Na przykładzie celnej procedury specjalnej końcowe przeznaczenie (end-use) pokazaliśmy, jak ważna jest znajomość praktycznego stosowania rozwiązań, które w prawodawstwie unijnym istnieją od dawna. Co prawda jedno, nawet dobre rozwiązanie kryzysu na granicy z Ukraina już nie rozwiąże, ale refleksja, że najprostsze rozwiązania wybieramy dopiero wtedy, gdy zawiodą wszystkie inne, nasuwa się sama… Abstrahując jednak od bieżących wydarzeń polityczno – gospodarczych, kontynuujemy temat celnych procedur specjalnych. Drugą, obok end-use procedurą w kategorii SZCZEGÓLNE PRZEZNACZENIE jest odprawa czasowa (art. 250 UKC). Przypomnijmy zresztą systematykę:
Procedura odprawy czasowej…
… zgodnie z nomen omen nazwą, pozwala przywieźć do UE towary, na określony czas i bez płacenia za nie należności celnych przywozowych. Zwolnienie z rzeczonych należności stosowane jest całkowicie lub częściowo, w zależności od rodzaju przywożonego towaru. Co ważne, w wyniku objęcia towaru procedurą odprawy czasowej, towar nie zmienia statusu i pozostaje towarem nieunijnym.
Procedurę odprawy czasowej stosujemy wyłącznie wtedy, gdy spełnione są następujące…
Warunki stosowania odprawy czasowej
- nie planujemy poddania towarów żadnym zmianom, z wyjątkiem zwykłego obniżenia ich wartości wynikającego ze zużycia,
- możliwe jest zapewnienie identyfikacji towarów objętych procedurą, z wyjątkiem przypadku, gdy ze względu na rodzaj towarów lub zamierzone wykorzystanie brak środków identyfikacyjnych nie stwarza niebezpieczeństwa nadużycia tej procedury,
- osoba uprawniona do korzystania z procedury ma siedzibę poza obszarem celnym Unii, jeżeli nie przewidziano inaczej;
- spełniamy określone w przepisach prawa celnego wymagania dotyczące całkowitego lub częściowego zwolnienia z należności celnych.
Odprawa czasowa – całkowite zwolnienie z należności celnych przywozowych…
…dotyczy wyłącznie towarów, wymienionych w art. 207 – 216 Rozporządzenia Delegowanego do Unijnego Kodeksu Celnego (RD). W przypadku procedury realizowanej w trybie całkowitego zwolnienia, w momencie objęcia towaru procedurą odprawy czasowej nie powstaje obowiązek uiszczenia należności przywozowych. Dług celny może jednak powstać (tzw. potencjalny długu celny), dlatego organ celny żąda złożenia zabezpieczenia na poczet mogących powstać należności celnych oraz podatkowych. Złożenie zabezpieczenia jest zresztą jednym z warunków udzielenia pozwolenia na stosowanie tej procedury.
Przykłady towarów, które możemy przywozić czasowo z całkowitym zwolnieniem z należności celnych:
- środki transportu, palety i kontenery, w tym akcesoria i wyposażenie,
- rzeczy osobistego użytku oraz sprzęt sportowy przywożone przez podróżnych,
- materiały do pomocy w przypadku katastrof,
- sprzęt medyczny, chirurgiczny i laboratoryjny,
- zwierzęta,
- towary do użytku w strefach przygranicznych,
- wyposażenie zawodowe (w tym instrumenty muzyczne),
- materiały pedagogiczne i wyposażenie naukowe,
- opakowania,
- formy, matryce, klisze drukarskie, rysunki, szkice, przyrządy do pomiarów, kontroli i testowania i inne podobne artykuły,
- próbki,
- zastępcze środki produkcji,
- towary przeznaczone na imprezy lub do sprzedaży w określnych sytuacjach,
- części zamienne, akcesoria i wyposażenie,
- inne towary, które przywożone są okazjonalnie i na okres nieprzekraczający trzech miesięcy lub w szczególnych sytuacjach niewywierających skutku gospodarczego w UE;
Odprawa czasowa – częściowe zwolnienie z należności celnych przywozowych…
…dotyczy towarów które przywozimy na czas określony, ale nie znajdziemy ich w katalogu, o którym była mowa wyżej. Dotyczy również towarów wymienionych w tym katalogu, ale nie spełniających wszystkich określonych dla nich przepisami prawa warunków. W tym przypadku kwotę należności ustala się na 3% kwoty należności celnych przywozowych, która miałaby zostać zapłacona za te towary, gdyby zostały dopuszczone do obrotu w dniu, w którym zostały objęte procedurą odprawy czasowej. Kwotę tę liczymy za każdy rozpoczęty miesiąc w którym korzystamy z procedury. Przy tym nie może być ona wyższa od tej kwoty, którą zapłacilibyśmy, gdyby towary te zostały dopuszczone do obrotu w dniu, w którym zostały objęte procedurą odprawy czasowej. Zsumowaną należność za cały okres trwania procedury oblicza się w chwili zamknięcia procedury i pobiera się w trybie przewidzianym dla poboru należności celnych przywozowych.
Termin stosowania odprawy czasowej…
…to czas, w którym towary objęte procedurą odprawy czasowej muszą zostać powrotnie wywiezione lub objęte kolejną procedurą celną. Wyznacza go organ celny, w zależności od określonego celu przywozu i musi on oczywiście umożliwiać realizację celu przywozu. Zasadniczo, maksymalny termin, przez jaki towary mogą być objęte procedurą odprawy czasowej wynosi 24 miesiące. W wyjątkowych okolicznościach – jeżeli nie został zrealizowany cel czasowego przywozu – organy celne mogą przedłużyć ten termin na uzasadniony wniosek posiadacza pozwolenia. Jednak całkowity okres, przez który towary mogą być objęte procedurą odprawy czasowej, nie może przekroczyć dziesięciu lat.
