W ślad za informacją Ministerstwa Finansów, możemy potwierdzić, że dnia 1 października b.r. Ukraina oficjalnie przystąpiła do Konwencji WPT (konwencja o wspólnej procedurze tranzytowej) – informacja MF. Od tego dnia, po spełnieniu określonych w Konwencji warunków, podmioty posiadające pozwolenia organów celnych na stosowanie gwarancji WPT mogą realizować operacje tranzytowe T1 / T2 w systemie NCTS dla samochodów przekraczających granicę państwową Ukrainy.
Z kolei ukraiński odpowiednik naszego MF poinformował, że możliwe będzie zadeklarowanie w zgłoszeniu tranzytowym w systemie NCTS danych bezpieczeństwa i ochrony (tzw. pre-notyfikacja). Nie będzie zatem wymagana odrębna deklaracja zawierające te dane.
Konwencja WPT…
…czyli Konwencja o wspólnej procedurze tranzytowej została sporządzona w Interlaken dnia 20 maja 1987 r. tekst Konwencji Jest ona stosowana, gdy podczas przewozu następuje przekroczenie co najmniej jednej granicy pomiędzy krajami, które Konwencje podpisały. Do 1 października 2022 były to kraje UE, kraje EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu), czyli Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria a również Turcja, Serbia oraz Macedonia i od 1 stycznia 2022 Wielka Brytania. Teraz, od 1 października 2022 do Konwencji WPT dołączyła również Ukraina.
Wspólna procedura tranzytowa…
…pozwala na szybki, pozbawiony formalności granicznych przewóz towarów, ponieważ:
- Przewozy odbywają się na podstawie jednego dokumentu tranzytowego – formularza SAD.
- Wystarczy jedno zabezpieczenie złożone w urzędzie celnym wyjścia, ważne na cały przewóz. Kraje strony Konwencji wzajemne uznają zabezpieczenia finansowe złożone w innych krajach.
- Dane dotyczące operacji tranzytowych T1/T2 przekazywane są między urzędami elektronicznie bezpiecznym systemem celnym – NCTS.
- Kontrole graniczne ograniczone są do minimum.
Procedura T1/T2…
…to procedury na podstawie których realizowany jest międzynarodowy tranzyt towarów w systemie NCTS. Procedura T1 dotyczy towarów niewspólnotowych, czyli pochodzących z państw, które nie należą do Unii Europejskiej. Wwożąc na teren Wspólnoty taki towar, w większości przypadków trzeba dokonać zgłoszenia tranzytowego T1.
- z Wielkiej Brytanii do Polski – T1
- z Norwegii do Francji – T1
Procedura T2 jest swojego rodzaju przeciwieństwem procedury T1, ponieważ dotyczy towarów wspólnotowych. Wynika z tego, że procedurę T2 wykorzystuje się w momencie gdy towar pochodzący z Unii Europejskiej jest przewożony do krajów spoza Unii.
- z Polski do Turcji – T2
- z Litwy do Norwegii – T2
Sytuacja w Ukrainie jest aktualnie bardzo trudna…
… z racji oczywiście prowadzonych na jej terytorium działań wojennych. Z tego głównie powodu korzystanie w Ukrainie z Konwencji WPT niesie większe niż w przypadku np. Wielkiej Brytanii ryzyko dla agencji celnych i przewoźników. Podmioty te bowiem ponoszą odpowiedzialność za należności celno-podatkowe aż do przeprowadzenia kolejnej procedury celnej w ukraińskim urzędzie celnym. Ryzyko podjęcia określonych działań każdy z wymienionych podmiotów musi ocenić sam. Nie wpływa to jednak na techniczne możliwości stosowania systemu NCTS w Ukrainie. Nasz sąsiad przeszedł okres przygotowawczy, który jednoznacznie udowodnił, że systemy celne tego kraju mogą wchodzić w interakcje z systemami pozostałych krajów należących do WPT i działa tak samo jak we wszystkich innych krajach.
W Agencji Celnej Proste Cło…
… z powodzeniem stosujemy wspólną procedurę tranzytową, m.in. dla samochodów wjeżdżających na teren UE z Wielkiej Brytanii, Turcji czy Szwajcarii. Uważamy, że jej stosowanie jest niezwykle korzystne dla podmiotów gospodarczych, ponieważ pozwala na szybki, pozbawiony formalności na granicy przewóz towarów. Nie bez znaczenia jest też to, że wszystkie dane są przekazywane bezpiecznym systemem celnym (NCTS) a komunikacja między urzędami odbywa się elektronicznie. Aktualnie jesteśmy na etapie testów naszej gwarancji w systemach ukraińskich. W najbliższych dniach z pewnością będziemy mogli oferować więc kolejną, sprawdzoną usługę. To cenny element naszej oferty, którą staramy się tworzyć elastycznie i z korzyścią dla naszych Partnerów. W układance tej nie zawsze wwożąc towar spoza UE trzeba stosować tranzyt (!!!), ale to temat na osobną rozmowę do której niniejszym serdecznie zapraszam – Proste Cło kontakt