Newsletter Krajowej Administracji Skarbowej Nr Z/78/2020 z dnia 25.11.2020 r.
Poniżej przedstawiamy informację opublikowaną w Newsletterze KIS dotyczącą realizacji procedury wywozu związana z BREXIT
Informacja w zakresie realizacji procedury wywozu związana z BREXIT.
Z dniem 1.02.2020 r. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zwane dalej Zjednoczonym Królestwem, wystąpiło z Unii Europejskiej (UE) i stało się „państwem trzecim”, lecz na mocy Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz. Urz. L z 31.01.2020 L 29), zwanej dalej Umową o wystąpieniu, stosowany jest okres przejściowy, który kończy się w dniu 31.12.2020 r. z upływem godziny 23:59 czasu środkowoeuropejskiego. Od dnia 1.01.2021 r. godzina 00:00 czasu środkowoeuropejskiego dla towarów wywożonych do Zjednoczonego Królestwa, poza przypadkiem stosowania dostawy wewnątrzunijnej towarów na obszar Irlandii Północnej (na mocy Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej), stosowane będą zgłoszenia celne do procedury wywozu (w systemie AES/ECS2).
Informujemy, że nie należy ww. zgłoszeń dokonywać „z wyprzedzeniem”
, bowiem system AES/ECS2, zbudowany w oparciu o unijną specyfikację funkcjonalną, odrzuci takie zgłoszenie z kodem kraju przeznaczenia „UK” złożone przed dniem 1.01.20201 r. godzina 00:00 czasu środkowoeuropejskiego.
Celem zapewnienia jak najmniej problematycznego okresu przejściowego (pomiędzy ostatnimi dniami grudnia 2020 r. i pierwszymi dniami stycznia 2021 r.) wyjaśniamy:
- Towary, których przemieszczenie rozpoczęło się przed zakończeniem okresu przejściowego, tj. przed 1.01.2021 r. a zakończyło się po jego upływie, tj. po 1.01.2021r.
Takie przypadki są uregulowane w art. 47 Umowy o wystąpieniu. Przemieszczanie towarów, które rozpoczęło się przed zakończeniem okresu przejściowego, a kończy się po jego upływie, traktuje się jako przemieszczenie wewnątrzunijne, jednakże osoba zainteresowana zobowiązana jest do wykazania, że przemieszczenie rozpoczęło się przed zakończeniem okresu przejściowego, za pomocą któregokolwiek z środków, o których mowa w art. 199 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447. Ponadto, każdy taki przypadek przemieszczenia należy oceniać indywidualnie.
Powyższa zasada nie dotyczy i zwolnione są z obowiązku wykazywania:
- towary unijne przewożone transportem lotniczym, załadowane lub przeładowane w porcie lotniczym znajdującym się na obszarze celnym Unii w celu przesyłania na obszar celny Zjednoczonego Królestwa, jeżeli takie towary są przewożone na podstawie jednolitego dokumentu przewozowego, o ile przemieszczenie drogą lotniczą rozpoczęło się przed zakończeniem okresu przejściowego, a zakończyło się po jego upływie;
- towary unijne przewożone transportem morskim między portami znajdującymi się na obszarze celnym Zjednoczonego Królestwa i portami znajdującymi się na obszarze celnym Unii przez regularną linię żeglugową, o której mowa w art. 120 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446, pod warunkiem że:
- podróż obejmująca porty znajdujące się na obszarze celnym Zjednoczonego Królestwa i porty znajdujące się na obszarze celnym Unii rozpoczęła się przed zakończeniem okresu przejściowego, a zakończyła się po jego upływie; oraz
- statek należący do regularnej linii żeglugowej zawinął do jednego portu lub większej liczby portów znajdujących się na obszarze celnym Zjednoczonego Królestwa bądź na obszarze celnym Unii przed zakończeniem okresu przejściowego.
Zgłoszenie towarów unijnych do procedury wywozu po upływie okresu przejściowego.
Od dnia 1.01.2021 r. godzina 00:00 czasu środkowoeuropejskiego dla towarów wywożonych z Polski do Zjednoczonego Królestwa powstaje obowiązek złożenia zgłoszenia wywozowego i od tej daty należy składać takie zgłoszenia, co umożliwi również odpowiednia zmiana aplikacji IT dokonana na poziomie unijnym. Ministerstwo Finansów uczula przedsiębiorców, iż brak zgłoszenia towarów do procedury wywozu oznacza m. in. brak możliwości zastosowania 0% VAT dla wywiezionych towarów. Dlatego nie tylko obowiązkiem, ale i w interesie eksportera jest dokonanie zgłoszenia do procedury wywozu.
Zgodnie z art. 221 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 zgłoszenie wywozowe należy złożyć w:
- urzędzie właściwym dla siedziby eksportera,
- jeżeli nie ma takiej możliwości zgłoszenie powinno być złożone w urzędzie celnym właściwym dla miejsca, gdzie towary są pakowane lub ładowane do transportu wywozowego,
Nie można wykluczyć, że w pierwszym okresie po dniu 1.01.2021 r. mogą wystąpić przejściowe problemy z uzyskaniem potwierdzenia wyprowadzenia towarów do Zjednoczonego Królestwa po stronie faktycznych unijnych urzędów celnych wyprowadzenia. Celem zapewnienia sprawnej obsługi procedury wywozu w zakresie potwierdzenia jej zakończenia rekomendujemy przedsiębiorcom na etapie obsługi zgłoszenia w urzędzie wyprowadzenia (granicznym) jak też/lub na etapie wprowadzenia towaru na terytorium Zjednoczonego Królestwa pozyskiwanie wszelkich możliwych potwierdzeń faktu wyprowadzenia towarów i ich dostawy do Zjednoczonego Królestwa. Dokumenty te będą mogły stanowić dowód, na podstawie którego urząd wywozu będzie mógł potwierdzić fakt zakończenia procedury wywozu.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że w szczególnych przypadkach, z zastrzeżeniem pkt 1 niniejszego pisma, możliwe jest także złożenie zgłoszenia retrospektywnego (po faktycznym wyprowadzeniu towarów). Zgłoszenie to składane jest do urzędu celnego właściwego ze względu na siedzibę eksportera w sytuacji, gdy towary omyłkowo wyjechały z obszaru UE bez zgłoszenia wywozowego, a zgłaszający przedstawia dowody alternatywne potwierdzające fakt wyprowadzenia towarów.
Szczegółowe zasady dokonywania zgłoszeń retrospektywnych oraz katalog przykładowych dowodów alternatywnych znajduje się w „Instrukcji w zakresie obsługi w systemie AES”, Sekcja A pkt 7 ppkt 7.1.
Jednocześnie uprzejmie przypominamy o konieczności rejestracji eksporterów w usłudze e-Klient i otrzymania numeru EORI (o ile podmiot nie posiada tego numeru).
Polecamy również zapoznanie się z materiałami Komisji Europejskiej, dostępnymi na stronie www.podatki.gov.pl/clo/brexit/: Wskazówki. Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE a przepisy UE w dziedzinie ceł, w tym preferencyjnego pochodzenia oraz Scenariusze dotyczące wywozu.
0 Comments
Leave a comment