Kody CN – Nomenklatura Scalona
Nomenklatura Scalona (kody CN) to usystematyzowana klasyfikacja towarów stworzona na potrzeby celne, która porządkuje wszystkie towary znajdujące się w obrocie. Jest ona stosowana w Unii Europejskiej na poziomie 8-cyfrowym i stanowi rozszerzenie Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów (HS), który z kolei jest wspólny dla większości krajów na całym świecie.
Najpopularniejszym narzędziem do przeglądania taryfy celnej w Polsce jest System Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR. Znajdziemy tam kody CN informację o stawkach celnych, ograniczeniach w obrocie towarowym, kontyngentach oraz stawki podatku VAT I akcyzy
Dlaczego znajomość zasad ustalenia kodu CN jest tak ważna ?
W naszym artykule – zmiana kodów PKWiU na CN – wspominaliśmy jak ważna jest znajomość reguł interpretacyjnych Nomenklatury Scalonej w kontekście wejścia w życie nowej matrycy stawek VAT w obrocie krajowym. Wykorzystanie tej klasyfikacji na potrzeby wewnętrznego prawa podatkowego i rezygnacja z niewiążących klasyfikacji wydawanych przez GUS to krok w kierunku zbliżenia systemu celnego i podatkowego a także wzmocnienie zasady pewności prawa. Klasyfikacja, która dotyczyć teraz będzie każdego przedsiębiorcy sprawia nieraz problemy w jej interpretacji, ale na szczęście rządzi się ściśle określonymi zasadami zwanymi Ogólnymi Regułami Interpretacji Nomenklatury Scalonej (CN). Ich znajomość i umiejętność stosowania pozwoli nam uniknąć wielu kłopotów.
Ogólne Reguły Interpretacji Nomenklatury Scalonej (kody CN)
Ogólne Reguły Interpretacji Nomenklatury Scalonej znaleźć można w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1602 z dnia 11 października 2018 r. zmieniającym załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej można znaleźć kilka zasad wyjaśniających jak czytać, identyfikować i posługiwać się Nomenklaturą Scaloną CN.
Jakie są więc zasady klasyfikacji, jak je czytać, identyfikować i posługiwać się Nomenklaturą Scaloną (CN) postaramy się pokazać na przykładach.
Jak ustalić kod CN – I reguła
Tytuły sekcji, działów i poddziałów mają znaczenie wyłącznie orientacyjne. Do celów prawnych klasyfikację towarów należy ustalać zgodnie z brzmieniem pozycji (6 cyfr kodu CN) i uwag do sekcji lub działów oraz, o ile nie są one sprzeczne z treścią powyższych pozycji i uwag, zgodnie z następującymi regułami:
Jak ustalić kod CN – II reguła
a) Wszelkie informacje o wyrobie zawarte w treści pozycji dotyczą wyrobu niekompletnego lub niegotowego, pod warunkiem że posiada on zasadniczy charakter wyrobu kompletnego lub gotowego. Informacje te dotyczą także wyrobu kompletnego lub gotowego (oraz wyrobu uważanego za taki w myśl postanowień niniejszej reguły), znajdującego się w stanie niezmontowanym lub rozmontowanym.
Przykład: Rozmontowany rower traktujemy jako wyrób gotowy, jednak w przypadku kiedy w komplecie znajdują się np. trzy koła to wszystkie części należy taryfikować oddzielnie, gdyż zestaw taki traci charakter wyrobu kompletnego
b) Wszelkie informacje zawarte w treści pozycji o materiale lub substancji odnoszą się do tego materiału lub substancji bądź w stanie czystym, bądź w mieszaninie lub w połączeniu z innymi materiałami lub substancjami. Również każda informacja o wyrobach z określonego materiału lub substancji odnosi się także do wyrobów wykonanych w całości lub w części z tego materiału lub substancji. Klasyfikowanie wyrobów stanowiących mieszaniny lub składających się z różnych materiałów lub substancji należy ustalać według zasad określonych w regule 3.
Przykład: Rower wykonany ze złota, traktujemy jako wyrób ze złota.
