..
Terminy i procedury sprawozdania CBAM – co musisz wiedzieć?
Sprawozdanie CBAM wynika z projektu CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism link), którego okres przejściowy rozpoczął się 1 października 2023 i potrwa aż do 31 grudnia 2025. W tym czasie importer ma obowiązek złożenia sprawozdania CBAM, natomiast po tym okresie ma nastąpić wprowadzenie opłat granicznego podatku węglowego. Instytucją odpowiedzialną w Polsce za prowadzenie rejestru CBAM jest Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).
Importerzy muszą być gotowi na nowe wymogi sprawozdawcze. Pierwszy raport za IV kwartał 2023 roku należy złożyć najpóźniej do końca stycznia 2024. Warto pamiętać, że sprawozdania CBAM można korygować aż do lipca 2024. Daje to pewną elastyczność i możliwość dostosowania się do wymagań. Co istotne, nawet jeśli odprawami celnymi zajmowało się kilka podmiotów (np. kilka agencji celnych), dla jednego numeru EORI należy złożyć jedno sprawozdanie CBAM.
Jeśli importer nie złoży sprawozdania CBAM w wyznaczonym terminie, organy mogą nałożyć sankcje. Przewiduje się kary w wysokości 10-50 EUR za każdą niezgłoszoną tonę towaru. Jeśli zgłaszający nie poprawi raportu na wezwanie KOBiZE, organy mogą również nałożyć kary.
Jakie dane są niezbędne do sprawozdania CBAM?
Pierwsze sprawozdania CBAM (Q4.2023, Q1.2024, Q2.2024) można złożyć na podstawie udostępnionych przez Komisję Europejską wartości domyślnych. Są to emisje pośrednie i bezpośrednie wbudowane w importowane towary (z wyjątkiem energii elektrycznej). Wartości te przyporządkowano do poszczególnych kodów celnych (link). Oprócz wspomnianych wartości emisji wbudowanych, do złożenia sprawozdania kluczowe jest dołączenie danych zamieszczanych w zgłoszeniach celnych importowych, takich jak rodzaj towaru, jego kod celny, masa netto i nazwa nadawcy. W raporcie należy również uwzględnić informację o procesie produkcji.
Aby pomóc uporać się importerom w przygotowaniu się na nowe obowiązki sprawozdawcze Komisja Europejska przygotowała wytyczne (link). Formularz ten można udostępnić zagranicznym kontrahentom celem pozyskania autentycznych wartości emisji, a także właściwego opis produkcyjnego.
Proces składania sprawozdania CBAM – krok po kroku
Składanie sprawozdania CBAM wymaga kilku kroków, począwszy od zalogowania się na PUESC, poprzez weryfikację uprawnień, aż do wypełnienia i wysłania formularza na platformie Komisji Europejskiej (CBAM Transitional Registry). Istnieją dwie opcje uzupełnienia sprawozdania CBAM. Pierwsza to wypełnienie poszczególnych pól raportu bezpośrednio na stronie Komisji Europejskiej, a druga to wgranie wcześniej przygotowanego raportu (format ZIP) zgodnie ze strukturą opublikowaną przez KE.
Proces składania sprawozdań CBAM może być wymagający i skomplikowany, jednak zespół Prostego Cła jest przygotowany na te wyzwania. Strona Komisji Europejskiej nie jest jeszcze dopracowana i pojawia się wiele błędów technicznych. Dobra wiadomość jest taka, iż, jak wynika z naszego doświadczenia, wszelkie zgłaszane usterki są usuwane na bieżąco.
Na szczęście w Prostym Cle żadnych wyzwań się nie boimy i żadnych nie unikamy. Chętnie podejmiemy się sporządzenia sprawozdań w zakresie CBAM. Jesteśmy w końcu zespołem profesjonalnym, doświadczonym i kreatywnym. Co więcej staramy się naszą wiedzę stale poszerzać i zgłębiać kolejne, nowe zagadnienia.
Zapraszamy do kontaktu i współpracy – razem uporamy się z każdym wyzwaniem!
Trackback URL: https://prosteclo.pl/sprawozdanie-cbam/trackback/
0 Comments
Leave a comment