Wielka Brytania ostatecznie opuściła struktury Unii Europejskiej półtora roku temu – 31 grudnia 2020 roku (BREXIT). Cały proces wiązał się z wprowadzeniem szeregu nowych reguł dotyczących transportu towarów i obsługi celnej. Wiele zmian zostało już wdrożonych ale proces ten trwa nadal. W celu ułatwienia poruszania się w gąszczu nowych przepisów, przygotowaliśmy zestawy dobrych i sprawdzonych praktyk, które powinny towarzyszyć operacjom eksport oraz import.

Dziś zajmiemy się eksportem towarów z UE, w tym oczywiście z Polski.

Określamy i wybieramy odpowiednie reguły Incoterms.

Ustalenie reguł INCOTERMS 2020 to bezwzględnie kluczowy element każdej międzynarodowej umowy handlowej. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów już po wysłaniu towarów warto wiedzieć o przynajmniej dwóch zasadach. Po pierwsze zamiast reguły EXW lepiej jest stosować regułę FCA, nawet kiedy teoretycznie za zgłoszenie eksportowe odpowiada kupujący. To bowiem i tak sprzedający w przypadku kontroli podatkowej musi uzasadnić sprzedaży bez podatku VAT, czyli posiadać wszystkie komunikaty dotyczące zgłoszenia. Po drugie, jeśli sprzedający odpowiada za dostarczenie towaru do kupującego to należy jak ognia unikać reguły DDP. W to miejsce proponujemy ze swojej strony stosować regułę DAP, gdyż trudno jest sprzedającemu kontrolować wszystkie ryzyka związane z importem do kraju, w którym nie ma siedziby. Jest to teoretycznie możliwe ale w praktyce takie uzgodnienia są bardzo trudne do przeprowadzenia ze względów technicznych. Dlatego najlepiej działać według zasady, że każda strona jest odpowiedzialna za obsługę celną w swoim kraju.

Przeprowadzamy obowiązkową rejestrację EORI.

Wysyłka towarów z UE do UK wymaga obecnie dopełnienia formalności celnych i złożenia stosownego zgłoszenia celnego. Dla złożenia zgłoszenia celnego i wystąpienia w roli eksportera potrzebna jest rejestracja EORI.

Czasem potrzebna będzie rejestracja EORI w Wielkiej Brytanii.

Określamy kody taryfowe i pochodzenie wysyłanych towarów.

Określenie kodów taryfy celnej (CN) to warunek niezbędny do skorzystania z umowy o handlu i współpracy (TCA) i wymóg, oraz podstawa właściwie każdej operacji celnej. Dzięki określeniu kodu CN wiemy jakie ewentualne ograniczenia stosuje się do danego towaru, oraz potrafimy określić wysokość opłat celnych w kraju importu.

Nomenklatura Scalona (CN) jak się w tym nie pogubić – artykuł

Nomenklatura Scalona (CN) zastępuje obecnie klasyfikację w zakresie towarów dla potrzeb podatku VAT (PKWiU) – nasz artykuł

Eksporterzy, którzy chcą potwierdzać preferencyjne pochodzenie celne powinni dokonać rejestracji w systemie REX. Wprawdzie istnieją wyjątki od obowiązku posiadania numeru REX, niemniej dotyczą one wysyłek towarów o małej wartości (do 6000,- EUR)

Zwracamy uwagę na ekosystem biznesowy.

Ekosystem biznesowy to „sieć różnych organizacji, zaangażowana w dostarczanie określonego produktu lub usługi zarówno w formie konkurencji jak i współpracy”. Według tej koncepcji, każdy uczestnik ekosystemu wpływa i jest pod wpływem innych, co w efekcie daje bezustannie ewoluującą relację. Każdy z jej uczestników, jeśli chce przetrwać, musi być elastyczny i zdolny do przystosowania się do nowych warunków. Dlatego warto analizować i przewidywać przepływ informacji takich jak miejsca wjazdu i wyjazdu, czy punkty tranzytowe przewidziane dla naszych towarów. Warto wiedzieć jakim procedurom celnym będzie podlegał towar i jakimi środkami transportu będzie przewożony na całej trasie. Ważne jest też jaki broker celny będzie za poszczególne etapy procesu eksportu odpowiedzialny.

Jesteśmy przygotowani na GVMS, czyli brytyjski system IT.

To system używany do automatyzacji kontroli danych na granicach Wielkiej Brytanii (w obie strony) za pomocą funkcji Wstępnego Zgłoszenia, przewidziany tak aby strona brytyjska miała nowoczesną kontrolę nad przepływem towarów. System GVMS dotyczy głównie przewoźników, ale trzeba wiedzieć, że formalności w ich imieniu mogą wypełniać również inne podmioty. Trzeba więc wiedzieć, czy nasi przewoźnicy są zarejestrowani w systemie GVMS w celu zgłoszenia przekroczenia i uzyskania GMR (Goods Movement Record). W zależności od reguł Incoterms trzeba przekazać dokumenty celne przewoźnikowi, dostawcy lub klientowi. Przewoźnik będzie też potrzebował deklaracji eksportowych i tranzytowych aby uzyskać GMR przed wjazdem na terytorium Wielkiej Brytanii.

Pamiętamy, że wywóz do Wielkiej Brytanii to po BREXIT eksport a nie dostawa wewnątrzwspólnotowa.

Aby prawidłowo rozliczyć podatek VAT w eksporcie należy bezwzględnie uzyskać potwierdzenie wywozu towaru, czyli elektroniczny dokument IE599. Stanowi to obecnie dość poważny ból głowy polskich eksporterów. Pisaliśmy o tym w osobnym artykule

Kontrolujemy przepływy opakowań wielokrotnego użytku.

W przypadku opakowań wielokrotnego użytku konieczne jest dopełnienie formalności celnych, ponieważ po Brexicie przewóz ich przestał być swobodny. Nie warto płacić cła za towar, który cały czas znajduje się w ruchu – wjeżdża i wyjeżdża na teren Unii Europejskiej. Warto szczegółowo skonsultować tę kwestię indywidualnie w dobrej agencji celnej. Oczywiście zapraszamy do skorzystania z naszych usług nie tylko w tej kwestii 🙂

Jesteśmy gotowi na dalsze zmiany – BREXIT eksport

Proces dostosowania reguł wymiany handlowej UE / GB nadal trwa, dlatego należy systematycznie śledzić wymagania oraz terminy wdrażania nowych procedur, które mogą być przez władze dodatkowo zmieniane. Przed nami jest chociażby wprowadzenie nowych zasad przy imporcie towarów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego do Wielkiej Brytanii. Wiosną władze brytyjskie poinformowały, że wstrzymują do końca 2022 roku wprowadzanie kolejnych wymogów na granicach, ponieważ nie są gotowe na wprowadzenie obowiązku przedstawiania świadectw dla towarów pochodzenia zwierzęcego. Pomimo starań, bariery na granicach nadal istnieją, a osiągnięcie wysokiej płynności przepływów towarów i realizacji wszystkich zaplanowanych procedur zajmie jeszcze trochę czasu.

Agencja Celna Proste Cło – BREXIT eksport

Wszystkie poruszone wyżej kwestie już na naszym blogu omawialiśmy a powyższy artykuł to jedynie krótkie podsumowanie tego, co zdarzyło się w ostatnim czasie na granicy UE / GB. W tym niełatwym czasie zawsze staraliśmy się służyć naszym Klientom doświadczeniem oraz wiedzą i zamierzamy robić to dalej. Dlatego zapraszamy do kontaktu i sprawdzenia naszych rozwiązań, które wypracowaliśmy po BREXIT.