Omówiliśmy dotychczas celne procedury specjalne dzięki którym możemy towary przetwarzać (uszlachetnienie czynne i bierne) lub ich w określony sposób używać (odprawa czasowa i końcowe przeznaczenie end-use). Przyszła więc dobra pora na opisanie procedur, które umożliwiają przechowywanie towaru. Są to procedury składowania celnego i wolnego obszaru celnego (WOC). Zaczniemy od częściej wykorzystywanej procedury, czyli procedury składowanie celne (art. 240 -242 UKC). Najpierw jednak przypomnijmy sobie klasyfikację unijnych procedur celnych…
Niniejszym wpisem chcemy przybliżyć najważniejsze funkcje i zalety, oraz specyfikę procedury składowania celnego. Bywa ona bowiem często mylona z innymi rozwiązaniami, jak chociażby instytucja magazynu czasowego składowania. A to wbrew pozorom nie to samo, bo choć organizacyjnie skład celny i magazyn czasowego składowania nie różnią się zbyt mocno, to pełnią zupełnie inne funkcje. Więcej o czasowym składowaniu napiszemy niebawem, teraz wracamy do procedury składowania celnego.
Składowanie celne odbywa się…
…w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, czyli w składzie celnym. Jest to rodzaj wydzielonego magazynu, który zatwierdziły i dozorują organy celno-skarbowe (art. 240 ust. 1 UKC). W zasadzie, choć nie zawsze (!!!) w składzie celnym przechowujemy towary nieunijne bez uiszczania za nie cła i innych opłat, np. podatku VAT. Co specyficzne w procedurze składowania celnego, to odroczenie płatności przywozowych nie jest limitowane czasowo i może zachodzić tak długo, jak długo towar będzie znajdował się pod procedurą. Oczywiście o ile w przypadku długotrwałego składowania towary nie zaczną stanowić zagrożenia dla zdrowia ludzi i/lub dla środowiska.
Składowanie celne – korzyści ze stosowania procedury
Podstawową korzyścią i powodem stosowania procedury składowania jest wspomniane wyżej, bezterminowe odroczenie płatności opłat celnych. Inne korzyści na które warto zwrócić uwagę to:
- Możliwość podzielenia płatności związanych z cłem i innymi podatkami w przypadku opuszczania towaru ze składu celnego partiami.
- Zdeponowanie towaru w składzie celnym pozwala uwolnić się od stosowania środków polityki handlowej, a zatem pozwala sprowadzać towary, których przywóz – z powodu nałożonych przez UE sankcji o charakterze politycznym lub ekonomicznym – jest niemożliwy lub mocno ograniczony. Oczywiście takie towary nie mogą trafić do wolnego obrotu, niemniej mogą być np. sprzedane poza UE i tam wyprowadzone – tzw. reeksport.
- Powrotny wywóz, czyli wspomniany powyżej reeksport zachodzący z udziałem składu celnego, daje jeszcze jedną korzyść. Staje się obrotem wolnym od należności publiczno-prawnych. Należności te bowiem nie są wymagane w chwili przywozu i złożenia towaru w składzie celnym i nie powstają też w momencie jego wyprowadzenia ze składu i powrotnego wywozu towaru poza UE. Sprawia to, że taki przepływ jest wolny od cła i podatków, co istotnie odróżnia go od zwykłego obrotu.
Rodzaje składów celnych
Publiczny skład celny…
…to skład celny o charakterze usługowym, gdzie usługa składowania odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej między osobą uprawnioną do korzystania z procedury i prowadzącym skład celny. W publicznym składzie celnym mogą być również składowane towary należące do prowadzącego skład celny. Publiczne składy celne dzielą się na 3 kategorie (art. 201 Rozporządzenia Delegowanego nr 2446/2015):
- Skład celny typu I – w takim składzie celnym odpowiedzialność, o której mówi art. 242 ust. 1 Unijnego Kodeksu Celnego, spoczywa na posiadaczu pozwolenia i podmiocie uprawnionym do procedury.
- Skład celny typu II – w takim składzie celnym odpowiedzialność, o której mówi art. 242 ust. 1 Unijnego Kodeksu Celnego spoczywa na podmiocie uprawnionym do procedury.
- Skład celny typu III – oznacza składy celne prowadzone przez organy celne.
Prywatny skład celny…
…natomiast, to skład przeznaczony do składowania towarów należących do prowadzącego taki skład celny. Służy on wówczas wyłącznie swemu właścicielowi i ułatwia mu transakcje importu, eksportu a przede wszystkim reeksportu.
Pozwolenie na prowadzenie składu celnego
Prowadzenie składu celnego wymaga uzyskania pozwolenia, które może otrzymać podmiot spełniający następujące warunki:
- podmiot ma siedzibę na obszarze celnym Unii,
- zapewnia prawidłową realizację operacji w składzie,
- złoży zabezpieczenie celne pokrywające dług celny lub inne należności związane z towarami objętymi procedurą składowania,
- posiada tytuł prawny do miejsca i pomieszczeń, w którym będzie zlokalizowany skład celny.
Przed wydaniem pozwolenia organ celny dokona wizji lokalnej i oceni, czy pomieszczenia i teren składu celnego gwarantują nieusuwalność złożonych w nim towarów i możliwość sprawowania nad nimi dozoru i kontroli celnej. Organ Celny może wymagać również dodatkowych dokumentów oraz wyjaśnień, mających na celu zapewnienie o spełnianiu wymagań. Przedsiębiorcy prowadzący skład celny podlegają stałemu monitorowaniu (!!!)
