BDO w imporcie
Żyjemy w czasach, w których granice państwowe nie są już jakąkolwiek przeszkodą dla przepływu towarów a przemyślany i dobrze zorganizowany import jest przedsięwzięciem niezwykle opłacalnym. W związku z tym codziennie do Polski trafiają towary z całego dosłownie świata. Dzięki temu mamy łatwy dostęp do produktów, które łatwiej i taniej kupić w innych krajach (np. egzotyczne owoce), lub których wytworzenie w Polsce byłoby drogie i trudne (import z Chin). Aby jednak cały proces przebiegał zgodnie z prawem i był przy tym bezpieczny, należy spełnić szereg formalności. Jednym z ważniejszych a zarazem mniej znanych obowiązków przedsiębiorcy zajmującego się importem jest rejestracja w systemie BDO. Rejestracja BDO w imporcie dotyczy każdego podmiotu, który wprowadza do obiegu takie towary jak baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, oraz opakowania lub produkty w opakowaniach. Można więc powiedzieć, że dotyczy wszystkich praktycznie importerów – nie tylko tych z Chin, jak czasem sądzimy.
Rejestr / System BDO w imporcie
Rejestr BDO (Baza Danych Odpadowych) to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami uruchomiona w Polsce w roku 2018. Sam rejestr jest częścią większego systemu teleinformatycznego, którego pełna nazwa brzmi Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami – link. System BDO jest więc połączeniem rejestru BDO i modułów sprawozdawczości oraz ewidencji. W takim kształcie ma on na celu większą kontrolę państwa nad odpadami. Od stycznia 2020 roku system działa online, dzięki czemu wiele spraw można załatwić via Internet – link. Online dokonamy chociażby rejestracji w systemie. W ten również sposób otrzymamy specjalny, unikalny numeru BDO, który należy umieszczać na różnych dokumentach dotyczących odpadów (fakturach VAT, kartach przekazania i ewidencji odpadów).
Kto musi się zarejestrować w BDO?
Przepisy na temat tego, kto musi się zarejestrować w BDO, są precyzyjne i wymieniają 3 grupy takich osób – art. 50 ust. 1 i art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach:
- Wytwarzających odpady oraz prowadzących ich ewidencję.
- Wprowadzających na polskie terytorium określone grupy produktów, takie jak smary, baterie, akumulatory czy sprzęt elektryczny i elektroniczny.
- Produkujący, importujący lub nabywający wewnątrzwspólnotowo opakowania lub towary w opakowaniach.
Wprowadzenie nawet jednego produktu do obrotu w kraju nakłada na wprowadzającego obowiązek rejestracji BDO. Nie ma żadnego limitu, który zwalnia z tego obowiązku (!!!)
BDO w imporcie – opakowania i produkty w opakowaniach
Na mocy wspomnianych wyżej uregulowań dotyczących opakowań i produktów w opakowaniach praktycznie każdy, kto sprowadza na terytorium kraju jakiekolwiek produkty podlega obowiązkowi rejestracji w BDO. Należy tu zaznaczyć, że obowiązek ten dotyczy również sklepów internetowych, które przywożą towary z zagranicy (!!!) Zaliczamy je bowiem do grona importerów opakowań. Muszą więc oni:
- zarejestrować się w BDO,
- składać coroczne sprawozdania,
- uiścić opłatę produktową,
- przeznaczać środki na publiczne kampanie edukacyjne;
– opłata produktowa…
…jest nakładana na podmioty, które zajmują się sprowadzaniem towarów z zagranicy i nie zapewniają odzysku opakowań. Wysokość opłaty produktowej ustalona jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska – link. Uzależniona jest w głównej mierze od rodzaju opakowania, w jakim znajduje się importowany towar. Przepisy przewidują możliwość zwolnienia z opłaty produktowej za opakowania mikro, średnich i małych przedsiębiorców, którzy w minionym roku kalendarzowym wprowadzili do obrotu opakowania i produkty, które swoją masą nie przekroczyły 1000 kg. Jeśli przedsiębiorca chciałby uniknąć opłat produktowych (nie tylko tych związanych z opakowaniami), może skorzystać z pomocy organizacji odzysku. Takie usługi są oczywiście odpłatne, ale i tak dużo bardziej opłacalne, niż koszty, które muszą ponieść, jeśli nie zapewnią odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu produktów wprowadzonych do obrotu.
– publiczne kampanie edukacyjne…
…to działania proekologiczne, których celem jest uświadamianie, m.in. konsumentom, prawidłowego postępowania z odpadami opakowaniowymi. Na ten cel wprowadzający musi przeznaczyć min. 2% netto wartości opakowań, które wprowadził do obrotu w poprzednim roku kalendarzowym. Publiczne kampanie edukacyjne przedsiębiorca może realizować na dwa sposoby:
- Wpłata na konto Urzędu Marszałkowskiego wspomnianych 2% wartości netto wprowadzonych opakowań.
- Samodzielne prowadzenie działań proekologicznych, na który to cel wydane zostanie nie mniej niż wskazane wyżej 2%. Działania takie mogą polegać na przygotowaniu materiałów edukacyjnych (plakaty, broszury), za pośrednictwem których wprowadzający będzie prowadził edukację odbiorców, np. w zakresie prawidłowego sortowania odpadów.
