Czym tak właściwie jest podpis elektroniczny ?
Podpis elektroniczny jest zapisanym cyfrowo certyfikatem (zbiorem danych) umożliwiającym identyfikację osoby, która go złożyła, jak również zapewniającym integralność podpisanych danych. E-podpis występuje w różnych formach, które różnią się od siebie zastosowaniem, poziomem bezpieczeństwa jak i poziomem zaufania. Możemy wyróżnić następujące formy e-podpisów
- Pieczęć elektroniczna – zapewnia autentyczność pochodzenia oraz integralność powiązanych z nią danych. Pieczęć elektroniczną wyróżnia fakt, iż jest ona zazwyczaj „stawiana” przez system informatyczny, a nie przez człowieka.
- Podpis kwalifikowany – wyposażony w tzw. certyfikat kwalifikowany, co powoduje, że jest równoważny podpisowi własnoręcznemu. Służy głównie do podpisywania dokumentów czy umów, które mają moc prawną.
- Profil zaufany – dzięki profilowi zaufanemu można załatwić sprawy urzędowe online za pośrednictwem ePUAP
- Zaawansowany podpis elektroniczny – jest podpisem o poziomie bezpieczeństwa wystarczającym w relacjach usługobiorca – usługodawca i w takich też relacjach jest zazwyczaj wykorzystywany.
- Podpis niekwalifikowany – wykorzystywane w systemach w których usługodawca tworzy własne centrum certyfikacji, gdzie uwierzytelnia swoich użytkowników. Takie certyfikaty działają jedynie w obrębie takiego systemu.
W takim razie, który podpis elektroniczny wybrać ?
Pierwsze pytanie na jakie należało by sobie odpowiedzieć jest następujące – do czego mi podpis elektroniczny ? Jeżeli chcemy go wykorzystać do komunikacji i uwierzytelnienia w jednym konkretnym systemie to warto przemyśleć opcję certyfikatu niekwalifikowanego. W sytuacji w której potrzebujemy uwierzytelnienia w wielu różnych systemach, w kontakcie zarówno z kontrahentami jak i administracją pozostaje nam jedynie opcja podpisu kwalifikowanego.
W Polsce zdecydowanie najpopularniejszym e-podpisem jest profil zaufany. Dzięki niemu możemy korzystać bardzo dużej liczby usług online oferowanych przez administrację publiczną za pośrednictwem portali takich jak
- Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) — na przykład złożysz tu wniosek o dowód osobisty, uzyskasz odpisy aktów stanu cywilnego, zgłosisz urodzenie dziecka, złożysz odwołanie od decyzji administracyjnej,
- Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) — na przykład możesz tu umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń, sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS,
- Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) — na przykład możesz tu założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.
Informacje na temat jak założyć profil zaufany znajdziemy pod tym adresem – profil zaufany
Jeżeli jednak potrzebujemy potwierdzić swoją tożsamość w innych systemach niż polskiej administracji, to będziemy potrzebowali podpisu kwalifikowanego. Za podpis kwalifikowany niestety będziemy musieli zapłacić, ale wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to usługa droga. Na chwilę obecną cena certyfikatu kwalifikowanego kształtuje się w okolicach 300 – 400 PLN.
Podsumowując, profil zaufany jest bezpłatną i bardzo wygodną formą podpisu elektronicznego coraz szerzej stosowaną, także zdecydowanie polecam jego wyrobienie. Posiadanie obu form podpisu tj. profil zaufany i podpis kwalifikowany powoduje, że w zasadzie w każdym miejscu możemy potwierdzić swoją tożsamość elektronicznie nie ruszając się z domu czy biura.
0 Comments
Leave a comment