Dnia 1 maja 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym text tutaj. Kluczowe zmiany dotyczą kilku ważnych kwestii, na które warto naszym zdaniem zwrócić uwagę.
Zmiana w zakresie Wiążących Informacji Akcyzowych – WIA
WIA na gruncie dotychczas obowiązujących przepisów wiązała organy podatkowe w zakresie klasyfikacji Nomenklatury Scalonej wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych. Według nowych zasad, Wiążąca Informacja Akcyzowa będzie wiązała również podmioty, które o nią wystąpiły. Poza tym nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym ogranicza ważność WIA do pięciu lat. W przypadku zmian w przepisach WIA będzie mogła utracić ważność wcześniej.
Zmiana w warunkach wydawania i cofania zezwoleń akcyzowych
Ta zmiana ma istotne znaczenie dla podmiotów posiadających ważne zezwolenia akcyzowe. Zezwolenia związane są chociażby ze składem podatkowym czy statusem zarejestrowanego odbiorcy, zarejestrowanego wysyłającego lub podmiotu pośredniczącego. Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym rozszerza również katalog przesłanek, na podstawie, których organy będą mogły odmówić wydania zezwolenia, lub cofnięcie zezwoleń już posiadanych. Cofnięcie zezwolenia akcyzowego możliwe będzie chociażby w przypadku „zagrożenia ważnego interesu publicznego”. Zmiana ma w założeniu utrudnić uzyskiwanie zezwoleń na obrót wyrobami akcyzowymi przez tzw. „słupy”.
Zmiana we wzorze określającym wysokość częściowego zwrotu akcyzy dla energii elektrycznej
Stosownie do art. 31d ustawy o podatku akcyzowym niektórym branżom wykorzystującym energię elektryczną przysługuje zwrot zapłaconej akcyzy. Kwotę zwrotu oblicza się według odpowiedniego wzoru. Bez zagłębiania się w niuanse matematyczne – zmiana tego wzoru wpłynie istotnie na kwoty zwrotów.
Wprowadzenie obowiązku składania deklaracji akcyzowych dla wyrobów korzystających ze zwolnienia z akcyzy oraz opodatkowanych zerową stawką akcyzy
Zmiana dotyczy wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy oraz tych, które są opodatkowane zerową stawką akcyzy. Nowelizacja wprowadza obowiązek składania deklaracji akcyzowych od tych towarów za okresy kwartalne.
Wprowadzenie obowiązku składania elektronicznych deklaracji akcyzowych
Obowiązek elektronizacji polega na wprowadzeniu wymogu prowadzenia ewidencji akcyzowych w formie elektronicznej. Obowiązek ten dotyczyć będzie również składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Ta zmiana umożliwi automatyczną analizę deklaracji, dzięki czemu organ podatkowy łatwiej wykryje nadużycia i szybciej będzie wydawał decyzje.
Jaki jest cel ma nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym
Wszystkie rozwiązania powinny poprawić warunki funkcjonowania firm działających uczciwie i utrudnić działalność w „szarej strefie”. Stanie się tak dzięki uszczelnieniu systemu podatku akcyzowego i wyeliminowaniu znanych od lat problemów, z których główne to:
– używanie nisko opodatkowanego akcyzą oleju opałowego do celów napędowych, np. w samochodach
– odzyskiwanie alkoholu etylowego z produktów zawierających w składzie alkohol częściowo skażony i wykorzystywanie go do produkcji nielegalnych napojów alkoholowych
– oszustwa w zakresie paliwa zwolnionego z akcyzy na potrzeby statków śródlądowych i rybackich, które często jest wykorzystywane do innych pojazdów
– rejestracja samochodów osobowych jako ciężarowe
Zapraszamy do lektury innych artykułów na naszym blogu blog proste cło