Prezydent RP podpisał nowelizację Prawa Celnego

Nowelizacja Prawa Celnego została podpisana w dniu 8/04/2021, poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

W oświadczeniu czytamy, że

Ustawa wprowadza szereg rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej związanej z przywozem towarów. Jest wynikiem analizy stosowania przepisów celnych po wdrożeniu w 2016 r. unijnego kodeksu celnego, jak również odpowiedzią na sygnały od pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej”

czytaj 

Jeszcze przed publikacją tego aktu prawnego warto wskazać najważniejsze, czekające nas zmiany.

Zmiana pierwsza – niebawem wystarczy jedno postepowanie, żeby pobrać od importera wszystkie należne opłaty – zarówno celne jak i podatkowe

Obecnie naczelnik urzędu celno-skarbowego prowadzi przynajmniej dwa postepowania, w których osobno określna należności celne i należności podatkowe. W przypadku niektórych towarów (np. paliwa), tych postepowań jest więcej, ponieważ dodatkowo określana jest wysokość opłaty emisyjnej i opłaty paliwowej. To w oczywisty sposób przedłuża formalności importowe i generuje dodatkowe koszty i dla fiskusa i dla importera. Fiskus prowadzi korespondencję z podatnikiem a podatnik w przypadku błędnej decyzji podatkowej, w celu jej wyeliminowania, musi wzruszyć decyzję celną.

Teraz wystarczające będzie jedno postepowanie, w którym ustalone zostaną wszystkie należne opłaty.

Druga ważna zmiana dotyczy cudzoziemców pracujących w Polsce.

Nowelizacja Prawa Celnego pozwala cudzoziemcom pracującym w Polsce otrzymać numer PESEL. Umożliwi to ich łatwiejszą identyfikowani dla celów podatkowych. Skorzystają na tym nie tylko obcokrajowcy, ale również zatrudniający ich podatnicy.

Nowelizacja Prawa Celnego -pozostałe istotne zmiany dotyczą:

opłaty paliwowej – podatnik otrzyma jej zwrot na zasadach i w przypadkach podobnych jak przy zwrocie akcyzy.

importerów paliwa – informację o opłacie emisyjnej będą składać do naczelnika urzędu celno-skarbowego, a nie jak to ma miejsce dziś – do naczelnika urzędu skarbowego.

organizatorów gier hazardowych – przekażą wymagane prawem informacje lub zgłoszenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej, co ma uprościć i przyśpieszyć niezbędne formalności.

gwarantów uprawnionych do udzielania gwarancji celnych – uproszczono proces ubiegania się o wpis do wykazu gwarantów

agentów celnych – uproszczono proces ubiegania się o wpis na listę agentów celnych

kontroli celnych – ujednolicono tryb prowadzenia kontroli celno-skarbowych w zakresie przestrzegania przepisów prawa celnego

Nowelizacja Prawa Celnego wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Więcej aktualnych informacji – zapraszamy na nasz blog