Odprawa celna przesyłki pocztowej – zawiadomienie z poczty o zatrzymaniu przesyłki przez Urząd Celny, i co dalej ?
Zawiadomienie z poczty o zatrzymaniu przesyłki przez Urząd Celny oznacza jedno – konieczne będzie dokonanie odprawy celnej przesyłki pocztowej 🛃. Wynika to z faktu iż, towary które znajdują się przesyłkach pocztowych/kurierskich z tzw. krajów trzecich wymagają dokonania zgłoszenia celnego. Zatem przesyłanie towarów do Polski spoza terytorium Unii wiąże się z koniecznością uiszczenia przywozowych należności celnych i podatkowych, niezależnie od tego, czy towary te:
- zostały zakupione, czy też otrzymane bezpłatnie;
- są nowe, czy używane;
- są przeznaczone na prywatny użytek, czy ostatecznie sprzedawane.
Przesyłki zwolnione z należności celnych
Przyzwyczailiśmy się, iż tylko nieliczne przesyłki były zatrzymywane na terminalu pocztowym celem dokonania odprawy i ewentualnego naliczenia należności. Otóż z dniem 1 lipca 2021 na terenie całej Unii Europejskiej weszły w życie nowe regulacje celno-podatkowe. Najistotniejszą zmianą z punktu widzenia konsumenta jest zniesienie zwolnienia z podatku VAT dla przesyłek nadchodzących z krajów trzecich o wartości poniżej 22 EUR. Pakiet e-Commerce który został wprowadzony ma na celu ułatwienie handlu internetowego między krajami Unii Europejskiej i ograniczenie konkurencji jaką są dostawcy spoza UE, których towary w większości trafiały do odbiorców bez opłacenia cła i podatku VAT.
Po wejściu przepisów dotyczących pakietu e-Commerce wszystkie przesyłki z krajów trzecich (innych niż unijne) muszą przejść odprawę celną. Większość przesyłek zostaje objęta odprawą za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Poczty Polskiej, dokonuje ona zgłoszenia celnego na formularzu H6/H7 dla przesyłek o wartości do 1000 EUR, pod warunkiem, że przesyłka ta nie zawiera towarów akcyzowych, chyba, że wyroby akcyzowe są wysyłane okazjonalnie od osoby fizycznej do osoby fizycznej bezpłatnie, ale w ilości dopuszczalnej na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych. Ponadto, Poczta Polska zastrzega, iż zgłoszenie celne za jej pośrednictwem może dotyczyć tylko towarów wymienionych w słownikach pozytywnych do zgłoszeń H6/H7.
Opublikowany został zatem tzw. słownik negatywny towarów, dla których odprawę celną może zrobić jedynie agencja celna. W słowniku negatywnym wymienione są m.in. produkty spożywcze (w tym owoce, warzywa, produkty pochodzenia roślinnego, wyroby cukiernicze, pozostałe przetwory spożywcze, pod którymi kryją się, bardzo często zamawiane z krajów trzecich, suplementy diety), leki, dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, instrumenty muzyczne, broń oraz wiele innych.
Pakiet e-commerce nakłada VAT na prawie wszystkie przesyłki. Prawie, ponieważ w dalszym ciągu można skorzystać ze zwolnienia z cła i VAT jeśli wartość przesyłki nie przekracza 45 EUR i jest ona wysłana przez osobę fizyczną do osoby fizycznej. Przesyłka musi mieć charakter okazjonalny i zawierać towary stanowiące prezent. Jest jeszcze jedno ważne ograniczenie: przesyłka, od której nie chcemy płacić należności nie może zawierać towarów akcyzowych, np. alkoholu, perfum, wyrobów tytoniowych w ilościach przekraczających dozwolone przepisami.
O zwolnienie z cła (ale tylko cła) możemy wnioskować również w przypadku przesyłek wysyłanych bezpośrednio z państwa trzeciego (nie będącego członkiem Unii) do odbiorcy znajdującego się na terytorium Unii (np. w Polsce), zawierających towary o niewielkiej wartości, tj. towary których rzeczywista wartość nie przekracza 150 euro na przesyłkę. Zwolnienia tego nie stosuje się do: wyrobów alkoholowych; perfum i wód toaletowych; tytoniu i wyrobów tytoniowych. Od takich przesyłek zapłacimy tylko VAT. Powyższe zwolnienie możemy zastosować również przy odprawach celnych dotyczących transakcji B2B czy B2C.
Odprawa celna przesyłki pocztowej?
Odprawa celna przesyłki pocztowej wiązać się będzie z koniecznością opłaty należności celnych i dostarczenia wymaganych dokumentów do Urzędu Celnego. Urzędnicy sprawdzą, czy na danym towarze nie ciążą różnego rodzaju ograniczenia w imporcie. Jeżeli wszystko będzie zgodnie z przepisami zwolnią przesyłkę, którą dalej Poczta Polska powinna dostarczyć do miejsca docelowego.
Jak dokonać odprawy celnej przesyłki pocztowej ?
Odprawa celna wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniego oprogramowania i wiedzy osoby sporządzającej zgłoszenie, dlatego też warto w tym zakresie skorzystać z usług agencji celnej.
Więcej na temat odpraw celnych w procedurze dopuszczenia do obrotu przesyłek pocztowych wraz instrukcją w jaki sposób można to zrobić za naszym pośrednictwem znajdziecie Państwo tutaj.
W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu.
0 Comments
Leave a comment