Sprzedaż detaliczna w składzie celnym…
…jest niedozwolona. Są jednak pewne wyjątki, kiedy można uzyskać pozwolenie na prowadzenie takiej sprzedaży, a mianowicie w przypadku zwolnienia z należności celnych:
- podróżnych podróżujących do lub z państw lub terytoriów znajdujących się poza obszarem celnym Unii,
- członków organizacji międzynarodowych,
- sił NATO,
- na mocy porozumień dyplomatycznych lub konsularnych, lub:
- gdy sprzedaż prowadzona jest zdalnie, za pośrednictwem Internetu,
Sprzedaż w składzie celnym w obrocie gospodarczym
jest w pełni dozwolona i może nastąpić:
- z chwilą wyprowadzenia towarów ze składu celnego (wymaga dokonania odprawy na rzecz sprzedającego lub kupującego),
- podczas składowania towarów w składzie celnym – wówczas musi dojść do cesji praw do korzystania z procedury składowania – i powinno to nastąpić na podstawie decyzji organu celnego.
Operacje, jakie mogą być wykonywane w składzie celnym
Co do zasady towary znajdujące się w składzie celnym mogą być tam po prostu przechowywane. Niemniej jednak katalog czynności z udziałem takich towarów może być znacznie szerszy. Te operacje to:
Konsygnacja.
W składzie celnym możliwe jest dokonywanie konsygnacji, czyli objęcie składowanych towarów sprzedażą komisową, dokonywaną przez prowadzącego skład celny. Aby dokonać konsygnacji, niezbędne jest zawarcie umowy składu oraz umowy komisu – warunki określone w przepisach Kodeksu Cywilnego.
Poddawane towarów czynnościom zwyczajowym.
Zakres czynności zwyczajowych, które mogą być wykonywane z udziałem składowanych towarów, został wymieniony w zał. 71-03 Rozporządzenia delegowanego nr 2446/2015 i obejmuje przykładowo:
- rozcieńczanie lub stężanie płynów, bez dalszej obróbki lub destylacji,
- mieszanie ze sobą towarów tego samego rodzaju o różnej jakości w celu otrzymania stałej ilości i jakości wymaganej przez nabywcę, bez zmiany rodzaju towarów,
- dzielenie lub przycinanie towarów,
- pakowanie, rozpakowywanie, zmiana opakowań, przelewanie i proste przenoszenie do kontenerów,
- sortowanie,
- pobieranie próbek, przeprowadzanie badań technicznych.
Zwyczajowe czynności nie powinny prowadzić do zmiany ośmiocyfrowego kodu CN. Żadna z czynności zwyczajowych nie może też prowadzić do uzyskania korzyści pod względem należności celnych przywozowych. Zgoda na wykonywanie ww. operacji w składzie celnym lub poza nim wymaga uzyskania dodatkowego zezwolenia i jest udzielana prowadzącemu skład celny.
Czasowe wyprowadzenie ze składu celnego
Następuje ono np:
- w celu wykonania czynności zwyczajowych w inny miejscu,
- poddawane innym operacjom mającym na celu poprawienie ich wyglądu lub jakości handlowej, lub przygotowanie ich do dystrybucji lub odsprzedaży (np. konfekcjonowanie).
Składowanie celne – procedura naprawcza
Skład celny jest również miejscem, w którym możemy przechowywać towary w przypadku ich zatrzymania przez Urząd Celny za względu na braki. Procedura naprawcza obejmuje między innymi nadawanie prawidłowego oznaczenia towarów – tabliczek znamionowych czy znaków CE. W tym drugim wypadku konieczne jest dołączanie deklaracji zgodności. Poza tym, wskazane może okazać się dołączenie instrukcji w języku polskim. Przeprowadzenie procedury naprawczej możliwe jest po uzyskaniu zgody Urzędu celnego.
Skład celny jako zwykły magazyn
W składzie celnym mogą być też składowane towary unijne znajdujące się w swobodnym obrocie (inne niż towary celne). Ich wprowadzenie do składu celnego może odbywać się bez konieczności dokonywania odpraw (czyli obejmowania ich procedurą składowania celnego). Takie składowanie jest możliwe pod warunkiem, że istnieje uzasadniona potrzeba gospodarcza (np. możliwość wykorzystania wolnej powierzchni magazynowej) i gdy nie będzie to miało negatywnego wpływu na dozór celny.
Skład celny może być miejscem…
…wykonania innej procedury celnej – np. procedury uszlachetniania czynnego lub procedury końcowego przeznaczenia (end-use). Przetwarzanie takie oczywiście musi odbywać się zgodnie z warunkami przewidzianymi dla wspomnianych procedur i bez wpływu na podstawowe funkcjonowanie składu celnego. Musi również istnieć potrzeba gospodarcza przeprowadzenia takich czynności a te z kolei nie mogą mieć negatywnego wpływu na dozór celny. Zgodę na przetwarzanie w składzie celnym wydają właściwe organy celne.
Agencja celna Proste Cło…
…kompleksowo obsługujemy składy celne od wielu lat. Pierwsze nasze doświadczenia to jeszcze dokumenty wypełniane odręcznie i zestawienia prowadzone w excelu – to są dopiero wspomnienia 🙂 Od tamtej pory diametralnie zmieniły się i środowisko i sposób dokonywania zgłoszeń w procedurze składowania celnego. Jedno się jednak po dziś dzień nie zmieniło – skład celny jest niezbędnym elementem skutecznej obsługi celnej a zachowanie w nim porządku i tożsamości towarów stanowi absolutną podstawę jego funkcjonowania.
Z dobrym skutkiem prowadzimy składy celne już od etapu uzyskania pozwolenia. Możemy również ułożyć procesy w składzie już istniejącym, lub uzyskać pozwolenie na korzystanie z procedury składu celnego. Zapraszamy do kontaktu i współpracy.
Trackback URL: https://prosteclo.pl/skladowanie-celne/trackback/
0 Comments
Leave a comment