraz pięcioma zerami na końcu.
Dla przykładu nasz numer to PL847146028300000 gdzie:
PL – to oznaczenie kraju
8471460283 – to nasz numer NIP
00000 – dopełnienie numeru
Korzystanie z numeru EORI
Firma, która w ramach swojej działalności gospodarczej wykonuje czynności objęte przepisami prawa celnego, występuje o nadanie numeru EORI. Wniosek jest składany w państwie członkowskim, w którym firma jest rezydentem. Przedsiębiorców z państw trzecich rejestruje pierwsze państwo członkowskie, w którym chcą złożyć zgłoszenie celne lub wystąpić o wydanie decyzji. Przedsiębiorcy niemający siedziby na obszarze celnym Unii muszą zarejestrować się tylko wtedy, gdy zamierzają występować jako zgłaszający lub przewoźnik w zgłoszeniu do organów celnych.
Przedsiębiorcy mają obowiązek podawania numeru EORI na zgłoszeniach celnych.
Osoby inne niż przedsiębiorcy nie mają obowiązku posiadania numeru EORI, pod warunkiem że dokonują zgłoszeń celnych tylko sporadycznie, czyli rzadziej niż dziesięć razy w roku. Co więcej, ten przepis stosuje się również w sytuacjach, gdy usługodawca, na przykład usługi pocztowe lub ekspresowe, reprezentuje ich bezpośrednio. Jednakże, osoby niebędące przedsiębiorcami również podlegają rejestracji, gdy korzystanie z numeru EORI jest przewidziane w innych przepisach prawa Unii lub w przepisach prawa państwa członkowskiego.
W pisemnych i elektronicznych zgłoszeniach celnych należy podać numery EORI następujących osób:
- zgłaszający / jego przedstawiciel celny
- odbiorca, w przypadku przywozu
- nadawca/eksporter w przypadku wywozu
- osoba uprawniona do korzystania z procedury tranzytu.
Krótki przegląd innych numerów, których nie należy mylić z numerem EORI
Kod CN
Nomenklatura Scalona (kody CN) to usystematyzowana klasyfikacja towarów stworzona na potrzeby celne, która porządkuje wszystkie towary znajdujące się w obrocie. Jest ona stosowana w Unii Europejskiej na poziomie 8-cyfrowym i stanowi rozszerzenie Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów (HS). Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj
Numer VAT UE
Zgodnie z europejskimi wytycznymi numer identyfikacyjny podatku od wartości dodanej składa się z identyfikatora krajowego i maksymalnie 12 dodatkowych znaków. W Polsce jest to numer NIP poprzedzony literami PL. Numer ten jest wymagany przez przedsiębiorstwa zajmujące się handlem wewnątrzwspólnotowym.
Numer identyfikacji podatkowej NIP
NIP, czyli numer identyfikacji podatkowej, jest dziesięciocyfrowym numerem, który służy do zidentyfikowania podatnika. Ten niepowtarzalny numer przypisuje się na całe życie osoby lub działalność podmiotu. Jak wspomniano, składa się z 10 cyfr. Pierwsze trzy to kod urzędu skarbowego, a następne sześć cyfry są losowe. Ostatnia cyfra jest natomiast tzw. cyfrą kontrolną, która wyliczana jest za pomocą specjalnego algorytmu
Numer akcyzowy
Numer nadawany podmiotom uczestniczącym w obrocie towarami akzyzowymi.
Jak sprawdzić czy firma ma nadany numer EORI ?
Jeżeli nie masz pewności czy firma ma już nadany taki numer możesz to sprawdzić za pomocą naszego formularza
Masz Pytania ?
Napisz do nas na adres – prosteclo@prosteclo.pl
lub skorzystaj z formularza kontaktowego