Świeży łosoś z Norwegii, mango z Indii czy mięso z Australii może trafić w kilka dni do dowolnego miejsca na Ziemi. Takie właśnie możliwości daje transport lotniczy. W dowolnym momencie nad kulą ziemską znajduje się od 8 do 20 tysięcy samolotów pasażerskich, pasażersko – towarowych i towarowych, przewożących tony ładunków. Skalę rozwoju transportu lotniczego pomaga wyobrazić sobie chociażby aktualizowana na żywo mapa lokalizacji samolotów różnego rodzaju – Flightradar24
Każdy rodzaj transportu ma swój własny list przewozowy…
… o tym już pisaliśmy – artykuł o listach przewozowych. Każdy list przewozowy niezależnie od rodzaju transportu umożliwia prawidłowe przeprowadzenie odprawy celnej i wydanie przesyłki. W transporcie lotniczym dokumentem tym jest…
Air Waybill czyli lotniczy list przewozowy
Lotniczy list przewozowy AWB to dokument, który potwierdza zawarcie umowy z przewoźnikiem lotniczym i przyjęcie ładunku do przewozu w transporcie międzynarodowym. Zobowiązuje on przewoźnika do wydania przesyłki wskazanemu w liście odbiorcy. Standardowo list sporządza nadawca przesyłki, nadawca również pokrywa szkody w wypadku ewentualnych błędów w treści listu. Przewoźnik w liście przewozowym potwierdza przyjęcie przesyłki, przez co bierze odpowiedzialność za towar i bezpieczne dostarczenie go do odbiorcy. Charakterystycznym elementem listu jest to, że posiada numer składający się z 11 cyfr, z których pierwsze trzy oznaczają przewoźnika.
Lotniczy list przewozowy AWB (Air Waybill) jest sporządzany w trzech bądź czterech egzemplarzach…
… a poszczególne egzemplarze przeznaczone dla nadawcy, przewoźnika i odbiorcy różnią się kolorami, i tak:
- zielony – oryginał przewoźnika.
- różowy – oryginał odbiorcy.
- niebieski – oryginał nadawcy.
- brązowy – potwierdzenie dostawy lub pokwitowanie odbioru.
- biały – reszta kopii.
Dane zawarte lotniczym liście przewozowym:
- miejsce i data wystawienia dokumentu;
- nazwisko/nazwa, pełny adres i podpis nadawcy;
- nazwisko/nazwa i adres przewoźnika;
- miejsce i data przyjęcia towaru do przewozu;
- nazwisko/nazwa i pełny adres odbiorcy przesyłki;
- numery referencyjne nadawcy oraz odbiorcy;
- określenie rodzaju towaru, sposób w jaki przesyłka została zapakowana, liczba paczek, waga wyrażona w kilogramach lub funtach, wymiary – długość, szerokość i wysokość wyrażone w centymetrach lub calach, opis towaru wraz z krajem produkcji;
- cena towaru;
- koszty związane z przewozem;
- informacje niezbędne do dokonania formalności celnych;
- dodatkowe informacje zgodne z zawartą umową lub wymagane w regulaminie danej firmy kurierskiej.
Lotnicze listy przewozowe AWB dzielą się na dwie kategorie…
… w zależności od strony organizującej fracht przesyłki, tj:
- HAWB (House Air Waybill) – wystawiany przez spedytora dla eksportera. Dotyczy przewozu przesyłek skonsolidowanych i zawiera ich spis, oraz koszt przewozu. HAWB wydawany jest na uniwersalnym formularzu lotniczego listu przewozowego.
- MAWB (Master Air Waybill) – wystawiany przez przewoźnika, w tym przypadku spedytor staje się nadawcą. MAWB dotyczy przewozu przesyłek skonsolidowanych zmierzających do wspólnego miejsca przeznaczenia. Dokument ten określa warunki przewozu. MAWB jest wydawany na specjalnym formularzu przygotowanym przez przewoźnika lotniczego oraz jest przez niego podpisywany.
Wady i zalety transportu lotniczego
Przewóz ładunków transportem lotniczym ma wiele zalet. Do najważniejszych należy oczywiście szybkość – żaden inny sposób przesyłania towarów nie jest tak szybki. Kolejna ważna kwestia to krótki czas zaangażowania kapitału. To od strony ekonomicznej ma duże znaczenie dla firmy, która np. wysyła farmaceutyki albo towary sezonowe. Co więcej, przewóz ładunków transportem lotniczym jest ekonomiczny, ponieważ samolot może mieć jednocześnie pasażerów na swoim pokładzie oraz przesyłki w luku bagażowym. Nie bez znaczenia jest również kwestia bezpieczeństwa przewozu – bardzo niska wypadkowość samolotów sprawia, że firmy korzystające z transportu lotniczego nie ponoszą kosztów, wynikających ze zniszczenia towaru.
Największą wadą transportu lotniczego jest oczywiście bardzo wysoka cena, na którą składają się chociażby koszty zakupu oraz utrzymania, zarówno samolotów, jak i infrastruktury lotniczej. Kolejną wadą jest uzależnienie transportu lotniczego od pogody oraz od klęsk żywiołowych. W skrajnych przypadkach (jak np. wybuch wulkanu), samoloty mogą być uziemione nawet przez kilka dni.
Agencja Celna Proste Cło…
… wspiera swoich klientów niezależnie od tego jakim rodzajem transportu przewożą towar. Cyfryzacja usług celnych pozwala nam dokonywać zgłoszeń w każdym urzędzie celnym UE i odrywa nas przez to od obsługi jednej, konkretnej gałęzi transportu. Dzięki temu w codziennej pracy możemy bardzo szeroko wykorzystywać nasze doświadczenie i stale je powiększać. Zapraszamy do sprawdzenia nas i skorzystania z naszych usług – kontakt Proste Cło
0 Comments
Leave a comment