Procedura 42 w imporcie towarów
Procedura 42 dotyczy importu towaru a więc na wstępie warto by było wyjaśnić – co to jest import ? Import towarów jest określony w ustawie o podatku VAT jako przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (poza UE) na terytorium Unii Europejskiej. Kluczowy i niezbędny warunek, o którym zawsze trzeba pamiętać – aby mówić o imporcie, przywóz towarów do Polski musi nastąpić z kraju spoza Unii Europejskiej. Przemieszczanie towaru pomiędzy państwami członkowskimi UE to wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (WDT) lub wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów (WDT), a więc transakcje rozliczane w deklaracji intrastat.
Procedura 42 w imporcie – optymalizacja podatkowa
Coraz więcej polskich firm zajmuje się importem towarów z krajów spoza Unii Europejskiej. Szczególną popularnością cieszą się u nas towary z Chin, ale sporo też importujemy z Rosji czy ze Stanów Zjednoczonych. Dla początkującego importera przepisy celne i podatkowe mogą wydawać się skomplikowane. Dodatkowo z importem związana jest potrzeba posiadania większej płynności finansowej, ponieważ za towar często trzeba zapłacić z góry. Do tego przyjdzie nam zapłacić podatek VAT i cło od sprowadzanego spoza UE towaru. Istnieje jednak szereg możliwości optymalizacji podatkowej przy imporcie, poprawiających płynność finansową. Jedną z nich jest import towarów z wykorzystaniem tak zwanej procedury 42.
Import towaru w Procedurze 42 a tzw. zwykły import (Procedura 40)
Aby zrozumieć, na czym polega optymalizacja podatkowa przy wykorzystaniu procedury 42, trzeba krótko wyjaśnić, jak wygląda rozliczenie zwykłego importu. Jeżeli odprawa celna następuje w Polsce, to importer powinien uiścić ewentualne cło i podatek VAT. Import towarów stanowi bowiem czynność opodatkowaną podatkiem VAT. Podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło. Podatek należy zapłacić w krótkim, 10-dniowym terminie.
Przykład Procedury 42:
Polska firma sprowadziła dowolne urządzenie z Rosji do Białegostoku, wartość importu wraz z cłem wyniosła 150.000 zł. Po załatwieniu wszystkich formalności w urzędzie celno-skarbowym należy wpłacić w terminie 10 dni kwotę podatku VAT w wysokości 34.500 zł. (23%)
Dla podatnika VAT kwota zapłaconego podatku przy imporcie stanowi podatek naliczony. Oznacza to, że podatnik ten podatek odzyska, tylko nie od razu. Podatnik może odliczyć ten podatek, jeżeli sam dokona sprzedaży i będzie musiał wykazać podatek należny. Ewentualnie podatnik może wystąpić o zwrot VAT-u do urzędu skarbowego. W obu sytuacjach importer „zamraża” swoje środki wyłożone na VAT na dłuższy okres. Zanim otrzyma środki ze sprzedaży towaru od swojego kontrahenta może minąć sporo czasu. Wnioskowanie o zwrot VAT też trwa, a wiele firm nie występuje o zwrot, ponieważ boi się – często słusznie, że taki wniosek spowoduje automatyczną kontrolę podatkową w firmie.
Więcej na temat formalności związanych z importem znajdziesz tutaj.
Import towaru w procedurze 42
Jeśli jednak dostawa towaru ma nastąpić do innego kraju UE niż Polska to alternatywą dla odprawy ostatecznej w Polsce jest dokonanie odprawy celnej w procedurze 42. Import towarów, które następnie będą przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, podlega zwolnieniu z podatku VAT!!! W Polsce wewnątrzwspólnotowe przesunięcie towarów jest traktowane tak samo, jak WDT. Zwolnienie z podatku VAT w opisanej sytuacji można zatem wykorzystać, jeżeli sprowadzimy towar do Polski, a następnie przewieziemy go do innego kraju UE. Dla importera przemieszczenie transgraniczne będzie rozpoznane w kraju przeznaczenia jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Dzięki temu podatek należny będzie równy podatkowi naliczonemu, więc dopiero w momencie sprzedaży towaru powstanie konieczność odprowadzenia podatku należnego, ale wtedy już najczęściej importer otrzyma zapłatę i nie będzie musiał finansować podatku VAT z własnej kieszeni.
Powyższy schemat postępowania to właśnie procedura 42. Zastosowanie procedury 42 powoduje, że importer zachowuje większą płynność finansową.
Schemat postępowania – import w procedura 42
- importer zamawia towar np. z Rosji do Białegostoku
- w Polsce ustanawiany przedstawiciela podatkowego
- po dostarczeniu towaru przedstawiciel dokonuje zgłoszenia celnego
- przedstawiciel dokonuje wszelkich formalności związanych z VAT w Polsce (deklaracja) a także sporządza zgłoszenie Intrastat i WDT
- towar jest transportowany do odbiorcy
- odbiorca zgłasza WNT wskazując numer VAT-UE przedstawiciela
- do polskiego przedstawiciela podatkowego przesyłane jest oświadczenie o tym, że towar został przemieszczony do Polski
- importer UE nie musi rejestrować się do VAT w Polsce. Nie płaci tu żadnego podatku VAT, a przemieszczenie towaru do kraju przeznaczenia również jest dla importera neutralne podatkowo.
Żeby zastosować to zwolnienie należy zarejestrować się do VAT w Polsce. Można też skorzystać z usług przedstawiciela podatkowego. Przedstawiciel załatwi za nas wszystkie formalności celne i te związane z przepisami krajowymi. Aby powołać przedstawiciela podatkowego należy przede wszystkim udzielić mu pełnomocnictwa. Musimy go też upoważnić do dokonania w naszym imieniu odprawy celnej. Aby przeprowadzić całą procedurę potrzebne będą najczęściej następujące dokumenty:
- upoważnienie dla przedstawiciela fiskalnego oraz upoważnienie celne
- dokumenty założycielskie polskiego importera
- numer EORI
- kopia nadania numeru VAT-UE
- zlecenie odprawy (opis towaru, kody celne)
- dokumenty związane z dostawą (kopia faktury, dokumenty przewozowe, konosament itd.)
Najważniejsze korzyści dla klienta – procedura 42
Optymalizacja rozliczenia podatku VAT
W chwili dopuszczenia towaru do wolnego obrotu przez przedstawiciela podatkowego w ramach procedury celnej „42”, klient nie musi odprowadzać podatku VAT z tytułu importu. Pierwotnie powstałe należności podatkowe tytułem podatku VAT importowego, rozliczane są w późniejszym terminie, w unijnym kraju przeznaczenia towaru w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Oznacza to tym samym zniesienie przymusu natychmiastowej zapłaty podatku VAT z tytułu importu. Usprawnia to przepływ towarów oraz zwiększa płynność finansową.
Łatwiejsze procedury dla nabywających towary w przypadku odsprzedaży
Kupujący otrzymuje towar dopuszczony do obrotu, którym może natychmiast swobodnie dysponować. Kupujący musi się jedynie rozliczyć formalnie z właściwym dla niego urzędem skarbowym z podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Brak formalności rejestrowych
Korzystanie z przedstawiciela podatkowego w Polsce do celów rozliczenia importu i następującej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów uwalnia podatnika od obowiązków związanych z rejestracją i uzyskaniem polskiego numeru NIP.
W przypadku bardziej szczegółowych pytań dotyczących procedury 42 zapraszamy do kontaktu.
Trackback URL: https://prosteclo.pl/procedura-42-w-imporcie/trackback/
0 Comments
Leave a comment