BDO w imporcie – samochody
Zgodnie z przepisami ustawy o odpadach każdy przedsiębiorca, który sprowadza do Polski pojazdy, jest jednocześnie importerem akumulatorów, baterii, olejów, smarów i opon. Stąd musi znaleźć się w rejestrze i złożyć wniosek o nadanie numeru BDO. Podmioty, które zajmują się sprowadzaniem aut z zagranicy, oprócz obowiązków związanych z bazą BDO mają także inne powinności wynikające z ustawy, tj.:
- Zapewnienie tzw. sieci zbierania pojazdów. Importer powinien mieć podpisane umowy z minimum 3 stacjami demontażu lub jedną stacją demontażu i dwoma punktami zbierania pojazdów, które będą znajdowały się w różnych miejscowościach na terenie kraju.
- Zawarcie umowy z przedsiębiorstwem, które zajmuje się zbieraniem i przetwarzaniem zużytych baterii i akumulatorów. Ten obowiązek wynika z kolei z ustawy o bateriach i akumulatorach – link. Dotyczy on wszystkich rodzajów baterii i akumulatorów bez względu na to, czy są przeznaczone na sprzedaż, czy stanowią jedynie dodatek do innych produktów.
BDO w imporcie – sprzęt elektroniczny i elektryczny
Każdy podmiot, który sprowadza sprzęt elektroniczny i elektryczny dla gospodarstw domowych, powinien zawrzeć umowę z organizacją zajmującą się odzyskiem takiego sprzętu. W przeciwnym wypadku zobowiązany będzie do wniesienia zabezpieczenia finansowego na każdy rok kalendarzowy. Wysokość zabezpieczenia oblicza się jako iloczyn stawki opłaty produktowej oraz masy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych. Dodatkowo firmy importujące sprzęt elektroniczny i elektryczny muszą pamiętać o obowiązku przeznaczenia pieniędzy na publiczne kampanie edukacyjne.
BDO w imporcie – akumulatory i baterie
W przypadku importu do Polski akumulatorów i baterii sama rejestracja w bazie BDO to dopiero początek długiej i wyboistej drogi. Aby import akumulatorów i baterii był jak najbardziej bezpieczny i zgodny z przepisami, importer musi podjąć szereg skomplikowanych czynności. Takich jak:
- Uiszczenie opłaty rejestrowej, która zależy od wielkości i charakteru przedsiębiorstwa.
- Zawarcie umowy z firmą, która zajmuje się przetwarzaniem oraz zbieraniem zużytych baterii lub akumulatorów. Jeśli nie zostanie osiągnięty określony poziom zbierania zużytych baterii i akumulatorów, wnosi się wówczas opłatę produktową.
- Prowadzenie ewidencji, w której trzeba zawrzeć szczegółowe informacje o rodzaju, ilości i masie wprowadzanych do obrotu baterii i akumulatorów.
- Obowiązek przeznaczenia pieniędzy na publiczne kampanie edukacyjne.
- Co roku na odrębny rachunek Urzędu Marszałkowskiego danego województwa należy uiścić także opłatę roczną.
- Sprawozdania roczne.
BDO w imporcie – oleje smarowe oraz opony
Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek polski oleje smarowe oraz opony powinni uzyskać wpis rejestrowy do BDO i składać coroczne sprawozdania. Co więcej, jeśli nie zapewniają przy tym odpowiedniego poziomu ich recyklingu, zobowiązani są do uiszczania opłaty produktowej.
BDO a import – brak świadomości przedsiębiorców
Niestety wielu importerów nie zdaje sobie sprawy ze swoich obowiązków związanych z BDO. Często dowiadują się o nich dopiero przy okazji kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Ten z kolei może nałożyć dotkliwą karę administracyjną, karę grzywny, a nawet aresztu. Sprawa jest więc bardzo poważna i choć wiele procedur na pierwszy rzut oka może wyglądać na zbędne, to należy pamiętać, że prawidłowe gospodarowanie odpadami jest kluczowe dla ochrony środowiska, zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia publicznego oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Skuteczna kontrola i egzekwowanie przepisów dotyczących gospodarki odpadami zapobiega nielegalnym i niezgodnym z przepisami praktykom, takim jak nielegalne składowanie, spalanie, wywóz odpadów bez odpowiednich zezwoleń czy niewłaściwe ich przetwarzanie.
Warto w związku z tym…
…mieć świadomość swoich zobowiązań, jako przedsiębiorców, wynikających m.in. z zapisów zawartych w ustawach o:
- obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej – ustawa z dnia 11 maja 2001 r. – link
- recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji – ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r – link
- gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi – ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r – link
Agencja celna Proste Cło
Od początku naszej działalności działamy ekologicznie i świadomie w zakresie gospodarki odpadami. Ograniczamy codzienne zużycie papieru na rzecz zapisów elektronicznych, wspieramy recykling przez segregację własnych odpadów i dokonujemy odpowiedzialnych zakupów biurowych. Zdajemy sobie sprawę, że cywilizacja rozwija się stale i dynamicznie, a co za tym idzie, człowiek w coraz większym stopniu wpływa na przyrodę niszcząc ją. Dlatego informujemy i wspieramy rozwiązania dążące do budowania bardziej zrównoważonej i odpowiedzialnej działalności gospodarczej, szczególnie tej w imporcie.
Temat BDO jest mało znany, jeśli więc powyższy wpis nie wyjaśnił jakiejś kwestii, to zapraszamy do kontaktu i oczywiście do współpracy.
Trackback URL: https://prosteclo.pl/bdo-w-imporcie/trackback/
0 Comments
Leave a comment