Procedury Specjalne
Co się kryje pod pojęciem – Procedury specjalne ?
Procedury specjalne to:
- tranzyt – procedura tranzytu pozwala na przemieszczenie towaru, który podlega należnościom celnym z jednego punku do drugiego. Jest to jedna z tych procedur celnych, która pozwala nam na zawieszenie płatności cła i podatków na czas jej stosowania.
- składowanie – obejmuje składowanie celne i wolne obszary celny. Podobnie jak procedura tranzytu jest procedurą zawieszającą. Pozwala ona na składowanie towarów, co do których cło i inne podatki nie zostały uregulowane.
- szczególne przeznaczenie – obejmuje odprawę czasową i końcowe przeznaczenie
- Odprawa czasowa – pozwala na użytkowanie towaru przywiezionego spoza UE z całkowitym lub częściowym zwolnieniem z należności celnych. Najprostszym przykładem odprawy czasowej są środki transportu, którymi poruszają się podróżni przybywający do UE. Procedura odprawy ma zastosowanie w wielu sytuacjach, kiedy towar nie jest przywożony do UE celem jego dopuszczenia do obrotu.
- Końcowe przeznaczenie (end-use) – procedura wykorzystywana w sytuacji, kiedy przywożony towar ma zostać wykorzystany w celu określonym w pozwoleniu na procedurę. Taryfa celna przewiduje wtedy obniżoną lub zerową stawkę cła dla towaru dopuszczanego do obrotu w ramach końcowego przeznaczenia (end-use).
4. przetwarzanie – obejmuje uszlachetnianie czynne i bierne.
- Uszlachetnianie czynne – pozwala na wykorzystanie towarów z krajów trzecich do wytworzenia produktów gotowych bez uiszczania należności celno-podatkowych. Produktu wytworzone w ramach tej procedury zasadniczo powinny zostać z powrotem wywiezione poza obszar UE, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby zostały dopuszczone do obrotu.
- Uszlachetnianie bierne – jest w zasadzie odwrotnością uszlachetniania czynnego. W tej procedurze to towar z UE jest wywożony do kraju trzeciego w celu przerobu, a następnie produkt gotowy jest z powrotem przywożony do UE. Istotnym elementem procedury uszlachetniania biernego jest fakt, iż należności celne są naliczane jedynie od kosztów przerobu, a co za tym idzie są dużo niższe niż przy standardowym imporcie.
Od czego zacząć ?
Procedury specjalne należą do najbardziej skomplikowanych procedur celnych, jednak często korzyści wynikające z ich stosowania pozwalają firmom na znaczne oszczędności. Objęcie towarów procedurą specjalną (poza tranzytem) przede wszystkim wymaga uzyskania pozwolenia od organów celno-skarbowych a co za tym idzie spełnieniem szeregu wymogów.
Każda sytuacja, towar, potrzeba jest inna dlatego, jeżeli jesteś zainteresowany objęciem towaru procedurą specjalną zapraszamy do kontaktu.
Więcej informacji na temat wniosków o wydanie pozwolenia na korzystanie z procedur specjalnych można znaleźć pod tym adresem.
Masz Pytania ?
Napisz do nas na adres – prosteclo@prosteclo.pl
lub skorzystaj z formularza kontaktowego
Nasi specjaliści przeanalizują możliwości objęcia towaru daną procedurą i znajdą dla Ciebie najlepsze rozwiązanie