Nomenklatura Scalona to, najprościej rzecz ujmując – zestawienie towarów z przyporządkowanymi stawkami celnymi. Stanowi ono Załącznik nr 1 do rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87. To właśnie ten Załącznik aktualizowany jest i publikowany co roku jako rozporządzenie wykonawcze Komisji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria L – nie później niż do 31 października i ma zastosowanie od 1 stycznia roku następnego. Najnowsza wersja jest już dostępna jako rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1998 w Dzienniku Urzędowym UE L 385.
O samej Nomenklaturze Scalonej już pisaliśmy
Kody CN – reguły stosowania Nomenklatury Scalonej (CN) w imporcie
Zmiany w Systemie Zharmonizowanym (HS) i Nomenklaturze Scalonej (CN) od 1 stycznia 2022
Korzystając z okazji chcemy dziś przypomnieć kilka podstawowych reguł o których zawsze warto pamiętać…
Z punktu widzenia użytkowników (eksporterów, importerów, agencji celnych)…
…ważniejsze od samego wykazu towarów są zawarte w Załączniku nr 1 Reguły Interpretacji Nomenklatury Scalonej. Trzeba się nimi posługiwać się na tyle sprawnie, aby ustalić właściwy kod taryfy celnej dla każdego towaru (!!!) Wynika to z bezwzględnej zasady, że klasyfikacja taryfowa ma charakter wyczerpujący tzn. nie występują towary, które nie mogłyby zostać według Nomenklatury Scalonej przypisane. Czyli jeden towar to jeden kod taryfowy (!!!) Natomiast w przypadkach, kiedy dany towar nie odpowiadałby żadnemu opisowi pozycji kodu taryfy, jak na przykład towary powstałe wskutek postępu technologicznego – przyjęto rozwiązanie polegające na możliwym przypisaniu towaru do pozycji „otwartych” typu „towary inne”, czy towary „nigdzie nie wymienione”.
Nomenklatura Scalona oparta jest na Nomenklaturze HS…
…czyli nomenklaturze opracowanej w ramach Światowej Organizacji Celnej (WCO). Organizacja ta zrzesza ponad 150 państw członkowskich (w tym UE). Wszystkie z nich opierają swoje wewnętrzne klasyfikacje towarowe właśnie o Nomenklaturę HS. Nomenklatura HS to 6 cyfrowy kod towaru, gdzie 2 pierwsze cyfry oznaczają kod działu HS. System ten obejmuje w przybliżeniu 5 tyś. grup towarów i szacuje się wg. danych WCO, że ponad 90% światowego obrotu towarowego jest w ten sposób klasyfikowane. Unijna Nomenklatura Scalona jest w rozwinięciem Kodów HS, gdyż oprócz przyjętej klasyfikacji taryfowej HS – 6 cyfr, stosuje się jeszcze 7 i 8 cyfrę kodu (Kody CN). Dodatkowo dla potrzeb prezentowania szczególnych środków wspólnotowych w UE, używamy też kodów TARIC , czyli dochodzi 9 i 10 cyfra kodu.
Nomenklatura Scalona to 21 sekcji towarów…
…do których przyporządkowano 99 działów. Pierwsze 24 działy to towary rolne i zwierzęce, a pozostałe 75 działów to produkty przemysłowe. Nomenklatura scalona jest nieodłączną częścią Wspólnej Taryfy Celnej. Z kolei Taryfa Celna wraz z:
- jednostronnymi środkami preferencyjnymi UE
- środkami preferencyjnymi wynikającymi z umów o wolnym handlu,
- kontyngentami celnymi
- plafonami taryfowych,
- zawieszeniami
- cłami dodatkowymi;
stanowi TARYFOWE instrumenty handlowe, regulujące obrót towarowy UE. Taryfa jest również jednym z trzech, obok wartości celnej i pochodzenia towarów, elementów kalkulacyjnych które mają wpływ na wysokość należnego cła.
Departament Ceł Ministerstwa Finansów…
…opublikował Taryfę celną i tablice korelacyjne do Taryfy celnej na 2023 rok.
Agencja Celna Proste Cło
Ustalenie prawidłowego kodu taryfy celnej danego towaru to przeważnie zadanie niełatwe. Przede wszystkim trzeba znać zasady rządzące taryfikacją, nieocenione jest również doświadczenie zawodowe i wiedza z towaroznawstwa. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że niewłaściwe posługiwania się Nomenklaturą Scaloną (Taryfą Celną) ma poważne konsekwencje. Błędna taryfa bowiem, to nieprawidłowo naliczone cło, przestoje bądź zatrzymania towaru. To również dodatkowe koszty oraz odsetki w przypadku wstecznej weryfikacji organów celno – skarbowych. Błędny kod taryfy celnej to jak przejechanie na czerwonym świetle, dlatego w zdecydowanej większości przypadków taryfikację powinni przeprowadzać sprawdzeni eksperci. Takich właśnie ekspertów mamy w Prostym Cle. Ekspertów z doświadczeniem i wiedzą, dla których podejmowanie trudnych tematów, w tym związanych z taryfikacją, to codzienność. Zapraszamy do współpracy – kontakt.
0 Comments
Leave a comment