Odprawa celna bez wychodzenia z domu
Odprawa celna bez wychodzenia z domu – to jest możliwe a nawet wskazane. W trosce o zdrowie osób zajmujących się zawodowo obsługą celną towarów, funkcjonariuszy celnych i pracowników firm obsługujących międzynarodowy przewóz towarów w najbliższym czasie bardzo poważnie rozważyć trzeba ograniczenie wizyt w jednostkach administracji celnej i podatkowej. Skutkiem pandemii koronowirusa na świecie z pewnością będzie promocja pracy zdalnej. Już teraz założyć można bowiem, że w najbliższym czasie częściej i intensywniej korzystać będziemy z internetu w celu załatwienia spraw urzędowych czy biznesowych. Ze swojej strony chcemy zwrócić uwagę na możliwości wykorzystania istniejących już i sprawdzonych narzędzi w zakresie obsługi celnej. Pomoże to zorganizować się w nowej, niełatwej dla branży sytuacji, która nie wiadomo nawet jak długo potrwa.
E-usługi w Urzędach Celnych
Towary niestety nie mogą się jeszcze przemieszczać samoczynnie, ale każdą odprawę celną można przynajmniej zainicjować online a niektóre załatwić całkowicie bez osobistego uczestnictwa. Wystarczy skorzystać z takiej e-usługi, jak:
- e-Klient – Usługa „e-Klient” umożliwia uzyskanie dostępu do usług elektronicznych świadczonych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS), realizowanych dotychczas przez Służbę Celną.
- e-Tranzyt – Usługa pozwala ona na realizację operacji tranzytowych T1/T1 i TIR w systemie NCTS2
- e-Intrastat – Usługa e-Intrastat umożliwia podmiotom objętym obowiązkiem sprawozdawczym przekazywanie organom celnym drogą elektroniczną informacji o zrealizowanych wywozach lub przywozach towarów w obrocie z krajami członkowskimi Unii Europejskiej
- e-Export – Usługa e-Eksport umożliwia elektroniczną obsługę operacji wywozowych
- e-Status – Usługa e-Status umożliwi przedsiębiorcom dokonywanie w Polsce potwierdzenia unijnego statusu celnego towarów przy użyciu danych z dokumentów T2L, T2LF lub T2LSM
- e-Import – Usługa e-Iksport umożliwia elektroniczną obsługę operacji przywozowych
Są to główne e-Systemy Służby Celnej aczkolwiek nie wszystkie, a katalog tych usług stale się rozszerza.
Zgłoszenie zostanie wysłane do urzędu wraz z załącznikami a wszystko potwierdzone będzie oficjalnym komunikatem urzędowym przekazanym, jakże by inaczej – on-line. Taki sposób postępowania uchroni nas od wychodzenia z domu czy biura. #zostanwdomu to przecież zalecenie nie tylko dla osób starszych i tych z przewlekłymi chorobami, to apel mający chronić nasz wszystkich i naszych bliskich.
Dla naszych bliskich właśnie możemy być w tej chwili pierwszym i najważniejszym kanałem pomocy, szczególnie dla tych starszych i chorych. Nie zawsze mają nawet dostęp do internetu a w ekstremalnych sytuacjach nie mogą nawet wyjść z domu. Może muszą stawić się w jakimkolwiek urzędzie lub instytucji a dzięki współczesnym możliwościom nie muszą tego robić osobiście – wystarczy podpis elektroniczny i już możemy zawnioskować chociażby o przełożenie lub wydłużenie terminu czy złożymy zeznanie podatkowe.
E-usługi – zagrożenia
Koronawirus niestety przeniósł się na trwałe również do internetu. Wszyscy musimy walczyć przede wszystkim z dezinformacją, trzeba krytycznie obserwować media społecznościowe i platformy internetowe. Musimy być wyczuleni na nadużycia sytuacji poprzez oferowanie produktów w sposób nieuczciwy i nieuzasadniony wprowadzające konsumentów w błąd – np mydła rzekomo mające być lekarstwem na koronowirusa za 300 PLN.
Odprawa celna bez wychodzenia z domu -#zostanwdomu
Korzystajmy więc rozsądnie z dobrodziejstw internetu i ZOSTAŃMY W DOMU. Dom to obecnie najbezpieczniejsze miejscem do spędzania czasu. Bądźmy bardziej ON-LINE bo choć wiele mówi się o negatywnym wpływie wirtualnego świata na stosunki międzyludzkie to nadszedł czas, że internet stał się najbezpieczniejszym miejscem komunikacji tak z drugim człowiekiem jak i z instytucjami państwa. Spotkajmy się w sieci, ze swojej strony pozostajemy on-line 7d/24h.
0 Comments
Leave a comment