Współpraca z agencją celną może znacząco uprościć proces odpraw celnych, jednak warto wiedzieć, jakie kroki należy wykonać, aby samodzielnie zarejestrować konto na portalu PUESC, przeprowadzić rejestrację firmy na PUESC i powiązać swoje konto z kontem firmy. W tym artykule przedstawimy szczegółowy poradnik krok po kroku, który wyjaśni, jak to zrobić, oraz podpowiemy, dlaczego warto powierzyć przygotowanie zgłoszeń specjalistom

Krok 1: Założenie konta na PUESC

Pierwszym krokiem jest założenie konta na portalu PUESC, co umożliwia dostęp do narzędzi i usług potrzebnych do obsługi zgłoszeń celnych. Rejestracja musi zostać wykonana przez osobę fizyczną. Oto jak to zrobić:

  1. Wejdź na stronę PUESC i kliknij przycisk „Utwórz konto” w prawym górnym rogu.
  2. Wybierz formę rejestracji
  3. Wybierz rozszerzony zakres uprawnień.
  4. Wypełnij formularz rejestracyjny, podając wymagane dane.
  5. Wybierz cel rejestracji
  6. Potwierdź utworzenie konta i sprawdź swoją skrzynkę e-mail – otrzymasz kod aktywacyjny.
  7. W ciągu 24 godzin aktywuj konto, wpisując kod.
  8. Po zalogowaniu na utworzone konto musimy wejść w zakładkę „ Mój pulpit” -> „ Do wysyłki i robocze” -> zaznaczyć wniosek o rejestrację danych osoby fizycznej w SISC i wysłać celem rejestracji

Konto musi założyć osoba uprawniona do reprezentacji firmy. Rejestracja wymaga użycia profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Po zakończeniu tego procesu będziesz gotowy do dalszych kroków, takich jak rejestracja firmy na PUESC.

Krok 2: Rejestracja firmy na PUESC

Uwaga: Aby złożyć zgłoszenie celne w imieniu firmy, musisz przeprowadzić rejestrację firmy na PUESC i powiązać swoje konto z firmą posiadającą numer EORI. Należy pamiętać, że ten krok należy wykonać tylko i wyłącznie, jeśli firma nie jest jeszcze zarejestrowana na PUESC.

  1. W zakładce formularze odnajdujemy formularz WRP0001 ­ Rejestracja danych firmy [SZPROT]
  2. Wypełniamy formularz
  3. Podpisujemy i wysyłamy podpisany formularz

Wypełniając formularz WRP0001 ­ Rejestracja danych firmy [SZPROT] należy zwrócić uwagę aby

  • W zakładce „OBSZARU DZIAŁANIA” wybrać „cło (EORI)”; „Czy nadać numer EORI” zaznaczyć opcję Tak i opcję EORI stały
  • W zakładce „REPREZENTANT (OSOBA FIZYCZNA)” oznaczyć to tak:

Tak przeprowadzona rejestracja sprawia, że poza zarejestrowaniem podmiotu, rejestrujemy się również jako osoba uprawniona do jego reprezentowania, co umożliwia składanie zgłoszeń celnych w imieniu tego podmiotu.

Krok 3: Powiązanie konta z firmą

Uwaga: Ten krok należy wykonać tylko w przypadku, gdy nie realizowano kroku drugiego ponieważ firma była już zarejestrowana, lub jeśli w kroku drugim nie dodano reprezentanta.

  1. W zakładce formularze odnajdujemy formularz WPE0001 ­ Rejestracja aktualizacja reprezentacji firmy [SZPROT]
  2. Podajemy ID SISC (EORI) podmiotu reprezentowanego i zaznaczamy opcję „Chcę dodać, aktualizować, usunąć reprezentantów będących osobą fizyczną”
  3. Wprowadzamy dane reprezentanta
  4. Uzupełniamy formularz, zwracając uwagę na to aby zaznaczona była opcja „Pełnomocnictwo udzielone bezterminowo”, a forma reprezentacji wybrana była „właściciel/osoba uprawniona do samodzielnej reprezentacji
  5. Podpisujemy i wysyłamy podpisany formularz

Po zakończeniu tego procesu Twoje konto zostanie powiązane z firmą, co umożliwi składanie zgłoszeń celnych w jej imieniu.

Krok 4: Wysłanie zgłoszenia

Po zakończeniu procesu, jakim jest rejestracja firmy na PUESC lub powiązanie konta z firmą, możesz przesyłać zgłoszenia celne na platformie. Oto jak wygląda proces:

  1. Zaloguj się na PUESC i przejdź do zakładki „Mój pulpit”.
  2. Kliknij „Nowy dokument” i załaduj plik w formacie .xml, korzystając z opcji „Z pliku”.
  3. Podpisz plik zgłoszenia celnego za pomocą profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego.
  4. Wyślij plik do organów celnych za pośrednictwem platformy PUESC.
  5. Oczekuj na komunikaty zwrotne od systemu, które potwierdzają:
  • Odbiór zgłoszenia przez organy celne.
  • Obsłużenie zgłoszenia celnego przez właściwy Oddział Celny.

Po potwierdzeniu obsłużenia zgłoszenia celnego przez organy, proces można uznać za zakończony. Wszystkie komunikaty zwrotne są dostępne w systemie PUESC, a ich treść pozwala na monitorowanie statusu zgłoszenia i ewentualne dalsze działania.

Dlaczego warto współpracować z Agencją Celną?

Przygotowanie zgłoszenia celnego wymaga specjalistycznego oprogramowania, co sprawia, że samodzielna obsługa może być wyzwaniem dla większości firm. Chociaż wysłanie i podpisanie zgłoszenia jest możliwe dla osób uprawnionych do reprezentacji firmy, to przygotowanie zgłoszenia najlepiej powierzyć specjalistom.

Agencja Celna Proste Cło:

  • Przygotowuje zgłoszenia celne, reprezentuje przed organami i doradza w sprawach celnych.
  • Obsługuje zarówno małe paczki, jak i kontenery, oferując elastyczne rozwiązania
  • W przypadku małych przesyłek umożliwia obniżenie kosztów odprawy celnej poprzez przygotowanie dokumentów, które klient może samodzielnie wysłać.

Podsumowanie

Proces rejestracji na PUESC, w tym rejestracja firmy na PUESC oraz powiązanie konta z firmą, to kluczowy element umożliwiający obsługę zgłoszeń celnych. Aby jednak skutecznie przygotować dokumenty, potrzebna jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów. Jeśli szukasz wsparcia, skontaktuj się z Agencją Celną Proste Cło – Twoim zaufanym partnerem w obsłudze celnej.