Pozwolenie na stosowanie procedury odprawy czasowej…
…jest wymagane każdorazowo, na podstawie art. 211 ust. 1 lit a UKC. Co do zasady pozwolenie udzielane jest osobom mającym siedzibę poza obszarem celnym Unii – art. 250 ust. 2 lit c UKC. Z charakteru i różnorodności stosowania odprawy celnej czasowej wynika to, że pozwolenie może przybrać różne formy:
A. pełna – unijna
Formę tę stosujemy dla pozwoleń ważnych w więcej niż jednym państwie UE. W celu uzyskania pozwolenia tzw. „unijnego” należy wypełnić formularz elektroniczny wniosku udostępniony przez KE, za pośrednictwem unijnego portalu dla przedsiębiorców (Trader portal) i wysłać go do systemu CDS.
B. pełna krajowa
Tę formę z kolei stosujemy dla pozwoleń ważnych na terytorium Polski. Krajowy wzór wniosku możemy znaleźć na stronie internetowej www.biznes.gov.pl – tu. Wniosek kierujemy do naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego ze względu na miejsce, w którym towary będą po raz pierwszy użyte.
C. forma skrócona
Ta forma to nic innego, jak zwolnienie towarów do procedury na podstawie zgłoszenia celnego – papierowego lub elektronicznego. Zgłoszenie przygotowane przez agencję celną stanowi w tym przypadku „wniosek w formie skróconej”. Wniosek o udzielnie pozwolenia na podstawie zgłoszenia celnego składa się do urzędu celno-skarbowego (oddziału celnego) właściwego do przyjęcia zgłoszenia do procedury odprawy czasowej.
D. karnet ATA
To specjalny międzynarodowy dokument celny, który umożliwia i usprawnia czasową odprawę celną towarów, wywożonych bądź przywożonych na przykład w celach akwizycyjnych, wystawienniczych, czy wyposażenia zawodowego – konwencja ATA. Posiadacz karnetu nie musi wypełniać żadnego dodatkowego zgłoszenia celnego, czy też składać zabezpieczeń. W Polsce karnety ATA wydaje Krajowa Izba Gospodarcza KIG.
E. zgłoszenie ustne
Towary, które możemy do procedury odprawy czasowej zgłosić ustnie znajdziemy w art. 136 RD ust. 1 lit. a-k. Są to m.in. palety, kontenery, środki transportu, zwierzęta o ile zezwolą na to organy celne. W tym przypadku towary zgłaszamy w granicznym urzędzie celno – skarbowym. Ten urząd jest jednocześnie organem kontrolnym.
F. czynność uznawana za zgłoszenie celne (art.141 ust. 1 RD).
To zdecydowanie najbardziej uproszczona forma zgłaszania towarów do procedury odprawy czasowej. „Dorozumiany” wniosek składa się poprzez czynność uznawaną za zgłoszenie celne (art. 141 ust. 1 RD), np. przejście pasem zielonym lub „nic do zgłoszenia” w granicznym urzędzie celnym, w którym istnieje system kilku pasów.
Dozór celny w procedurze odprawy czasowej…
…jest obligatoryjny. Towary, do chwili zamknięcia procedury, pozostają pod dozorem celny (art. 134, art. 215 i art. 254 ust. 4 UKC). Sprawowanie dozoru celnego bez konieczności stosowania środków administracyjnych niewspółmiernych do istniejącej potrzeby gospodarczej, jest warunkiem udzielenia pozwolenia. Co warte podkreślenia – stwierdzenie, czy spełniona została ta przesłanka spoczywa nie na wnioskodawcy, lecz na organie celnym. Dlatego, to właściwy organ musi dokonać oceny zakresu przewidywanych obowiązków jakie powstaną w związku z koniecznością prowadzenia dozoru celnego procedury odprawy czasowej.
Zamknięcie procedury odprawy czasowej
Procedura odprawy czasowej kończy się, gdy towary zostaną powrotnie wywiezione poza obszar celny Unii, objęte kolejną procedurą celną, lub w inny sposób zostanie uregulowana ich sytuacja. Zakończeniem procedury może być zatem objęcie towaru m.in. procedurą składowania celnego, uszlachetniania czynnego albo dopuszczenia do obrotu. Zamknięcie procedury poprzez powrotny wywóz następuje poprzez dokonanie odpowiedniego zgłoszenia celnego lub czynności uznawanej za zgłoszenie celne, jeżeli objęcie procedurą nastąpiło w tej formie. Jeżeli więc zgłoszenie towaru do procedury nastąpiło z zastosowaniem formy pisemnej to zgłoszenie towaru do powrotnego wywozu następuje również w tej formie.
Agencja celna Proste Cło
Każdego dnia mamy do czynienia z celnymi procedurami specjalnymi, w tym oczywiście z odprawą czasową w każdej przewidzianej prawem formie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu potrafimy wybrać najlepsze rozwiązania praktycznie do każdej sytuacji. Można powiedzieć, że możemy podjąć się indywidualnych rozwiązań na każdą potrzebę. Na tym właśnie polega przecież nasza praca 🙂 Zapraszamy do kontaktu i współpracy.
Trackback URL: https://prosteclo.pl/odprawa-celna-czasowa/trackback/
0 Comments
Leave a comment