Procedura w powszechnym tego słowa znaczeniu, to ustalony sposób przeprowadzenia jakiegoś działania lub procesu. Ważne w tym kontekście jest to, że czynności podjęte w ramach procedury, w sposób powtarzalny prowadzą do osiągnięcia zamierzonych celów. Definicja ta nadaje się również do ogólnej charakterystyki tzw. procedur celnych, czyli procedur regulujących kwestie obrotu towarowego UE z krajami trzecimi. Opisują one bowiem i systematyzują proces wprowadzania i wyprowadzania towaru z obszaru celnego Unii Europejskiej. Uwzględniają przy tym cel w jakim towar jest przemieszczany. Poniżej dokładniej opiszemy procedurę specjalną, jaką jest uszlachetnianie czynne towaru. Najpierw jednak trochę systematyki…

Zgodnie z art. 5 pkt 16 UKC...

…procedura celna oznacza jedną z następujących procedur:

  1. dopuszczenie do obrotu,
  2. wywóz,
  3. procedury specjalne;

Procedury specjalne z kolei, zgodnie z art. 210 UKC, dzielą się na cztery kategorie:

  1. tranzyt, który obejmuje: tranzyt zewnętrzny i wewnętrzny,
  2. składowanie, które obejmuje: składowanie celne i wolne obszary celne,
  3. szczególne przeznaczenie, które obejmuje: odprawę czasową i końcowe przeznaczenie,
  4. przetwarzanie, które obejmuje: uszlachetnianie czynne i bierne;

Uszlachetnianie czynne towaru, to…

…wprowadzenie na obszar celny Unii towarów nieunijnych, w celu poddania ich określonym procesom przetwarzania zmierzającym do wytworzenia gotowych produktów. Produkty te po przerobie podlegają powrotnemu wywozowi poza obszar celny UE. Mogą też zostać dopuszczone do obrotu na obszarze celnym Unii. Wtedy wiąże się to oczywiście z koniecznością uiszczenia stosownych należności celnych przywozowych.

Procedura uszlachetniania czynnego…

…w świetle obecnie obowiązujących, unijnych przepisów celnych, występuje jako:

  • uszlachetnianie czynne IM/EX, oznaczające przywóz towarów nieunijnych w ramach tej procedury przed wywozem produktów przetworzonych (art. 1 pkt. 30 RD – rozporządzenia delegowanego od UKC);
  • uszlachetnianie czynne EX/IM, które oznacza uprzedni wywóz produktów przetworzonych uzyskanych z towarów ekwiwalentnych w ramach procedury uszlachetniania czynnego przed przywozem towarów przez nie zastępowanych (art. 1 pkt. 29 RD);

Rozporządzenie delegowane do UKC – link

Procedura uszlachetniania czynnego oznacza:

  • obróbkę towarów czasowo przywiezionych, w tym montaż, składanie lub instalowanie w innych towarach;
  • przetwarzanie towarów czasowo przywiezionych;
  • niszczenie towarów czasowo przywiezionych;
  • naprawę towarów czasowo przywiezionych w tym ich odnawianie i porządkowanie;
  • wykorzystywanie towarów czasowo przywiezionych, które nie wchodzą w skład produktów przetworzonych, ale umożliwiają ich wytworzenie, nawet, jeśli zostaną one całkowicie lub częściowo zużyte w tym procesie (akcesoria produkcyjne);

Współczynnik produktywności…

…to kolejne pojęcie, które należy sobie przyswoić chcąc korzystać z jakiejkolwiek procedury przetworzenia. Oznacza ilość lub odsetek produktów przetworzonych, uzyskanych w wyniku przetworzenia określonej ilości towarów objętych procedurą przetwarzania. Określany jest przez organ celny w pozwoleniu na korzystanie z procedury uszlachetniania, na podstawie danych i okoliczności przedstawionych przez wnioskodawcę / podmiot korzystający z procedury uszlachetniania.

Towary ekwiwalentne to…

…towary unijne, które, mogą zostać wykorzystane do wytworzenia produktów przetworzonych w miejsce towarów nieunijnych objętych procedurą uszlachetniania czynnego. Towary ekwiwalentne, co do zasady muszą posiadać ten sam ośmiocyfrowy kod nomenklatury scalonej (CN), tę samą jakość handlową oraz takie same parametry techniczne jak towary, które zastępują. Możliwość wykorzystywania towarów ekwiwalentnych ma na celu m.in. eliminację problemów związanych na przykład z ewentualnymi opóźnieniami w dostawie towarów przeznaczonych do uszlachetniania.

W czasie realizacji procedury uszlachetniania czynnego towaru…

…możemy się spotkać z pojęciem „uprzedniego wywozu”. Ma to miejsce wówczas, gdy wywóz z UE produktów przetworzonych uzyskanych z towarów ekwiwalentnych, następuje przed przywozem towarów przez nie zastępowanych (!!!). Okoliczność taka wymaga uzyskania pozwolenia organu celnego, które jest udzielane pod warunkiem zapewnienia prawidłowego przebiegu procedury, w szczególności w zakresie dozoru celnego.

W ramach procedury uszlachetniania czynnego…

…możliwe jest także dokonanie czasowego powrotnego wywozu niektórych lub wszystkich towarów objętych procedurą, lub produktów już przetworzonych.  Zabieg taki ma na celu poddanie ich dalszemu przetworzeniu poza obszarem celnym UE, zgodnie z warunkami określonymi dla procedury uszlachetniania biernego.

Warto przy okazji wspomnieć, że…

…procedura uszlachetniania czynnego przeszła gruntowna zmianę wraz z wejściem w życie Unijnego Kodeksu Celnego – 01/05/2016. Aktualnie obejmuje ona wyłącznie procedurę w systemie zawieszeń. Z systemy ceł zwrotnych bowiem, we wspomnianym akcie prawnym zrezygnowano. Obejmuje również poprzednio obowiązującą procedurę przetwarzania pod kontrolą celną, oraz zniszczenie towarów z wyjątkiem przypadków, gdy jest ono przeprowadzone przez organy celne lub pod ich dozorem.

Agencja Celna Proste Cło…

…w imieniu swoich Klientów prowadzi kompleksową obsługę procedury uszlachetniania czynnego towaru. Jesteśmy w stanie przeprowadzić cały proces od etapu uzyskania pozwolenia, poprzez prowadzenie rejestru i dokonywanie zgłoszeń, aż do rozliczenia całej procedury. Posiadamy do tego odpowiednie narzędzia a przede wszystkim – wiedzę i doświadczenie, którymi chętnie się dzielimy. Jesteśmy w stanie ograniczyć do minimum wszystkie formalności #upraszczamyprzepisy. Zapraszamy do kontaktu i współpracy.