aktualizacja 07/03/2023

Chyba każdy importer na własnej skórze przekonał się, z jakimi niedogodnościami wiąże się rozliczenie podatku VAT od towaru przywiezionego z zagranicy. Podstawowym problemem jest z pewnością obowiązek uiszczenia należności z tytułu importu w terminie dziesięciu dni, licząc od dnia powiadomienia przez organ celny o ich wysokości. Kwotę zapłaconego podatku VAT, określoną w dokumencie odprawy celnej SAD wykazuje się w deklaracji VAT-7 (podatek naliczony). W ten sposób, podatnik najpierw wykłada środki pieniężne związane z podatkiem VAT (podatek należny), a dopiero po pewnym czasie je odzyskuje. Np. uzyskując zwrot nadwyżki VAT wynikającej z deklaracji). Może to trwać nawet kilkadziesiąt dni. Procedura uproszczoną VAT, art. 33a w imporcie pozwala uniknąć tych niedogodności (!!!) ponieważ…

Procedura uproszczona VAT, art. 33a…

… to rozwiązanie, które powoduje, że podatek należny od importu nie jest wpłacany od razu – a VAT – zarówno ten należny i ten naliczony są wykazywane dopiero w miesięcznym rozliczeniu podatkowym JPK_V7. Różnica okazuje się zasadnicza, gdyż zastosowanie tej procedury jest dla importera zupełnie neutralne podatkowo (!!!)

Aby móc skorzystać ze wskazanego uproszczenia wystarczy złożyć Naczelnikowi Urzędu Celno – Skarbowego specjalne oświadczenie, które może zostać opatrzone podpisem elektronicznym. W takim przypadku przedstawienie oświadczenia następuje za pośrednictwem platformy PUESC lub poczty elektroniczne email. Natomiast oświadczenie podpisane odręcznie należy złożyć w Urzędzie osobiście.

Wzór oświadczenia – tu

Przepisy w obecnym kształcie obowiązują od 1/07/2020 r. Tego dnia na mocy ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych – Dz. U. poz. 1495 wprowadzono…

Rozszerzenie grupy podatników…

…uprawnionych do rozliczania podatku z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej. Rozliczenie takie przysługuje dziś każdemu importerowi, który skorzysta z usług agencji celnej jako przedstawiciela. Przy czym nieważne jest czy przedstawicielstwo będzie miało charakter bezpośredni czy pośredni. Odpowiedzialność za dług celny w sytuacji, gdy podatnik miał wykazać podatek VAT w deklaracji ale tego nie zrobił jest solidarna. Przedstawiciel jest więc zobowiązany na równi z podatnikiem do zapłaty zaległości (oraz odsetek).

Agencja Celna Proste Cło #upraszczamyprzepisy…

…służy swoim Klientom dodatkowymi wyjaśnieniami w przedstawionej kwestii i realną pomocą w obejmowaniu towarów procedurą uproszczoną VAT. Proponujemy indywidualną ocenę aktualnie stosowanych rozwiązań i konstruujemy ofertę na konkretne potrzeby. Zapraszamy do współpracy – kontakt.