Warunki Dostawy EXW | Incoterms 2020
Co oznacza zapis – warunki dostawy EXW ? W dwóch poprzednich wpisach starałam się przybliżyć czym są Warunki Dostawy Incoterms, jak je stosować, a także zmiany, jakie zostały wprowadzone przez ICC do Incoterms 2020.
Przyszła pora na szczegółowe opisanie każdej z reguł Incoterms 2020.
Pierwszą regułą dla każdego rodzaju lub środka transportu jest reguła EXW (Ex – Works) – Z zakładu … (oznaczone miejsce dostawy).
Przykład: EXW Mińsk Incoterms 2020
Warunki dostawy EXW | Dostawa i ryzyko
„EXW Works …” oznacza, że sprzedający dostarcza towary do kupującego we wskazanym w umowie punkcie. Sprzedający musi jedynie postawić towar do dyspozycji kupującego w oznaczonym miejscu (np. w fabryce czy magazynie). Oznaczone miejsce może, ale nie musi, być terenem sprzedającego.
Sprzedający w tym przypadku nie odpowiada za załadunek towaru oraz dokonanie odprawy celnej wywozowej.
EXW jest regułą Incoterms, która nakłada na sprzedającego najmniejszy zestaw obowiązków. To na kupującym ciąży najwięcej obowiązków związanych z załadunkiem, ryzykiem czy kosztami.
Warunki dostawy EXW | Rodzaj transportu
Regułę EXW Incoterms 2020 można stosować dla każdego rodzaju lub środka transportu.
Warunki dostawy EXW | Miejsce lub punkt dostawy
Sprzedający i kupujący potrzebuje jedynie nazwy miejsca dostawy. Dobrze by było, precyzyjnie określić konkretny punkt w obrębie oznaczonego miejsca dostawy. Określenie takiego konkretnego punktu dostawy pomoże w wyjaśnieniu, kiedy towary są dostarczone i kiedy przechodzi ryzyko na kupującego, a także kiedy koszty obciążają kupującego. Zatem, aby nie było żadnych problemów dobrze jest wybrać konkretny punkt w miejscu, w którym nastąpi dostawa.
Warunki Dostawy EXW | Załadunek towaru i ryzyko z tym związane
W gestii sprzedającego jest dostarczenie towaru do oznaczonego miejsca. Przeniesienie ryzyka następuje w momencie gdy towary (bez załadunku) są postawione do dyspozycji kupującego. Bywa tak, że kupujący nie uczestniczy fizycznie w załadunku towaru, a i tak ryzyko utraty czy uszkodzenia towaru podczas załadunku przez sprzedającego leży najczęściej po stronie kupującego. Dobrze by było, aby w przypadku, gdy to sprzedający ma załadować towar, aby obie strony z góry ustaliły, kto ponosi ryzyko utraty lub uszkodzenia towarów podczas załadunku. Bardzo często jest tak, że to właśnie na terenie sprzedającego odbywa się załadunek towaru i to on posiada niezbędny sprzęt do załadowania towaru. Kupujący, czy osoba przez niego upoważniona czasem nawet nie ma wstępu na teren sprzedającego ze względów bezpieczeństwa czy ochrony. Jeśli kupującemu zależy na uniknięciu ryzyka podczas załadunku na terenie sprzedającego, to powinien zastosować regułę FCA.
Warunki dostawy EXW | Odprawa eksportowa
Stosując regułę EXW w obrocie z krajami trzecimi, sprzedający nie ma obowiązku organizowania odprawy eksportowej, która jest wymagana, aby wywieźć towar poza teren Unii. Sprzedający nie musi również uczestniczyć przy odprawie w kraju trzecim. Reguła EXW Incoterms 2020 może być także stosowana dla handlu krajowego, gdzie w tym przypadku nie istnieje zamiar wywozu towaru. Kupujący może zwrócić się do sprzedającego, aby ten pomógł w uzyskaniu wszelkich niezbędnych dokumentów czy informacji.
Warunki dostawy EXW | Obowiązki po stronie sprzedającego i kupującego
Okazuje się, iż z regułą EXW wiążą się pewne obowiązki, które leżą po stronie sprzedającego jak i kupującego.
Poniżej przybliżę (w podziale na dziesięć artykułów wewnętrznej struktury reguł Incoterms 2020) obowiązki sprzedającego jak i kupującego.
1. Obowiązki sprzedającego
-
A1 (Obowiązki ogólne)
sprzedający dostarcza towar i fakturę handlową oraz inne dokumenty wymagane zgodnie z umową sprzedaży.
-
A2 (Dostawa)
sprzedający musi dostarczyć towar, stawiając go do dyspozycji kupującego w uzgodnionym punkcie (o ile jest uzgodniony) w oznaczonym miejscu dostawy, bez załadunku na odbierający pojazd. W przypadku, gdy żaden konkretny punkt nie został uzgodniony, w obrębie oznaczonego miejsca dostawy, a możliwych jest kilka punktów, sprzedający może wybrać punkt, który najlepiej odpowiada jego celowi. Sprzedający musi dostarczyć towary w uzgodnionej dacie lub w ramach uzgodnionego okresu.