Jak ustalić kod CN – III reguła
Jeżeli stosując regułę 2 b) lub z innego powodu, towary na pierwszy rzut oka są klasyfikowalne do dwóch lub więcej pozycji, klasyfikacji należy dokonać w następujący sposób:
a) pozycja określająca towar w sposób najbardziej szczegółowy ma pierwszeństwo przed pozycjami określającymi towar w sposób bardziej ogólny. Jednak, gdy dwie lub więcej pozycji odnosi się tylko do części materiałów lub substancji zawartych w mieszaninie lub w wyrobie złożonym lub tylko do części artykułów w zestawie pakowanym do sprzedaży detalicznej, pozycje te należy uważać za jednakowo właściwe w odniesieniu do tych towarów, nawet gdy jedna z nich daje bardziej pełne lub bardziej dokładne określenie tego towaru;
Przykład: Pas transmisyjny złożony w 50% z tworzywa sztucznego i 50% z gumy traktujemy jako pas z gumy ponieważ pozycja ta zawiera bardziej szczegółowy opis (Tworzywo to 3921 Pozostałe płyty, arkusze, folie, taśmy i pasy z tworzyw sztucznych, guma to 4010 Pasy lub taśmy, przenośnikowe lub napędowe, z gumy)
b) mieszaniny, wyroby złożone składające się z różnych materiałów lub wytworzone z różnych składników oraz wyroby pakowane w zestawy do sprzedaży detalicznej, które nie mogą być klasyfikowane przez powołanie się na regułę 3 a), należy klasyfikować tak, jak gdyby składały się one z materiału lub składnika, który nadaje im ich zasadniczy charakter, o ile takie kryterium jest możliwe do zastosowania;
Przykład: Torebka zawierająca lusterko, grzebień, suszarkę i ozdobę z tworzywa sztucznego należy taryfikować jako suszarkę – to suszarka nadaje zasadniczy charakter temu kompletowi, nawet gdyby torebka wykonana była ze złota
c) jeżeli towary nie mogą być klasyfikowane przez powołanie się na regułę 3 a) lub b), należy klasyfikować do pozycji, pojawiającej się w kolejności numerycznej jako ostatnia z tych, które jednakowo zasługują na uwzględnienie.
Przykład: dywan Axminster wełniany w przypadku kiedy nie możemy ustalić czy okrywa jest gotowa czy też jest przygotowana do cięcia
5702 Dywany i pozostałe pokrycia podłogowe włókiennicze, tkane, nieigłowe ani nieflokowane, nawet gotowe, włączając „Kelem”, „Schumacks”, „Karamanie” i podobne ręcznie tkane dywaniki (maty)
– Pozostałe, z okrywą, niegotowe
– – Z wełny lub cienkiej sierści zwierzęcej
5702 31 10 – – – Dywany Axminster
– Pozostałe, z okrywą, gotowe
– – Z wełny lub cienkiej sierści zwierzęcej
5702 41 10 – – – Dywany Axminster
Jak ustalić kod CN – IV reguła
Towary, które nie mogą być klasyfikowane zgodnie z powyższymi regułami, powinny być klasyfikowane do pozycji odpowiednich dla towarów, do których są najbardziej zbliżone.
Przykład: ludowy instrument smyczkowy jedynie podobny do instrumentów klasycznych
9202 Pozostałe strunowe instrumenty muzyczne (na przykład gitary, skrzypce, harfy)
9202 10 – Smyczkowe
9202 90 – Pozostałe
9202 90 30 – – Gitary
9202 90 80 – – Pozostałe
Jak ustalić kod CN – V reguła
Oprócz powyższych postanowień, w odniesieniu do niżej wymienionych wyrobów należy stosować następujące reguły:
a) futerały do aparatów fotograficznych, instrumentów muzycznych, broni, przyborów kreślarskich, naszyjników oraz podobne opakowania, specjalnie dostosowane do przechowywania wyrobów lub ich kompletów, nadające się do długotrwałego użytkowania i występujące z wyrobami, do których są przeznaczone, należy klasyfikować razem z wyrobami, gdy są one normalnie z nimi sprzedawane. Reguły tej jednak nie stosuje się do opakowań, które całemu wyrobowi nadają zasadniczy charakter;
b) z zastrzeżeniem postanowień zawartych w regule 5 a), opakowania i pojemniki opakowaniowe (1), jeżeli są zazwyczaj stosowane do tego rodzaju towarów, należy klasyfikować razem z tymi towarami. Postanowienie to nie ma jednak zastosowania, jeżeli opakowania nadają się w sposób oczywisty do ponownego użytku.
Przykład: Piwo w butelce – piwo i butelka powinny być klasyfikowane osobno
Jak ustalić kod CN – VI reguła
Klasyfikacja towarów do podpozycji tej samej pozycji powinna być przeprowadzona zgodnie z ich treścią i uwagami do nich, z uwzględnieniem ewentualnych zmian wynikających z powyższych reguł, stosując zasadę, że tylko podpozycje na tym samym poziomie mogą być porównywane. Odpowiednie uwagi do sekcji i działów mają zastosowanie również do tej reguły, jeżeli treść tych uwag nie stanowi inaczej.
Przykład: Konie, które nie są zwierzętami hodowlanymi czystej krwi można taryfikować jedynie do pozycji wskazanych na rysunku, jako pozycji na tym samym poziomie (trzy kreski)
Trackback URL: https://prosteclo.pl/kody-cn/trackback/
0 Comments
Leave a comment