Już 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie zmiany w Systemie Zharmonizowanym (HS) i Nomenklaturze scalonej (CN). Obecnie obowiązujący (od 2017 roku) System Zharmonizowany zostanie zastąpiony edycją HS 2022 a naturalną konsekwencją tej zmiany jest oczywiście dostosowanie Nomenklatury Scalonej. Modyfikacja wynika przede wszystkim z postępu technologicznego jaki miał miejsce w niektórych sektorach gospodarki w ciągu ostatnich pięciu lat.
Przy tej okazji, warto przypomnieć sobie podstawowe informacje z zakresu Nomenklatury scalonej (CN), Systemu Zharmonizowanego (HS) i TARIC.
System Zharmonizowany (kod HS)
W skrócie System HS to międzynarodowa kodyfikacja towarów opracowana przez Światową Organizacje Celną (WCO). Stosuje go ponad 200 krajów na całym świecie, w tym UE, USA, Japonia i Chiny. HS składa się z ponad 5000 grup towarowych a każdej grupie przyporządkowany jest sześciocyfrowy kod zapewniający jednoznaczną identyfikację. Zapewnia to tożsamość zasad i standardów klasyfikacji oraz sposobu ich stosowania. We wszystkich krajach stosujących HS pierwsze sześć cyfr kodu klasyfikacyjnego danego produktu (numer taryfy celnej) jest identyczny.
HS2022 jest już dostępny online – HS2022
Nomenklatura scalona (kod CN)
Zagadnieniu Nomenklatury Scalonej (CN) poświęciliśmy już jeden artykuł kody CN, jak ustalić CN
Nomenklatura Scalona (CN) bazuje na Systemie Zharmonizowanym (HS). Pierwsze sześć cyfr kodu CN jest identycznych z numerem towaru w nomenklaturze HS a uzupełniają go dwie kolejne cyfry – siódma i ósma. Ośmiocyfrowy kod CN tworzy statystyczny numer towaru, stosowany m.in. przy zgłoszeniach wywozowych oraz w systemie Intrastat.
TARIC – Zintegrowana Taryfa Wspólnoty Europejskiej
Nomenklatura TARIC opiera się z kolei na Nomenklaturze Scalonej (CN). Jej pierwsze osiem cyfr jest identycznych z kodem CN. TARIC to wspólna taryfa celna Unii Europejskiej, rozszerzona o kolejne dwie cyfry do łącznie dziesięciu, w których zakodowane są informacje o środkach ochronnych obowiązujących dla danego produktu w całej Unii, takich jak np. działania antydumpingowe, zawieszenia cła czy kontyngenty ilościowe.
Najważniejsze zmiany HS i CN od 1 stycznia 2022:
- Nowe, specjalne przepisy klasyfikacyjne dotyczące m.in. odpadów elektrycznych i elektronicznych, określanych jako e-odpady. Nowa edycja HS 2022 zawiera szczegółowe przepisy dotyczące klasyfikacji takich produktów;
- Nowe podpozycje taryfowe, np. dla towarów podwójnego zastosowania i chemikaliów. Chodzi tu o towary, które mogłyby zostać wykorzystane w sposób niezgodny z przeznaczeniem – materiały radioaktywne, szafy bezpieczeństwa biologicznego, czy elementy niezbędne do budowy amatorskich urządzeń wybuchowych (np. detonatory)
- Zmiany w sferze bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzkiego. Te zmiany mają ułatwić proces prowadzenia transgranicznych badań medycznych. Uproszczenia zastosowana m.in. w zakresie zestawów diagnostycznych do szybkiego diagnozowania chorób zakaźnych poprzez brak konieczności podawania składu substancji biologicznych obojętnych dla organizmu.
- Reorganizacja podpozycji taryfy celnej, które nie są zgodne z postępem technologicznym. Mogą w konsekwencji zaburzać statystyki handlowe oraz klasyfikację. Są to m.in.
- nowe wyroby tytoniowe i produkty powstałe na bazie nikotyny,
- Bezzałogowe statki powietrzne (UAV) tzw. drony,
- Nową podpozycję taryfową oraz Noty otrzymały również Smartfony,
W przypadku wątpliwości, lub konieczności uszczegółowienia powyższych informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami KONTAKT PROSTE CŁO