-
A3 (Przejście ryzyka)
sprzedający jest odpowiedzialny za ryzyko utraty lub uszkodzenia towarów. Wyjątek stanowi utrata lub uszkodzenie towaru w okolicznościach opisanych jako obowiązki kupującego dotyczące przejścia ryzyka (B3).
-
A4 (Przewóz)
sprzedający nie ma wobec kupującego obowiązku zawarcia umowy przewozu. Sprzedający musi jednak na żądanie kupującego dostarczyć wszelkie niezbędne informacje, wymogi bezpieczeństwa związane z transportem towaru, aby kupujący mógł zorganizować taki przewóz.
-
A5 (Ubezpieczenie)
sprzedający nie ma wobec kupującego obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia. Sprzedający musi jednak na żądanie kupującego dostarczyć niezbędne informacje, które są potrzebne do uzyskania ubezpieczenia przez kupującego.
-
A6 (Dokument dostawy / transportowy)
sprzedający nie ma w tym zakresie żadnych obowiązków wobec kupującego.
-
A7 (Odprawa w eksporcie / imporcie)
na żądanie kupującego sprzedający musi pomóc w uzyskaniu wszelkich niezbędnych dokumentów i informacji związanych odprawą celną. Takimi wymaganymi dokumentami czy informacjami mogą być np. licencje, urzędowe zezwolenia, kontrole przedwysyłkowe, itp.
-
A8 (Kontrola / opakowanie / oznakowanie)
sprzedający musi ponieść koszty tych czynności kontrolnych (takich jak kontrola jakości, pomiary, ważenie, liczenie), które są niezbędne w celu dostarczenia towarów zgodnie z miejscem dostawy. Sprzedający musi również opakować i oznakować towary, w sposób odpowiedni dla danego transportu, chyba że strony ustaliły szczególne wymagania dotyczące opakowania lub oznakowania.
-
A9 (Podział kosztów)
sprzedający ponosi koszty związane z towarami do momentu ich dostarczenia zgodnie z miejscem dostawy. Wyjątek stanowią koszty płatne przez kupującego opisane jako obowiązki kupującego dotyczące podziału kosztów (B9).
-
A10 (Zawiadomienia)
sprzedający musi przekazać kupującemu wszelkie potrzebne zawiadomienia w celu umożliwienia kupującemu przyjęcia dostawy towarów.
2. Obowiązki kupującego
-
B1 (Obowiązki ogólne)
kupujący musi zapłacić cenę towarów przewidzianą w umowie sprzedaży.
-
B2 (Przyjęcie dostawy)
kupujący musi przyjąć dostawę towarów, gdy zostały one dostarczone zgodnie z miejscem dostawy i zawiadomieniem udzielonym zgodnie z obowiązkami sprzedającego dotyczącymi zawiadomienia (A10).
-
B3 (Przejście ryzyka)
kupujący ponosi wszelkie ryzyko utraty lub uszkodzenia towarów od momentu ich dostarczenia zgodnie z miejscem dostawy. W przypadku, gdy kupujący nie zawiadomi sprzedającego o terminie wysyłki towarów czy o punkcie odbioru towarów, to on ponosi wszelkie ryzyko utraty lub uszkodzenia towarów od uzgodnionej daty lub od końca uzgodnionego okresu dostawy, ale pod warunkiem, że towary zostały wyraźnie zidentyfikowane jako przedmiot umowy sprzedaży.
-
B4 (Przewóz)
do kupującego należy zawarcie umowy lub zorganizowanie (na własny koszt) przewozu towarów z oznaczonego miejsca dostawy.
-
B5 (Ubezpieczenie)
kupujący nie ma wobec sprzedającego obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia.
-
B6 (Dowód dostawy)
kupujący musi dostarczyć sprzedającemu odpowiedni dowód przyjęcia dostawy.
-
B7 ( Odprawa w eksporcie / imporcie)
do kupującego należy przeprowadzenie i opłacenie wszelkich formalności, związanych z odprawą celną. Takimi formalnościami może być m.in. przedstawienie odpowiednich licencji, urzędowych zezwoleń.
-
B8 ( Kontrola / opakowanie / oznakowane)
kupujący nie ma wobec sprzedającego w tym zakresie żadnych obowiązków.
-
B9 (Podział kosztów)
kupujący musi:
– zapłacić wszelkie koszty związane z towarem od chwili jego dostarczenia zgodnie z umową przez sprzedającego,
– zwrócić wszelkie koszty i opłaty poniesione przez sprzedającego w związku z udzieleniem pomocy przy przewozie, ubezpieczeniu czy odprawie,
– zapłacić wszelkie cła, podatki i inne opłaty, jak i koszty związane z formalnościami celnymi przy eksporcie,
– zapłacić wszystkie dodatkowe koszty związane z nieodebraniem towaru. -
B10 (zawiadomienia)
kupujący musi, gdy uzgodniono, że jest on uprawniony do określenia terminu wysyłki towarów i/lub punktu odbioru towarów w obrębie oznaczonego miejsca przeznaczenia, zawiadomić sprzedającego z odpowiednim wyprzedzeniem.
0 Comments
Leave a comment