Wprowadzenie e-SAD od 13 lutego 2023 r. to prawdziwa rewolucja dla branży akcyzowej. Jest ona konsekwencją wejścia w życie dyrektywy Rady (UE) 2020/262 oraz jej implementacji do krajowego porządku prawnego ustawą z dnia 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Centralnym punktem nowelizacji jest elektroniczny dokument e-SAD…
e-SAD, czyli elektroniczny uproszczony dokument administracyjny…
…stosowany będzie do przemieszczeń wyrobów akcyzowych pomiędzy krajami UE w ramach procedury dotyczącej wyrobów „z zapłaconą akcyzą”. Towary te możemy znaleźć w załączniku nr 2 do wspomnianej wyżej ustawy z 9 grudnia 2021. Zasadniczo są to wyroby z już zapłaconą akcyzą lub opodatkowane jej zerową stawką. Na podstawie e-SAD przemieszczany będzie również alkohol etylowy całkowicie skażony środkami dopuszczonymi do skażenia na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93. e-SAD z chwilą wejścia całkowicie zastąpi dotychczas stosowany tzw. uproszczony dokument towarzyszący (UDT). Podkreślić w tym miejscu należy, że ustawodawca zrezygnował z konieczności załączenia do przemieszczanych wyrobów jakiejkolwiek fizycznej formy dokumentu – wystarczające będzie posiadanie przez osobę realizującą przemieszczenie numeru referencyjnego e-SAD (!!!)
Od 13/02 pojawią się również nowe statusy akcyzowe podmiotów:
Uprawniony Wysyłający:
- wysyła w ramach WDT wyroby akcyzowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy
- WDT w ramach prowadzonej działalności gospodarcz
- wyroby przeznaczone do celów handlowych
- wysyła wyroby na podstawie e-SAD / dokumentu zastępującego e-Sad
- otrzymał numer akcyzowy
- także podmiot prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowany wysyłający
Uprawniony Odbiorca:
- odbiera w ramach WDT wyroby akcyzowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy
- WNT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
- wyroby przeznaczone do celów handlowych
- odbiera wyroby na podstawie e-SAD / dokumentu zastępującego e-Sad
- otrzymał numer akcyzowy
- także podmiot prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowany wysyłający
Dla uzyskania odpowiedniego statusu konieczne jest uzyskania numeru akcyzowego uprawnionego odbiorcy/wysyłającego. Numer można uzyskać za pośrednictwem Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu na wniosek złożony za pośrednictwem Portalu Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).
Na podstawie e-SAD…
…możliwe będzie objęcie procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów sprowadzanych na terytorium kraju poza tą procedurą (!!!) To ciekawa nowość. Mowa tu o wyrobach nabywanych wewnątrzwspólnotowo przez uprawnionego odbiorcę, który jednocześnie jest podmiotem prowadzącym skład podatkowy i przez niego wprowadzanych do tegoż składu. Wyroby takie będą mogły być sprowadzane na terytorium kraju bez nałożonych znaków akcyzy, co dotychczas było możliwe jedynie w przypadku sprowadzania wyrobów znajdujących się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
Wspomnieć w tym miejscu trzeba również o obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego…
…obejmującego przemieszczenia wyrobów na dokumencie e-SAD, bez którego od 13 lutego nie będą one mogły zostać w ogóle zrealizowane. Co do zasady, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego zabezpieczenie akcyzowe składa uprawniony odbiorca. Przepisy wprowadzają dodatkowo możliwość złożenia zabezpieczenia akcyzowego zamiast uprawnionego odbiorcy, lub łącznie z tym podmiotem przez:
- przewoźnika lub spedytora
- podmiot zarejestrowany (UE), który wysyła wyroby z UE poza procedurą zawieszenia (zagraniczny UW)
Obowiązek stosowania nowych reguł obrotu…
…przy wyrobach z zapłaconą akcyzą dotyczy całej Unii Europejskiej. Od 13 lutego 2023 r. przy przemieszczeniach na podstawie e-SAD nie będzie już możliwości skorzystania z mechanizmów istniejących wcześniej (!!!) Brak dostosowania się do nowego reżimu prawnego będzie wiązał się albo z brakiem możliwości zrealizowania transakcji albo z odpowiedzialnością karno-skarbową w przypadku pominięcia nowych obowiązków.
Proste Cło – wątpliwości na rok 2023 jest więcej – zapraszamy do współpracy
W świetle poruszonego zagadnienia bardzo istotne wydaje się przygotowanie podmiotów do zmian, oraz potwierdzenie z kontrahentami z UE, że również są świadomi i gotowi na nadchodzące zmiany. Rok 2023 bowiem to nie tylko e-SAD. To również elektronizacja podatku akcyzowego w zakresie obowiązków ewidencyjnych i sprawozdawczych.
Jesteśmy przygotowani do obsługi transakcji i przemieszczeń wyrobów w systemie EMCS za pośrednictwem e-SAD. Pomagamy również uzyskać status uprawnionego odbiorcy / wysyłającego. Przeprowadzamy rejestrację podmiotów gospodarczych na PUESC. Nadajemy uprawnienia reprezentantom podmiotów, rejestrujemy, oraz aktualizujemy wpisy podmiotów w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych. Zapraszamy do współpracy – kontakt.
0 Comments
Leave a comment