Zmiana kodów PKWiU na CN
W cieniu pandemii koronawirusa w polskim systemie podatkowym zachodzi rewolucyjna zmiana, o której warto wiedzieć. Od 01/07/2020 (pierwotnie miało to być 01/04/2020) nastąpi zmiana kodów PKWiU na CN. Skomplikowany i problematyczny system klasyfikacji towarów na potrzeby podatku VAT – PKWiU zostaje zastąpiony Nomenklaturą Scaloną (CN). Jest to jeden z elementów nowej matrycy stawek VAT, która w założeniu ujednolica zasady klasyfikowania towarów na potrzeby celne i podatkowe. W połączeniu z ochroną wynikającą z Wiążącej Informacji Stawkowej ma być bardziej bezpieczna w stosowaniu dla podatników.
Czym tak właściwie jest Nomenklatura Scalona CN ?
Nomenklatura Scalona (CN), uzupełniona przez Noty Wyjaśniające to klasyfikacja towarowa kojarzona dotychczas głównie z Taryfą Celną. Jest narzędziem bardzo precyzyjnym, posiadającym szeroki zakres materiałów pomagających prawidłowo zaklasyfikować poszczególne towary. Stosowana jest na obszarze Unii Europejskiej i wykorzystywana powszechnie w handlu międzynarodowym m.in. na potrzeby wyliczania cła. W takim właśnie zakresie była ona stosowna przez polskie organy podatkowe. Powodowało to jednak niedogodność posługiwania się przez przedsiębiorców dwoma odmiennymi klasyfikacjami towarowymi – CN i PKWiU. Zmiana pozwoli na posługiwanie się jednolitą klasyfikacją zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym. Powinna również uprościć i ujednolicić stosowanie obniżonych stawek VAT przez konsumentów i przedsiębiorców. Nomenklatura CN grupuje towary w sekcje, działy i poddziały. Każda podpozycja CN posiada ośmiocyfrowy numer kodowy:
- pierwsze sześć cyfr stanowi numery kodowe odnoszące się do pozycji i podpozycji nomenklatury Systemu Zharmonizowanego (HS),
- siódma i ósma cyfra określają podpozycje CN.
Zaklasyfikowanie towarów do prawidłowych kodów CN może niekiedy okazać się zadaniem niełatwym. Dzieje się tak np. w przypadku towarów posiadających złożony skład, będących mieszaninami lub stanowiących zestawy składające się z wielu elementów. Aby właściwie zaklasyfikować towar potrzebna jest nie tylko wiedza o towarze (jego składzie, cechach czy przeznaczeniu), ale również znajomość przewidzianych przez CN reguł, którymi należy się posługiwać przy dokonywaniu klasyfikacji.
Problemy wynikające ze stosowania dwóch systemów PKWiU i CN
Dotychczas, aby ustalić, czy konkretny towar może skorzystać z obniżonej stawki VAT (5% lub 8%) konieczne było określenie jego prawidłowego PKWiU. Dopiero w oparciu o tak określoną klasyfikację ustalano, czy dany towar znajduje się w odpowiednim załączniku do ustawy VAT, w którym wymienione są towary podlegające obniżonej stawce podatku. Doprowadzało to do wielu sporów na temat prawidłowości stosowania tej klasyfikacji. Nawet drobna zmiana w składzie produktu (jak czekoladowa polewa, czy dodanie posypki z maku) wpływała na możliwość przyporządkowania tych pojedynczych produktów, do różnych kategorii, a tym samym skutkowała różnicą w stawce VAT na ten produkt. Najbardziej znanym przykładem jest słynny już VAT na pączki, który mógł wynieść tak 5%, 8% jak i 23%. Stawka zależy bowiem od tego, czy jest to pączek dietetyczny czy tradycyjny z datą spożycia do 14 dni, czy pączek o dłuższym terminie przydatności. Dzięki nowej matrycy stawek VAT identyfikowanie stawek obniżonych następować będzie w stosunku do całych działów klasyfikacji CN. Klasyfikacja usunie dotychczasowe rozbieżności i niepewność podatnika.
Brak możliwości weryfikacji klasyfikacji PKWiU
Klasyfikacja PKWiU miała jeszcze jedną, istotną niedogodność. W sytuacji, gdy podatnik próbował ustalić prawidłowość stosowanej stawki VAT z organami podatkowym klasyfikacja PKWiU jako klasyfikacja statystyczna nie mogła być interpretowana przez te organy. Podatnik miał co prawda możliwość zwrócenia się o opinię do urzędu statystycznego, jednak opinia ta nie miała żadnej mocy wiążącej. Skutkowało to więc zastosowaniem przez podatników bezpieczniejszej, czyli po prostu wyższej stawki VAT na dany produkt. Dodatkową, korzystną zmianą będzie wprowadzenie nowej instytucji, tzw. wiążącej informacji stawkowej (WIS). Będzie to decyzja administracyjna określającą stawkę podatku właściwą dla danego towaru lub usługi. Decyzja będzie wydawana na wniosek podatnika, w celu sklasyfikowania towaru albo usługi na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów albo wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Decyzje tego rodzaju będą wiążące dla organów celnych i podatkowych, a co za tym idzie, chronić będą podatnika przed negatywnymi konsekwencjami zakwestionowania przez te organy przyjętej przez tego podatnika klasyfikacji CN. W konsekwencji decyzja taka będzie również chroniła przed następstwami negowania przez te organy zastosowanej przez podatnika obniżonej stawki podatku.
Zmiana kodów PKWiU na CN – krok w dobrą stronę
Wprowadzone zmiany należy ocenić pozytywnie. Nowa matryca stawek VAT nawiązująca do Nomenklatury Scalonej (CN) przyczyni się do ujednolicenia zasad klasyfikowania towarów na potrzeby podatkowe i celne. Nowelizacja umożliwi również podatnikom korzystanie z dobrodziejstw wiążącej informacji stawkowej. W interesie podatników jest więc, aby jak najszybciej przygotować się do tych zmian i ustalić prawidłowy kod CN towarów będących przedmiotem ich działalności gospodarczej oraz ewentualnie wystąpić o uzyskanie decyzji WIS ten kod potwierdzającej. Wychodząc naprzeciw dobrym zmianom w polskim systemie podatkowym zapewniamy, że nasi specjaliści dysponujący wieloletnim doświadczeniem w pracy z klasyfikacją Nomenklatury Scalonej pozostają w tej kwestii do Państwa dyspozycji.
Trackback URL: https://prosteclo.pl/zmiana-kodow-pkwiu-na-cn/trackback/
0 Comments
Leave a comment