Od 1 lutego 2022 r. przemieszczenia wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy możliwe jest jedynie z wykorzystaniem elektronicznego systemu EMCS PL2.
Konsekwencją tej zmiany jest brak możliwości dalszego stosowania dokumentów papierowych i obowiązkowe stosowanie zgłoszenia elektronicznego. Jest to kolejny krok w trwającej od ponad trzech lat elektronizacji obiegu dokumentów akcyzowych. Dokładnie dnia 1 stycznia 2019 r. weszły bowiem w życie zmiany przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Umożliwiły one m.in. możliwości zastąpienia papierowych dokumentów dostaw ich elektronicznym odpowiednikiem. Teraz dokumenty papierowe ostatecznie odchodzą do lamusa. Nas jako internetową agencję celną bardzo ten fakt cieszy, ponieważ rozwiązania elektroniczne to nowoczesność, oszczędność i wygoda. Przejście na całkowicie elektroniczny system (EMCS) to również dalsze uszczelnienie systemu podatkowego a przez to zwiększenie bezpieczeństwa obrotu towarami akcyzowymi.
System EMCS PL2
Elektroniczny system EMCS PL2 wykorzystywany jest do przemieszczania wyrobów akcyzowych:
– w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, zarówno w obrocie krajowym, jak i wewnątrzwspólnotowym (dokument administracyjny e-AD)
– poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na terytorium kraju, wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (dokument elektroniczny e-DD)
Niewątpliwą zaletą systemu EMCS PL2 jest funkcjonalność, która umożliwia automatyczne sprawdzanie kontrahentów uczestniczących w obrocie wyrobami akcyzowymi. System pozwala też na bieżące monitorowanie wszystkich przemieszczeń wyrobów akcyzowych, co korzystnie wpływa na możliwość analizy ryzyka w przypadku firm akcyzowych.
Aby korzystać z systemu EMCS PL2 należy wcześniej zarejestrować się na elektronicznej platformie usług celnych PUESC. Trzeba również zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych
Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych
CRPA w lutym 2021 zastąpił papierowe zgłoszenia AKC-R a obowiązkowy stał się dnia 31 lipca 2021. Rejestr prowadzi Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Co ciekawe, rejestry podmiotów akcyzowych miały wcześniej charakter lokalny, a więc obsługiwane były przez poszczególnych naczelników urzędów celno – skarbowych.
O podatku akcyzowym słów kilka
Podatek akcyzowy to podatek pośredni, który jest zharmonizowany na poziomie Unii Europejskiej. Harmonizacja podatków pośrednich stanowi gwarancję istnienia jednolitego rynku w UE.
Podatek akcyzowy nie jest powszechny, to znaczy, że dotyczy tylko niektórych kategorii wyrobów. Wspólny system podatku akcyzowego w UE obejmuje regulacje, które dotyczą wyrobów akcyzowych, takich jak: wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe. Opodatkowanie akcyzą innych wyrobów, np. samochodów osobowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych czy wyrobów nowatorskich leży w gestii państw członkowskich. Zastrzeżenie jest takie, że podatki te nie mogą spowodować zwiększenia formalności w obrocie handlowym, związanych z przekraczaniem granicy między państwami członkowskimi UE.
Obsługa systemu EMCS w Proste Cło
Rozwiązania elektroniczne w szeroko rozumianej obsłudze celnej to nasza pasja, dlatego pilnie je śledzimy a zmiany wdrażamy w życie zmiany. Jako przedstawiciel podmiotów akcyzowych dysponujemy odpowiednimi narzędziami do generowania elektronicznych zgłoszeń w systemie EMCS PL2. Jesteśmy w stanie współpracować nawet z Partnerami, którzy korzystają z własnych rozwiązań połączonych z systemami magazynowo – księgowymi.
Zapraszamy do kontaktu i współpracy – kontakt Proste Cło
0 Comments
Leave a comment